Xəbər verdiyimiz kimi, noyabrın 2-də 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı keçirilib. Azərbaycan "Uşaqlıq şənlikdir" şüarı ilə keçirilən sərginin "fəxri qonaq ölkə"sidir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə sərgi məkanında ölkəmizin böyük stendi qurulub.
Sərgidə Azərbaycanın tanınmış yazıçılarından ibarət geniş nümayəndə heyəti iştirak edir.
Sərgi məkanında və Azərbaycan stendində imza mərasimləri, ədəbi müzakirələr, müxrəlif ölkələrdən naşirlərin işgüzar görüşləri təşkil olunur.
Azərbaycan yazıçılarının iştirakı ilə keçirilən ilk panel “Sosial media çağında yazmaq” mövzusuna həsr olunub.
Esseist, ədəbiyyatşünas Qismət Rüstəmovun moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə yazarlar Sahilə Yaya, Ulucay Akif və Rəvan Cavid iştirak ediblər.
Yazarlar oxucuları maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Səsləndirilən təkliflərlə bağlı müzakirə aparılıb.
Həmin gün Azərbaycan stendində yazıçılar Günel Şamilqızının "Div olanda nə olar" (povest və hekayələr) və Cavid Zeynallının "Coğrafiya müəlliminin pencəyi” (hekayələr) kitablarının imza mərasimi keçirilib.
Hər iki nəşr Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2016-cı ildən həyata keçirilən “Azərbaycan kitabının dünyaya tanıdılması” (AKDT) layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan ədəbiyyatı gənclik seriyası” üzrə 2020-ci ildə Türkiyədə "Zengin yayıncılık" nəşriyyatında 5000 tirajla çap olunub. Kitabları tanınmış şair-tərcüməçi Yurtseven Şen türkcəyə uyğunlaşdırıb.
Sonra müəlliflər kitabları oxucular üçün imzalayıblar.
Həmin gün daha bir panel müzakirəsi uşaq ədəbiyyatına həsr edilib.
Yazıçı Sahilə Yayanın aparıcılığı ilə reallaşan panelin qonaqları tanınmış uşaq yazarları Solmaz Amanova və Sevinc Nuruqızı olub.
Yazarlar uşaq ədəbiyyatının əhəmiyyətini vurğulayıb, bu qəbildən əsərlərin uşaqların estetik zövqünün, dünyagörüşünün zənginləşməsində müstəsna rol oynadığını bildiriblər.

Напомним, что 2 ноября состоялось открытие 41-й Стамбульской международной книжной выставки. Азербайджан является почетным гостем мероприятия, проходящего под девизом «Детство - это праздник».
На выставке при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики был представлен большой стенд Азербайджана
В выставке участвует большая делегация известных писателей Азербайджана.
В рамках мероприятия проходят также подписание книг, литературные дискуссии, деловые встречи издателей из разных стран.
Первая панельная дискуссия с участием азербайджанских писателей была посвящена теме «Писательство в эпоху социальных медиа».
В обсуждении, модератором которого выступил эссеист и литературовед Гисмет Рустамов, приняли участие писатели Сахиля Яя, Улуджай Акиф и Реван Джавид.
Писатели ответили на вопросы, интересующие читателей. Состоялось обсуждение озвученных предложений.
В тот же день на стенде Азербайджана состоялась церемония подписания книг писателей Гюнель Шамильгызы и Джавида Зейналлы.
Оба издания были выпущены в 2020 году в Турции в издательстве «Zengin yayıncılık» тиражом 5000 экземпляров в рамках проекта «Популяризация азербайджанской книги в мире», инициированного Министерством культуры Азербайджанской Республики в 2016 году. Книги адаптированы на турецкий язык известным поэтом-переводчиком Юртсевеном Шеном.
Затем авторы подписали книги читателям.
В тот же день еще одна панельная дискуссия была посвящена детской литературе.
В панельной дискуссии по детской литературе, ведущей которой стала писательница Сахиля Яя, приняли участие писатели Солмаз Аманова и Севиндж Нуругызы.
Писатели подчеркнули важность детской литературы, отметив исключительную роль таких произведений в развитии эстетического вкуса и мировоззрения детей.