12 noyabr tarixində Milli Kitabxanada 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası və COP29-la bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına əsasən Milli Kitabxanada “From the Golden fund of Azerbaijan National Library” mövzusunda virtual sərginin və ənənəvi kitab sərgisinin təqdimatı keçirilib.
Virtual sərgidə Milli Kitabxananın Nadir kitablar fondunda mühafizə olunan qədim kitabların və xarici ölkə kitabxanalarından gətirilmiş əlyazmaların digital nüsxələri nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/sergi_en/index_en.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Nizami Gəncəvinin, Məhəmməd Füzulinin, İmadəddin Nəsiminin, Xaqani Şirvanin, Nəsirəddin Tusinin, Nəvvab. Mir Möhsün Ağamirzadə Qarabağinin və digərlərinin dünya kitabxanalarında mühafizə olunan əlyazmalarının surətləri və Milli Kitabxananın Nadir kitablar fondunda mühafizə olunan qədim kitablar nümayiş olunur.

A presentation of a virtual exhibition and a traditional book exhibition on "From the Golden fund of Azerbaijan National Library" was held at the National Library
12-11-2024
On November 12, a presentation of the virtual exhibition and traditional book exhibition on the theme "From the Golden Fund of Azerbaijan National Library" was held at the National Library. This event was organized in accordance with the implementation of the tasks arising from the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan regarding the declaration of 2024 as the "Green World Solidarity Year" and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan's action plan related to COP29.
Digital copies of ancient books and manuscripts brought from foreign libraries are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/emb/sergi_en/index_en.htm.
In the traditional book exhibition, Nizami Ganjavi, Muhammad Fuzuli, Imadaddin Nasimi, Khagani Shirvani, Nasiraddin Tusi, Navvab. Copies of the manuscripts of Mir Mohsun Aghamirzade Karabakh and others preserved in world libraries and ancient books preserved in the National Library's rare book fund are displayed.