Sentyabrın 16-da Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanalarda Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar onlayn treninq keçirilib. Beş gün keçirilməsi nəzərdə tutulan (16-20 sentyabr) treninqin ilk günü Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin tabeliyində olan Binəqədi, Nərimanov, Nəsimi, Nizami, Səbail, Sabunçu, Suraxanı, Xətai, Xəzər, Qaradağ, Yasamal rayon Mərkəzlədirilmiş Kitabxana Sistemləri və M.Ə.Sabir adına Şəhər Kütləvi Kitabxanası, Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Sumqayıt şəhər, Abşeron və Xızı rayon Mərkəzlədirilmiş Kitabxana Sistemləri, həmçinin C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası iştirak edib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov iştirakçıları salamlayıb, Koha proqramının tətbiqi ilə əlaqədar Milli Kitabxanada keçirilmiş treninqlərin və onlayn görüşlərin əhəmiyyətindən danışıb, treninqlərin keçirilməsində əsas məqsədin kitabxanalarda bu istiqamətdə mövcud vəziyyəti analiz etmək, problemləri aydınlaşdırmaq, onların həlli yönündə təklif və tövsiyələrlə çıxış etmək olduğunu bildirib, proqramın tətbiqi məsələləri ilə bağlı mütəmadi olaraq treninq və görüşlərin keçiriləcəyini qeyd edib.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən treninqdə iştirak edən kitabxanalarda işin vəziyyəti təhlil edilib, tətbiq prosesində meydana çıxan problemlər, onların aradan qaldırılması yolları göstərilib, suallar cavablandırılıb və funksionallığın artırılması məqsədilə lazımi tövsiyələr verilib.

В Национальной библиотеке Азербайджана начались онлайн-тренинги по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA для специалистов библиотек, функционирующих при Министерстве культуры Азербайджанской Республики
16-09-2024
16 сентября в Национальной библиотеке Азербайджана состоялся онлайн-тренинг по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA для специалистов библиотек, функционирующих при Министерстве культуры Азербайджанской Республики. В первый день пятидневного тренинга (16-20 сентября) приняли участие специалисты Централизованных библиотечных систем Бинагадинского, Наримановского, Насиминского, Низаминского, Сабаильского, Сабунчинского, Сураханского, Хатаинского, Хазарского, Гарадагского, Ясамальского районов, действующих при Главном управлении культуры города Баку; Городской публичной библиотеки имени М.А.Сабира; Сумгаитского, Абшеронского и Хызынского Централизованных библиотечных систем, действующих при Абшерон-Хызынском региональном управлении культуры; Республиканской молодежной библиотеки имени Дж.Джаббарлы.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров приветствовав участников, рассказал о важности проводимых в Национальной библиотеке тренингов и онлайн-встреч по вопросам внедрения программы «KOHA», и заявил, что основной целью проведения тренингов является анализ текущей ситуации в библиотеках в этом направлении, уточнение проблем, а также выработка предложений и рекомендаций по их решению. Он отметил, что тренинги и встречи будут проводиться регулярно.
В ходе встречи специалисты Национальной библиотеки проанализировали текущую ситуацию в этой сфере, обсудили проблемы, возникающие в процессе применения данной программы и способы их устранения. Были даны ответы на актуальные вопросы и необходимые рекомендации по увеличению функциональности программы.