Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki kütləvi kitabxanalarda tətbiq edilən Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sistemi ilə işin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kitabxanalar və Yayımlar Baş İdarəsinin Tekniki Xidmətlər şöbəsinin müdiri Hülya Dirican, şöbənin əməkdaşları Fərhad Öztürk və İsmail Karaca Milli Kitabxanaya dəvət olunub.
18 dekabr tarixində açılış mərasimini Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq qonaqları və təlim iştirakçılarını salamlayıb, bildirib ki, Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin region kitabxanalarında tətbiqi artıq iki ildir ki, həyata keçirilir və üstün cəhətləri ilə kitabxanalara əlaqəli şəkildə işləmək imkanı yaradır. O, qeyd edib ki, Türkiyədən dəvət edilən mütəxəssislərlə təcrübi xarakter daşıyacaq təlimdə məqsəd qarşıya çıxan problemlərin birgə həllidir. Natiq təlimdə iştirak edən əməkdaşları mütəxəssislərin təcrübələrindən yararlanmağa dəvət edib.
Mərasimdə Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin sektor müdiri Xəyal Məmmədov və şöbənin əməkdaşı Kamran Musayev də iştirak ediblər. Xəyal Məmmədov sistemin dünyanın 100-dən artıq ölkəsində tətbiq edildiyini, açıq mənbəli, inteqrasiya edilmiş kitabxana sistemi olan Koha-nın Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki kütləvi kitabxanalarda tətbiqi və sistemdə iş proseslərinin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində keçirilən təlimdə Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin tabeliyində olan Nərimanov, Xətai, Səbail, Yasamal, Qaradağ, Binəqədi, Xəzər, Nəsimi, Suraxanı, Nizami, Sabunçu rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemləri və M.Ə.Sabir adına Şəhər Kütləvi Kitabxanasından əməkdaşlar iştirak edib.
Qeyd edək ki, təlimlər 19 dekabr tarixində Gəncə-Daşkəsən Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Gəncə şəhər, Naftalan, Daşkəsən, Goranboy, Göygöl, Samux rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin əməkdaşları üçün Gəncə Şəhər Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin Mərkəzi Kitabxanasında, 20 dekabr tarixində isə Quba-Xaçmaz Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Xaçmaz, Quba, Qusar, Siyəzən, Şabran rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin əməkdaşları üçün Quba Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin Mərkəzi Kitabxanasında keçiriləcək.
21 dekabr tarixində isə mütəxəssislər Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin Səbail Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin Mərkəzi Kitabxanası, C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası və F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasında sistemin iş vəziyyəti ilə tanış olacaq, tövsiyələrini verəcəklər.

В целях совершенствования работы с Автоматизированной библиотечно-управленческой системой KOHA в Национальную библиотеку были приглашены турецкие специалисты
18-12-2024
В рамках повышения эффективности работы с Автоматизированной библиотечно-управленческой системой KOHA в публичных библиотеках, находящихся в подчинении Министерства культуры Азербайджанской Республики, в Азербайджанскую Национальную библиотеку были приглашены руководитель отдела технических услуг Управления библиотек и изданий Министерства культуры и туризма Турецкой Республики Хюлья Дириджан, а также сотрудники отдела Фархад Озтюрк и Исмаил Караджa.
18 декабря открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки профессор Керим Тахиров приветствовал гостей и участников. Он отметил, что внедрение Автоматизированной библиотечно-управленческой системы KOHA в региональных библиотеках проводится уже два года и благодаря своим преимуществам позволяет эффективно работать в связке с другими библиотеками. Он также подчеркнул, что цель тренинга с участием турецких специалистов, который носит практический характер, заключается в совместном решении возникающих проблем. Директор призвал сотрудников, участвующих в тренинге, воспользоваться опытом специалистов.
На мероприятии также присутствовали заведующий издательским сектором отдела книжной промышленности Министерства культуры Хаял Мамедов и сотрудник отдела Кямран Мусаев. Хаял Мамедов отметил, что система KOHA применяется более чем в 100 странах мира. Он рассказал о внедрении системы KOHA, являющейся открытой интегрированной библиотечной системой, в публичных библиотеках, находящихся в подчинении Министерства культуры Азербайджанской Республики, а также о деятельности по развитию рабочих процессов в системе.
На тренинге, проведённом в Учебном центре Национальной библиотеки Азербайджана, присутствовали сотрудники Централизованных библиотечных систем Наримановского, Хатаинского, Сабаильского, Ясамальского, Карадагского, Бинагадинского, Хазарского, Насиминского, Сураханинского, Низаминского и Сабунчинского районов, а также сотрудники Публичной городской библиотеки имени М.А.Сабира. ​
Отметим, что тренинги для сотрудников Централизованных библиотечных систем городов Гянджа, Нафталан, Дашкесан, Геранбой, Гёйгёль и Самухского района, действующих при Гянджа-Дашкесанском региональном управлении культуры, состоятся 19 декабря в Центральной библиотеке Гянджинской Централизованной библиотечной системы. Для сотрудников Централизованных библиотечных систем районов Хачмаз, Губа, Гусар, Сиазань, Шабран, действующих при Губа-Хачмазском региональном управлении культуры состоятся 20 декабря в Центральной библиотеке Губинской районной Централизованной библиотечной системы
21 декабря специалисты ознакомятся с состоянием работы системы в Центральной библиотеке Сабаильской районной Централизованной библиотечной системы, Республиканской молодежной библиотеке имени Дж. Джаббарлы и Республиканской детской библиотеке имени Ф. Кочарли.