Oktyabrın 7-də İran İslam Respublikasının mədəniyyət və islami irşad nazirinin müavini Yaser Əhmədvənd Milli Kitabxanada olub.
Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov qonaqları salamlayaraq onların Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmasından məmnunluğunu qeyd edərək hər iki ölkənin milli kitabxanaları arasında qarşılıqlı əməkdaşlıqdan danışaraq ötən ildə İran İslam Respublikasının Milli Kitabxana və Arxivi ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında onlayn formada Əməkdaşlıq haqqında Memorandumun imzalandığını bildirib. Direktor qonaqlara kitabxana haqqında ümumi məlumat verərək bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası ölkənin ən zəngin kitabxanasıdır. Milli Kitabxananın fondu, oxucuların sayı, kitabxanada həyata keçirilən avtomatlaşdırma prosesləri, pandemiya dönəmində Milli Kitabxananın onlayn xidmətlərindən, eləcə də beynəlxalq layihələr haqqında qonaqlara geniş məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası dünyanın 60-a yaxın kitabxanası ilə əməkdaşlıq edir.
Görüş zamanı prof. Kərim Tahirov qeyd edib ki, pandemiya dövründə Milli Kitabxana oxuculara onlayn formada xidmət göstərmiş, bu dövr ərzində kitabxana 7 milyona yaxın oxucuya məhz elektron kitablar vasitəsilə xidmət göstərmişdir. Bu oxucuların içərisində İrandan olan oxucularımızda xüsusi yer tutmuşdur. K.Tahirov bildirib ki, Azərbaycan və İran Milli Kitabxanaları arasında beynəlxalq kitab mübadiləsi işinin də gücləndirilməsinə böyük ehtiyac olduğunu qonağın diqqətinə çatdırmışdır.
İran İslam Respublikasının mədəniyyət və islami irşad nazirinin müavini Yaser Əhmədvənd çıxış edərək Azərbaycanda ilk dəfə olduğunu və insanların çox qonaqpərvər, istiqanlı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, İranda nəşriyyat işi çox inkişaf edib, təxminən 100000-ə yaxın kiçik və böyük kitabxana və onların çoxsaylı fondu var. Nazir müavini sonda Azərbaycan Milli Kitabxanasını gələn il keçiriləcək Tehran Beynəlxalq Kitab Sərgisinə dəvət edib.

The Deputy Minister of Culture and Islamic Guidance of the Islamic Republic of Iran visited the National Library of Azerbaijan
07-10-2022
On the 7th of October, Deputy Minister of Culture and Islamic Guidance of the Islamic Republic of Iran Yaser Ahmadvand visited the National Library.
Director of the library prof. Karim Tahirov welcomed the guests and expressed his satisfaction with their presence in the National Library of Azerbaijan, by talking about mutual cooperation between the national libraries of both countries he said that a Memorandum of Cooperation was signed in online form between the National Library and Archives of the Islamic Republic of Iran and the National Library of Azerbaijan last year.
The director gave general information about the library to the guests and said that the National Library of Azerbaijan is the richest library in the country. He gave extensive information to the guests about the fund of the National Library, the number of readers, the automation processes implemented in the library, the online services of the National Library during the pandemic, as well as international projects. He said that the National Library of Azerbaijan cooperates with about 60 libraries of the world.
In the meeting, prof. Karim Tahirov noted that during the pandemic, the National Library provided online services to readers and over this period, the library served nearly 7 million readers through e-books. Our readers from Iran have a special place among these readers. K. Tahirov said that he brought to the attention of the guest that there is a great need to strengthen the international book exchange between the National Libraries of Azerbaijan and Iran. Yaser Ahmadvand, Deputy Minister of Culture and Islamic Guidance of the Islamic Republic of Iran, made a speech and said that it was his first time in Azerbaijan and that the people were very hospitable and pleasant.
He mentioned  that the publishing business in Iran is very developed, there are about 100,000 small and large libraries and their numerous funds. In the end, the deputy minister invited the National Library of Azerbaijan to the Tehran International Book Fair that will be held next year.