Oktyabr ayının 21-də Gəncə şəhər Məhsəti Gəncəvi Mərkəzində Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevin rəhbərliyi ilə kitabxanaçıların Gəncə-Qazax zonası üzrə müşavirəsi keçirilmişdir.
Tədbirdə Gəncə, Mingəçevir, Naftalan, Yevlax, Qazax, Ağstafa, Goranboy, Daşkəsən, Gədəbəy, Göygöl, Kəlbəcər, Samux, Şəmkir və Tovuz rayonlarının kitabxanaçıları iştirak edirdi.
Müşavirədə Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev hazırda region kitabxanaları, kənd kitabxana filialları, onların indiki vəziyyəti, mövcud problemləri haqqında danışmış, kitabxana işini günün tələbləri səviyyəsində qurmağın vacibliyini vurğulamışdır.
ULTRA şirkətinin əməkdaşı Sərxan Məmmədov Azərbaycan kitabxanalarını vahid şəbəkədə birləşdirən Mərkəzləşdirilmiş Elektron Kitabxana-İnformasiya Sistemi (ALİSA) haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov öz çıxışında ALİSA sisteminin kitabxanalarda tətbiqi, sistemin üstünlükləri, Milli Kitabxananın Tədris Mərkəzində ULTRA şirkətinin mütəxəssisləri və Milli Kitabxananın trenerləri tərəfindən rayon və şəhər kitabxanalarının əməkdaşları üçün keçirilən silsilə treninqlərdən danışmışdır.
Müşavirənin sonunda Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev tapşırıq və tövsiyyələrini vermişdir.

21 октября в Гяндже в Центре Мехсети Гянджеви под руководством первого заместителя Министерства Культуры и Туризма Вагифа Алиева состоялось совещание библиотекарей Гянджа-Газахской зоны
21-10-2015
21 октября в Гяндже в Центре Мехсети Гянджеви под руководством первого заместителя Министерства Культуры и Туризма Вагифа Алиева состоялось совещание библиотекарей Гянджа-Газахской зоны.
В мероприятии принимали участие библиотекари Гянджи, Мингечевира, Нафталана, Евлаха, Газаха, Акстафы, Геранбоя, Дашкесана, Кедабека, Гейгеля, Кельбаджара, Самуха, Шамкира и Товуза.
На встрече обсуждались животрепещущие вопросы районных и сельских библиотек, их насущные проблемы и способы их разрешения.
Сотрудник организации Ультра Сархан Мамедов подробно рассказал о централизованной электронной библиотечно-информационной системе ALİSA, объединяющей азербайджанские библиотеки в единую сеть.
Директор Азербайджанской Библиотеки в своем выступлении говорил о значимости внедрения системы ALİSA в библиотечную работу, подчеркнул ее преимущества и заметил, что в Национальной Библиотеке при участии специалистов предприятия Ультра были организованы обучающие тренинги для сотрудников городских и районных библиотек.