12 noyabr tarixində Milli Kitabxanada 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası və COP29-la bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına əsasən Milli Kitabxanada “From the Golden fund of Azerbaijan National Library” mövzusunda virtual sərginin və ənənəvi kitab sərgisinin təqdimatı keçirilib.
Virtual sərgidə Milli Kitabxananın Nadir kitablar fondunda mühafizə olunan qədim kitabların və xarici ölkə kitabxanalarından gətirilmiş əlyazmaların digital nüsxələri nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/sergi_en/index_en.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Nizami Gəncəvinin, Məhəmməd Füzulinin, İmadəddin Nəsiminin, Xaqani Şirvanin, Nəsirəddin Tusinin, Nəvvab. Mir Möhsün Ağamirzadə Qarabağinin və digərlərinin dünya kitabxanalarında mühafizə olunan əlyazmalarının surətləri və Milli Kitabxananın Nadir kitablar fondunda mühafizə olunan qədim kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке состоялась презентация виртуальной выставки под названием «From the Golden fund of Azerbaijan National Library» и одноименной традиционной книжной выставки
12-11-2024
12 ноября в связи с выполнением задач, вытекающих из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики об объявлении 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» и в соответствии с планом мероприятий Министерства культуры Азербайджанской Республики, принятых в связи с COP29, в Национальной библиотеке Азербайджана состоялась презентация виртуальной выставки под названием «From the Golden fund of Azerbaijan National Library» и одноименной традиционной книжной выставки.
На виртуальной выставке представлены цифровые копии древних книг, а также рукописей, привезенных из зарубежных библиотек, которые хранятся в Фонде редких книг библиотеки.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/emb/sergi_en/index_en.htm.
На традиционной книжной выставке демонстрируются древние книги (из Фонда редких книг Национальной библиотеки), а также копии рукописей, хранящихся в библиотеках мира, таких выдающихся личностей, как Низами Гянджеви, Мухаммед Физули, Имадеддин Насими, Хагани Ширвани, Насреддин Туси, Мир Мохсун Навваб Карабаги и др.