İstanbulda “Səninləyik, Türkiyə” kitabı, "Heca" dərgisinin poeziyamızla bağlı xüsusi buraxılışının təqdimatı və konsert keçirilib
41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisində qurulan Azərbaycan stendində kitab təqdimatları və ədəbi müzakirələr davam edir.
Noyabrın 3-də - sərginin ikinci günündə “Səninləyik, Türkiyə” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi şair Səlim Babullaoğlu nəşr haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən hazırlanmış kitab 6 fevral 2023-cü il tarixində Türkiyədə baş vermiş və 50 mindən artıq insanın həlak olması, on minlərlə insanın yaralanması ilə nəticələnən dəhşətli zəlzələyə həsr olunub.
Antologiyada türk dövlətləri və böyük türk coğrafiyasının tanınmış şairlərinin şeirləri toplanıb.
Türkiyənin nüfuzlu “Heca” dərgisinin 2023-cü ildə işıq üzü görən “Modern Azərbaycan şeiri” adlı xüsusi sayının təqdimatında məlumat verilib ki, AYB-nin katibi S.Babullaoğlunun tərtibçiliyi və ön sözü, Ömər Kiçikməhmədoğlunun tərcüməsində hazırlanan xüsusi sayda Rəsul Rza, Əli Kərim, Fikrət Qoca, Nurəngiz Gün, Vaqif Səmədoğlu, Ələkbər Salahzadə, İsa İsmayılzadə, Ramiz Rövşən, Vaqif Bayatlı Odər, Adil Mirseyid, Zahid Sarıtorpaq, Rasim Qaraca, Elxan Zal, Həmid Herisçi, Azad Yaşar, Salam Sarvan, Qulu Ağsəs, Səlim Babullaoğlu, Zahir Əzəmət, Aqşin Yenisey, Jalə İsmayıl, Rəbiqə Nazimqızı, Qismət, Fərid Hüseyn, Aqşin Evrən və Səxavət Sahilin şeirləri yer alıb.

На стенде Азербайджана, созданном на 41-й Стамбульской международной книжной выставке, продолжаются презентации книг и литературные дискуссии.
3 ноября – во второй день выставки, состоялась презентация книги «Мы с тобой, Турция».
Модератор мероприятия, секретарь Союза писателей Азербайджана (СПА), поэт Салим Бабуллаоглу рассказал об издании. Он отметил, что книга, подготовленная Фондом тюркской культуры и наследия, посвящена ужасному землетрясению, произошедшему 6 февраля 2023 года в Турции, в результате которого погибло более 50 тысяч человек, а десятки тысяч получили ранения.
В антологии собраны стихи известных тюркских поэтов.
На презентации специального выпуска престижного турецкого журнала «Heca», посвященного «Современной азербайджанской поэзии» и выпущенного в 2023 году, было сообщено, что составителем и автором предисловия специального выпуска является секретарь Союза писателей Азербайджана Салим Бабуллаоглу, а переводчиком – Омар Кичикмехмедоглу. В этом выпуске представлены стихи таких известных азербайджанских поэтов, как: Расул Рза, Али Керим, Фикрет Годжа, Нурангиз Гюн, Вагиф Самедоглу, Алекпер Салахзаде, Иса Исмаилзаде, Рамиз Ровшан, Вагиф Баятлы Одер, Адиль Мирсейид, Захид Сарыторпаг, Расим Гараджа, Эльхан Зал, Гамид Херисчи, Азад Яшар, Салам Сарван, Гулу Агсес, Салим Бабуллаоглу, Захир Азамат, Агшин Енисей, Жаля Исмаил, Рабига Назимгызы, Гисмат, Фарид Гусейн, Агшин Эврен и Сахават Сахиль.