Mərakeş Milli Kitabxanasının direktoru cənab Driss Khrouz aprel ayının 6-da Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşdur. Görüşdə Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Həsən Hami də iştirak etmişdir.
Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirovla tanış olan prof. Driss Khrouz Azərbaycana səfərindən məmnunluq duyduğunu söyləmiş, elm, mədəniyyət ocağında görüşmək imkanına şəarit yaratdığı üçün cənab səfirə minnətdarlığını bildirmişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanası haqqında ətraflı məlumat verən Kərim Tahirov Milli Kitabxananın fəaliyyətindən, nailiyyətlərindən, uğurlarından, beynəlxalq əlaqələrindən, beynəlxalq təşkilatlara üzvlükdən danışmış, sabah Azərbaycan Milli Kitabxanası, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutu və Mərakeş Milli Kitabxanası arasında imzalanacaq üçtərəfli Əməkdaşlıq Memorandumunun beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına zəmin yaradacağını, Misir və İordaniyadan sonra Ərəb ölkələri arasında Mərakeşin 3 ölkə olduğunu vurğulayan Tahirov bu Memorandumla çox uğurlu əməkdaşlığa imza qoyulacağını bildirmişdir. Memorandumun şərtlərinə müvafiq olaraq kitab və biblioqrafik resurs mübadiləsinin, təcrübə mübadiləsinin, stajorluq, seminar və konfransların keçirilməsi, kitab sərgilərinin təşkil edilməsinin mümkünlüyünü qeyd etmişdir. Mərakeşə aid Azərbaycan Milli Kitabxanasında çox az ədəbiyyatın mühafizə olunduğunu qeyd edən direktor növbəti tədbirdə zəngin ədəbiyyatdan ibarət sərginin təşkil olunacağına əminliyini bildirmişdir.
O, cənab D.Khrouzun Azərbaycandan xoş təssüratlarla ayrılacağına əmin olduğunu söyləmişdir.
Cənab Driss Khrouz Mərakeş Milli Kitabxanası haqqında qısa məlumat vermiş, MMK-nın da həmçinin yeni texnologiyalardan istifadə etdiyini, fondun yarısının artıq rəqəmsallaşdığını bildirmişdir. MMK-nın bütün nəşrlərdən 4 məcburi nüsxə aldığını qeyd edən cənab Khrouz 1 nüsxəsini Azərbaycana göndərə biləcəyini qeyd etmişdir. MMK-nın fondunda həmçinin əlyazmaların qorunduğunu, 36 mindən artıq əlyazmanın mövcudluğunu söyləmişdir. Cənab direktor öz həmkarını Mərakeş Milli Kitabxanası ilə tanış olmağa dəvət etmişdir.

The Director of Morocco National Library Mr. Driss Khrouz was at Azerbaijan National Library on April 6. Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Morocco Kingdom to Azerbaijan Mr. Hasan Hami also attended the meeting.
Prof. Driss who got acquainted with the director of National Library Prof. K. Tahirov expressed satisfaction with the visit to Azerbaijan, thanked Mr. ambassador for creation the opportunity to meet in the scientific, cultural center.
Providing detailed information about the National Library KarimTahirov talked about activities, achievements, successes, international relations, membership in international organizations, tomorrow a trilateral cooperation Memorandum will be signed among Azerbaijan National Library, The Institute of Manuscripts of AMEA, Morocco National Library will help to establish international relations, Karim Tahirov emphasized that Morocco is third country among Arabian countries after Egypt and Jordan and with this memorandum will be the key factor in our successful collaborate. He also stated that according to the terms of Memorandum it is possible to organize book and exchange of bibliographic resource, exchange of experience, probation, making of seminars and conference, organization of book experience. Pointing out that very little books belong to Morocco saved in Azerbaijan National Library, the director is sure that in the next event there will be exhibition of rich literature.
He said that he was sure Mr. Khrouz would leave Azerbaijan with good impression on him.
Mr. Driss Khrouz briefly spoke about Morocco National Library, said that Morocco National Library also uses new technology and the half of the Fund is already digitalized. Noting that morocco National Library recieves 4 mandatory copies Mr. Khrouz said that he could send one of them to Azerbaijan. He also said that manuscripts are preserved in the Fund of Morocco National Library, and more than 36 000 manuscripts exists there. Mr. Director invited his colleague to visit to Morocco National Library.