Milli Kitabxanada “Əməkdar elm xadimi, professor Nizaməddin Şəmsizadə” adlı kitab sərgisi açılıb
Əməkdar elm xadimi, professor Nizaməddin Şəmsizadə 1954-cü il dekabrın 30-da Quba bölgəsinin qədim türk obası - İspik kəndində anadan olub. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini 1977-ci ildə bitirib. 1982-ci ildə namizədlik, 1990-cı ildə doktorluq dissertasiyaları müdafiə edib.
"Ədəbi proses-78" (1980 şərikli) "Ədəbi mübahisələr" (1986), "Azərbaycan ideologiyası" (1996), "Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı" (1997), "Türk təfəkkürü məcrasında" (1998), "Hıçqıran gülüşlər" (2002), "Əli Nazim" (2003), "Rejissor taleyi" (2004), "Tənqidin ədəbi prosesdə rolu" (2004), "Böyük nəslin davamçısı" (2005), "Azərbaycançılıq" (2006), "Ədəbi proses və ədəbi nəsil" (2008 şərikli) "Yazıçı ömrünə uvertüra" (2010), monoqrafıyalarının, "Əgər onlar olmasaydı" (2015) ədəbi-tənqidi məqalələr kitabının, "Mən kiməm" (2015) adlı sənədli-fəlsəfi ömürnamənin, "Bürkü" (2003) hekayələr, "Tüstü" (2007) hekayələr və şeirlər, "Duman" (2010) şeirlər, "Müdriklər bunları deməyib" (2014) kəlamlar, "Səma" (2014) şeirlər, "Sonuncu daxma"(2014) hekayələr və esselər kitablarının, "Seçilmiş əsərləri" 3 cilddə, 250-dən çox ədəbi-tənqidi, elmi-nəzəri və fəlsəfi-publisistik məqalənin müəllifidir.
Professor Nizaməddin Şəmsizadə milli ideologiyamız - azərbaycançılıq nəzəriyyəsi haqqında ilk kitabın və  bu gün ölkənin ali məktəblərində tədris olunan "Ədəbiyyat nəzəriyyəsi" adlı fundamental dərsliyin müəllifidir.
Alimin yaradıcılığı haqqında 8O-dən artiq elmi məqalə, professor Ş.Vəliyevin "Azərbaycanşünas alim" (2004) monoqrafıyası, "Filosof tənqidçi" (2011) və "Nizaməddin Şəmsizadə: Biblioqrafıya" (2015)  kitabı çap olunub.
Elmi xidmətlərinə görə akademik Y.Məmmədəliyev mükafatının (2003) laureatıdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “2010-cu il üçün Azərbaycan Respublikasının Elm, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə dövlət mükafatlarının verilməsi haqqında” imzaladığı Sərəncam ilə ədəbiyyat sahəsi üzrə “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabına görə Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına layiq görülüb. 2019-cu il  25 noyabr tarixli “Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşlarına fəxri adların verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən,   Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin və elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Milli Kitabxanada “Əməkdar elm xadimi, professor Nizaməddin Şəmsizadə” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə professor Nizaməddin Şəmsizadənin əsərləri, rəyçi, elmi məsləhətçi, layihə rəhbəri və redaktor olduğu kitablar, həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.

Honored Scientist, Professor Nizamuddin Shamsizade was born on December 30, 1954, in the ancient Turkish village of Ispik in the Quba region. He graduated from the Faculty of Philology at Azerbaijan State University in 1977. In 1982, he defended his candidate dissertation, and in 1990, his doctoral dissertation.
Professor Shamsizade is the author of numerous works, including monographs such as "Literary Process-78" (1980), "Literary Debates" (1986), "Azerbaijani Ideology" (1996), "Azerbaijani Literary Studies" (1997), "In the Stream of Turkish Thought" (1998), "Choked Laughter" (2002), "Ali Nazim" (2003), "The Role of Criticism in the Literary Process" (2004), "The Successor of a Great Generation" (2005), "Azerbaijanism" (2006), "Literary Process and Literary Generation" (2008), "Writer’s Overture" (2010), as well as collections of literary-critical essays and philosophical works. His "Selected Works" spans 3 volumes and includes over 250 literary-critical, scientific-theoretical, and philosophical-political essays.
Professor Nizamuddin Shamsizade is also the author of the first book on Azerbaijani nationalism—the theory of Azerbaijanism—and the fundamental textbook "Theory of Literature," which is still used in higher education institutions in the country.
More than 80 scientific articles have been published on his creative work, and Professor Sh.Veliyev's monographs "Azerbaijani Scholar" (2004), "Philosophical Critic" (2011), and "Nizamuddin Shamsizade: Bibliography" (2015) have also been published.
For his scientific contributions, he was awarded the academic Y. Mammadaliyev Prize in 2003. In 2010, by the decree of President Ilham Aliyev, he was awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan in the field of literature for his book "Heydar Aliyev and Azerbaijani Literature." On November 25, 2019, he was awarded the title of "Honored Scientist" by the President of Azerbaijan for his contributions to education and science, marking the 100th anniversary of Baku State University.
An exhibition titled "Honored Scientist, Professor Nizamuddin Shamsizade" has been presented to users at the National Library.
The exhibition features Professor Nizamuddin Shamsizade’s works, books he has reviewed, scientifically consulted, led projects for, and edited, as well as literature in Azerbaijani and foreign languages about his life, work, and creative activity. Articles published in the periodical press about him are also on display.