Azərbaycanın tanınmış görkəmli ədəbiyyatşünas və folklorşünas alimi Salman Məmmədəmin oğlu Əsgərov Şəkinin Gəncəli məhəlləsində 20 may 1884-cü ildə tacir ailəsində göz açıb. O, ilk təhsilini Aşqabadda alıb.
Elmə böyük marağı olan Salman Mümtaz 22 yaşınadək rus, ərəb, fars və urdu dillərini mükəmməl öyrənib.
1908-1909-cu illərdə “Molla Nəsrəddin”, “Zənbur”, “Kəlniyyət”, “Tuti”, “Qardaş köməyi” jurnallarında, “Günəş”, “Səda”, “Tərəqqi”, “İqbal”, “Yeni iqbal”, “Açıq söz” və s. qəzetlərdə “Xortdan bəy”, “Sağsağan”, "Sərçə", "Sərçəqulubəy", "Moz bəy", "Aşqabadlı", "Türkməndost", "S.Əsgərov", "S.M.", "Mümtaz" və s. kimi imzalarla yazıları, satirik şeiri, məqaləsi, məktubu və mənzum felyetonu dərc olunub.
Salman Mümtaz 1920-1925-ci illərdə Azərbaycanı qarış-qarış gəzərək, öz şəxsi vəsaiti hesabına 200-ə yaxın kitab, əlyazma və məqalə toplamağa nail olur və “Kommunist” qəzetində “Unudulmuş yarpaqlar” adı altında silsilə məqalələr dərc etdirir.
İmadəddin Nəsimi, Molla Pənah Vaqif, Qasım bəy Zakir, Mirzə Şəfi Vazeh və başqalarının əsərlərinin ilk dəfə külliyyatlarını məhz Salman Mümtaz nəşr etdirib.
Stalin repressiyasının qurbanı olan Mümtaz, 1937-ci ilin oktyabr ayınında həbs olunub və 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, həbsdə olarkən 1941-ci ilin sentyabr ayında Oryol şəhərində güllələnib. Onun tərəfindən toplanmış 270 əlyazma həbs zamanı məhv edilib. Salman Mümtaza 1956-cı il noyabr ayının 17-də SSRİ Ali Məhkəməsi tərəfindən ölümündən sonra bəraət verilib.
Mədəniyyət tariximizin fədakar tədqiqatçısının xatirəsi yaddaşlarda yaşayır. Belə ki, Azərbaycan Dövlət Ədəbiyyat və İncəsənət Arxivi onun adını daşıyır.
Milli Kitabxanada “Görkəmli ədəbiyyatşünas alim Salman Mümtaz (1884-1941)” adlı elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Salman Mümtazın şəxsi fondundan folklor mətnləri”, “Görkəmli şəxslər Salman Mümtaz haqqında”, “Salman Mümtazın istintaq işi haqqında sənədlər”, “Nəşrlər”, “Haqqında”, “Xatirəsinin Əbədiləşdirilməsi”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya" bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/S.Mumtaz/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке представлена электронная база данных под названием «Выдающийся ученый-литературовед Салман Мумтаз (1884-1941)»
20-12-2024
Известный выдающийся литературовед и фольклорист Азербайджана Салман Мамедамин оглу Аскеров родился 20 мая 1884 года в семье торговца в квартале Гянджали (г. Шеки). Первоначальное образование получил в Ашхабаде.
Салман Мумтаз, проявивший большой интерес к науке, к 22 годам в совершенстве выучил русский, арабский, персидский и урду языки.
В 1908-1909 годах в журналах «Молла Насреддин», «Занбур», «Кельнийет», «Тути», «Гардаш кемейи», в журналах «Гюнеш», «Седа», «Терегги», «Игбал», «Ени игбал», «Ачык сез» были опубликованы его сатирические стихотворения, статьи и фельетоны под псевдонимами Хортдан бек, Сагсаган, Сярчя, Сярчягулубек, Моз бек, Ашхабадец, Туркмендост, С.Аскеров, С.М., Мумтаз и др.
В 1920-1925 годах путешествовав по Азербайджану, Салман Мумтаз сумел собрать за свой счет около 200 книг, рукописей и статей и опубликовал серию статей под заголовком «Забытые листья» в газете «Коммунист».
Именно Салман Мумтаз первым опубликовал сборники произведений Имадеддина Насими, Моллы Панаха Вагифа, Гасым бека Закира, Мирзы Шафи Вазеха и других.
Став жертвой сталинских репрессий, Мумтаз был арестован в октябре 1937 года и приговорён к 10 годам лишения свободы. Будучи в заключении, был расстрелян в сентябре 1941 года в городе Орёл. 270 собранных им манускриптов были уничтожены при аресте. 17 ноября 1956 года Салман Мумтаз был посмертно реабилитирован Верховным судом СССР.
Светлая память о самоотверженном исследователе истории нашей культуры всегда жива. Его именем назван Азербайджанский государственный архив литературы и искусства.
В Национальной библиотеке пользователям представлена электронная база данных под названием «Выдающийся ученый-литературовед Салман Мумтаз (1884-1941)».
Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Основные даты жизни и деятельности», «Фольклорные тексты из личного фонда Салмана Мумтаза», «Выдающиеся личности о Салмане Мумтазе», «Документы по делу Салмана Мумтаза», «Публикации», «О нем», «Увековечение его памяти», «Фотогалерея», «Видеогалерея». Документы в электронной базе данных представлены в полнотекстовом виде.
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/emb/S.Mumtaz/index.html.