Milli Kitabxanada “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
30 yanvar tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” adlı ilin daimi ənənəvi kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. İlk öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının  direktoru professor Kərim Tahirov bu gün artıq Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunduğunu qeyd edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2025-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunduğunu vurğuluyaraq, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının yaranma tarixi haqqında ətraflı danışıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi Konstitusiyaya daxil edilməsi sahəsindəki əvəzolunmaz xidmətlərindən, eləcə də 1993-cü ildə xalqın təkidli çağırışları ilə hakimiyyətə geri qayıdaraq  Azərbaycanın hüquqi, demokratik və dünyəvi dövlət kimi formalaşmasındakı rolundan  bəhs edən  prof. Kərim Tahirov müasir Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunduğunu bu gün həmin Konstitusiyanın hüquqi qüvvəsinin işğaldan azad edilmiş bütün ərazilərdə tam bərqərar olduğunu bildirib. Əlavə edib ki, hər il  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən elan olunan ilə müvafiq olaraq  Milli Kitabxanada ilin daimi ədəbiyyat guşəsi yaradılır və il boyu yenilənərək davam edir. Bu gün də müvafiq olaraq “Konstitusiya və Suverenlik İli” adlı ilin daimi ənənəvi kitab sərgisinin açılışı mərasiminin keçrildiyini söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova 2025-ci ildə müasir Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının qəbul edilməsinin 30-cu  il dönümü olduğunu qeyd edib. Əlavə edib ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsində tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19–20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilib və Azərbaycan Konstitusiyasının hüquqi qüvvəsi işğalın aradan qaldırıldığı bütün ərazilərdə bərqərar olub. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2024-cü il 19 sentyabr tarixli Sərəncamına əsasən, sentyabrın 20-si Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Günü elan edilib. Ötən müddət ərzində ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin bərpa edilməsi müasir Azərbaycan tarixinin ən mühüm hadisəsinə çevrilib. Milli Kitabxana olaraq bu il  Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına əsasən il boyu “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə əlaqədar maarifləndirici və təbliğat xarakterli bir sıra tədbirlərin keçiriləcəyini nəzərə çatdırıb.
Tədbirin davamında  Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Konstitusiya və Suverenlik İli” adlı virtual sərginin təqdimatı olub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti, Ulu Öndərin Şah əsəri - Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması haqqında və s. dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərində ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/2025-Konstitusiya_ve_Suverenlik_Ili/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, “Konstitusiya və Suverenlik İli” adlı ilin daimi ənənəvi kitab sərgisidə isə Müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu Ulu Öndər Heydər Əliyevin dahi siyasəti, müasir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulması, dövlətin əsas Qanunu -  Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası haqqında, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə 44 günlük “Vətən Müharibəsi”ndə qazanılmış tarixi qələbə, ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması, dövlət başçımızın müdrik və uzaqgörən siyasəti və s. mövzulardan bəhs edən Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

On January 30, the opening ceremony of the permanent traditional book exhibition titled "Constitution and Sovereignty Year" was held at the National Library of Azerbaijan. The national anthem of the Republic of Azerbaijan was played at the beginning of the ceremony.
In his speech, Professor Kərim Tahirov, the director of the National Library of Azerbaijan, stated that today the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan have been fully restored. He emphasized that with the Decree of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated December 27, 2024, the year 2025 has been declared the "Constitution and Sovereignty Year" in Azerbaijan. He also spoke in detail about the history of the adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan. Professor Kərim Tahirov highlighted the irreplaceable services of the National Leader Heydar Aliyev in including the Azerbaijani language as the state language in the Constitution and his role in the formation of Azerbaijan as a legal, democratic, and secular state upon his return to power in 1993 at the people's insistence. He also pointed out that the modern Constitution of the Republic of Azerbaijan was adopted on November 12, 1995, and today, the legal force of this Constitution has been fully restored in all the territories liberated from occupation. He added that every year, a permanent literature corner corresponding to the year declared by the Decree of the President of Azerbaijan is created at the National Library and updated throughout the year. He stated that today, the opening ceremony of the permanent traditional book exhibition titled "Constitution and Sovereignty Year" is being held.
In her speech, Adibə Ismayilova, Deputy Director for Scientific Work and Library-Information Services of the National Library of Azerbaijan, noted that 2025 will mark the 30th anniversary of the adoption of the modern Constitution of the Republic of Azerbaijan. She further mentioned that as a result of the historical victory in the Patriotic War that began on September 27, 2020, in response to Armenia's provocations, and the successful anti-terror operation carried out on September 19–20, 2023, the territorial integrity and sovereignty of the country have been fully restored, and the legal force of the Constitution of Azerbaijan has been established in all territories where the occupation has been removed. Based on the Decree of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated September 19, 2024, September 20 has been declared State Sovereignty Day in Azerbaijan. She added that the restoration of territorial integrity and sovereignty has become one of the most significant events in the modern history of Azerbaijan. She also mentioned that in line with the Ministry of Culture of Azerbaijan's action plan for this year, a series of educational and promotional events will be held throughout the year related to the "Constitution and Sovereignty Year".
The event continued with the presentation of the virtual exhibition titled "Constitution and Sovereignty Year", prepared by the staff of the National Library.
The virtual exhibition showcases official documents, photographs, the wise policies of National Leader Heydar Aliyev, the Great Leader`s masterpiece - the Constitution of the Republic of Azerbaijan, articles published in the press about the full restoration of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan by the President of Azerbaijan and Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and other related materials in Azerbaijani, Russian, and English languages.
Those interested in the virtual exhibition can access it through the link: https://anl.az/el/vsb/2025-Konstitusiya_ve_Suverenlik_Ili/index.htm.
It is worth noting that the permanent traditional book exhibition titled "Constitution and Sovereignty Year" features literature in Azerbaijani and foreign languages about the great policy of the National Leader Heydar Aliyev, the formation of a modern and independent Azerbaijani state, the fundamental law of the state – the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the historical victory gained in the 44-day Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, the complete restoration of territorial integrity and sovereignty, the wise and farsighted policies of the head of state, and other related topics.