İstanbulda Frankfurt Beynəlxalq Kitab Sərgisinin regional koordinatoru ilə görüş olub
41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində təqdimat, imza mərasimləri və işgüzar görüşlər davam edir.
Noyabrın 3-də TÜYAP kompleksində Frankfurt Beynəlxalq Kitab Sərgisinin (Frankfurter Buchmesse) Azərbaycan, Kipr, Yunanıstan və Türkiyə üzrə koordinatoru Hanife İçten ilə görüş keçirilib.
Görüşdə mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov və ölkəmizdən bir sıra nəşriyyatların rəhbərləri iştirak ediblər.
Hanife İçten dünyanın ən böyük kitab festivallarından olan Frankfurt sərgisi barədə təqdimatla çıxış edib.
O, sərginin tarixi haqqında məlumat verib, bu ilin 16-20 oktyabr tarixlərində keçirilən 76-cı sərgi barədə satistik məlumatları diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanın 2029-cu ildə keçiriləcək Frankfurt sərgisində "fəxri qonaq ölkə" kimi iştirakı ilə bağlı müzakirə aparılıb. Hanife İçten bununla bağlı bir sıra diqqət edilməli olan məsələlərdən söz açıb.
Nazir müavini Fərid Cəfərov son illərdə ölkəmizdə kitab sənayesinin inkişafı istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən layihə və tədbirlərdən danışıb. Qeyd olunub ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ölkəmizin bu sahədəki uğurlarının beynəlxalq aləmdə tanıdılması diqqət mərkəzində saxlanılır. Nəşrlərimiz dünyanın məşhur sərgilərində xüsusi stenddə təqdim edilir. Azərbaycan bu il Frankfurt sərgisində də ayrıca stendlə təmsil olunub. Azərbaycanın məqsədi bu kimi sərgilərdə
"fəxri qonaq ölkə" ilə yanaşı, digər platformalar çərçivəsində yeni əlaqələr qurmaq, sahənin daha da inkişafına nail olmaqdır.
Sonra Frankfurt sərgisinin regional koordinatoru naşirlərimizin suallarını cavablandırıb. Əməkdaşlıq üçün səsləndirilən təkliflər müzakirə olunub.

В рамках 41-й Стамбульской международной книжной выставки продолжаются презентации, церемонии подписания книг и деловые встречи.
3 ноября в комплексе TÜYAP состоялась встреча с координатором Франкфуртской международной книжной выставки (Frankfurter Buchmesse) по Азербайджану, Кипру, Греции и Турции Ханифе Ичтен.
Во встрече приняли участие заместитель министра культуры Фарид Джафаров и руководители ряда издательств нашей страны.
Ханифе Ичтен выступила с презентацией о выставке во Франкфурте – одном из крупнейших книжных фестивалей в мире.
Она рассказала об истории выставки и довела до сведения статистическую информацию о 76-й выставке, которая проходила с 16 по 20 октября текущего года.
В ходе беседы обсуждалось участие Азербайджана в качестве «страны – почётного гостя» на выставке во Франкфурте, которая состоится в 2029 году. Ханифе Ичтен рассказала о ряде вопросов, на которые следует обратить внимание.
Заместитель министра Фарид Джафаров рассказал о проектах и мерах, реализуемых государством в направлении развития книжной отрасли в Азербайджане за последние годы. Было отмечено, что Министерство культуры уделяет большое внимание пропаганде успехов нашей страны в этой области в мире. Наши издания представляются на крупнейших мировых выставках в специализированных стендах. В этом году Азербайджан был также представлен на выставке во Франкфурте отдельным стендом. Наряду с участием на подобных выставках в качестве «страны – почётного гостя», цель Азербайджана также состоит в установлении новых связей в рамках других платформ, достижении дальнейшего развития книжной отрасли.
Затем региональный координатор Франкфуртской выставки ответила на вопросы наших издателей. Были обсуждены предложения о сотрудничестве.