Kitabxanalarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Milli Kitabxanada mütəmadi olaraq 10 günlük treninqlərin təşkili davam edir
10-11-2015
Kitabxanalarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Milli Kitabxanada mütəmadi olaraq 10 günlük  treninqlərin  təşkili davam edir.
Bu gün noyabr ayının 10-da növbəti treninq öz işinə başlamışdır. Treninqdə Qubadlı, Cəbrayıl, Samux, Qazax, Naftalan, Goranboy rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri və kitabxanaçıların ixtisasartırma kursundan nümayəndə iştirak edərək, ALİSA proqramında işləməklə yanaşı MARC 21 formatını  öyrənəcək, yerlərdə tətbiq edəcəklər.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açılış mərasimində treninqin milli kitabxananın  və  Ultra şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən aparıldığını bildirmiş, treninqin işinə uğurlar arzulamış, sonda treninqi müvəffəqiyyətlə başa vuran müdavimlərə sertifikatların təqdim ediləcəyini bildirmişdir.

C целью внедрения программы ALİSA, являющейся новой автоматизированной библиотечной системой, в Национальной Библиотеке организованы десятидневные регулярные тренинги
10-11-2015
В Национальной Библиотеке успешно ведутся регулярные десятидневные тренинги, организованные с целью внедрения программы ALİSA, являющейся новой автоматизированной библиотечной системой
Сегодня 10 ноября начал работу очередной тренинг. В его работе принимали участие специалисты ЦБС Губадлы, Джабраила, Самуха, Газаха, Нафталана, Геранбоя. Наряду с изучением программы ALİSA, слушатели осваивали также формат MARC 21.
Директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров на открытии тренинга пожелал его участникам успехов, и заметил, что педагогами будут являться сотрудники Национальной Библиотеки и специалисты организации Ультра, а также объявил, что по завершению тренинга, слушателям будут выданы сертификаты.