Milli Kitabxanada “Əməkdar elm xadimi, professor Nizaməddin Şəmsizadə” adlı kitab sərgisi açılıb
Əməkdar elm xadimi, professor Nizaməddin Şəmsizadə 1954-cü il dekabrın 30-da Quba bölgəsinin qədim türk obası - İspik kəndində anadan olub. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini 1977-ci ildə bitirib. 1982-ci ildə namizədlik, 1990-cı ildə doktorluq dissertasiyaları müdafiə edib.
"Ədəbi proses-78" (1980 şərikli) "Ədəbi mübahisələr" (1986), "Azərbaycan ideologiyası" (1996), "Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı" (1997), "Türk təfəkkürü məcrasında" (1998), "Hıçqıran gülüşlər" (2002), "Əli Nazim" (2003), "Rejissor taleyi" (2004), "Tənqidin ədəbi prosesdə rolu" (2004), "Böyük nəslin davamçısı" (2005), "Azərbaycançılıq" (2006), "Ədəbi proses və ədəbi nəsil" (2008 şərikli) "Yazıçı ömrünə uvertüra" (2010), monoqrafıyalarının, "Əgər onlar olmasaydı" (2015) ədəbi-tənqidi məqalələr kitabının, "Mən kiməm" (2015) adlı sənədli-fəlsəfi ömürnamənin, "Bürkü" (2003) hekayələr, "Tüstü" (2007) hekayələr və şeirlər, "Duman" (2010) şeirlər, "Müdriklər bunları deməyib" (2014) kəlamlar, "Səma" (2014) şeirlər, "Sonuncu daxma"(2014) hekayələr və esselər kitablarının, "Seçilmiş əsərləri" 3 cilddə, 250-dən çox ədəbi-tənqidi, elmi-nəzəri və fəlsəfi-publisistik məqalənin müəllifidir.
Professor Nizaməddin Şəmsizadə milli ideologiyamız - azərbaycançılıq nəzəriyyəsi haqqında ilk kitabın və  bu gün ölkənin ali məktəblərində tədris olunan "Ədəbiyyat nəzəriyyəsi" adlı fundamental dərsliyin müəllifidir.
Alimin yaradıcılığı haqqında 8O-dən artiq elmi məqalə, professor Ş.Vəliyevin "Azərbaycanşünas alim" (2004) monoqrafıyası, "Filosof tənqidçi" (2011) və "Nizaməddin Şəmsizadə: Biblioqrafıya" (2015)  kitabı çap olunub.
Elmi xidmətlərinə görə akademik Y.Məmmədəliyev mükafatının (2003) laureatıdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “2010-cu il üçün Azərbaycan Respublikasının Elm, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə dövlət mükafatlarının verilməsi haqqında” imzaladığı Sərəncam ilə ədəbiyyat sahəsi üzrə “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabına görə Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına layiq görülüb. 2019-cu il  25 noyabr tarixli “Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşlarına fəxri adların verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən,   Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin və elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Milli Kitabxanada “Əməkdar elm xadimi, professor Nizaməddin Şəmsizadə” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə professor Nizaməddin Şəmsizadənin əsərləri, rəyçi, elmi məsləhətçi, layihə rəhbəri və redaktor olduğu kitablar, həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.

Заслуженный деятель науки, профессор Низамеддин Шамсизаде родился 30 декабря 1954 года в старинном тюркском селе Губинского района – селе Испик. В 1977 году окончил филологический факультет Азербайджанского государственного университета. В 1982 году защитил кандидатскую, а в 1990 году докторскую диссертации.
Он является автором монографий – «Литературный процесс-78» (1980 в соавторстве), «Литературные дебаты» (1986), «Азербайджанская идеология» (1996), «Азербайджанское литературоведение» (1997), «Али Назим» (2003), «Судьба режиссёра» (2004), «Роль критики в литературном процессе» (2004), «Наследник великого поколения» (2005), «Азербайджанизм» (2006), Литературный процесс и литературное поколение» (2008 в соавторстве), «Увертюра к жизни писателя» (2010 г.), сборника литературно-критических статей – «Если бы их не было» (2015), документально-философской автобиографии «Кто я?» (2015), книги рассказов и стихов «Дым» (2007), стихов «Туман» (2010), афоризмов «Мудрецы такого не говорили» (2014), рассказов и очерков «Последняя избушка» (2014), «Избранных произведений» в 3-х томах, более 250 литературно-критических, научно-теоретических и философско-публицистических статей.
Профессор Низамеддин Шамсизаде является автором первой книги о нашей национальной идеологии – теории Азербайджанизма, а также фундаментального учебника «Теория литературы», который сегодня преподаётся в университетах страны.
О деятельности ученого опубликованы более 80 научных статей, монография профессора Ш.Валиева «Учёный-Азербайджановед» (2004 г.), книги «Философ-критик» (2011 г.) и «Низамеддин Шамсизаде: Библиография» (2015 г.).
Низамеддин Шамсизаде является лауреатом премии имени академика Ю.Мамедалиева (2003 г.) за заслуги в области науки. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О присуждении государственных премий Азербайджанской Республики в области науки, культуры и литературы за 2010 год» был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики за книгу «Гейдар Алиев и азербайджанская литература». Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики «О Присвоении почетных званий сотрудникам Бакинского государственного университета» от 25 ноября 2019 года, по случаю 100-летия Бакинского государственного университета и за заслуги в области развития образования и науки в Азербайджане, был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки».
В Национальной библиотеке пользователям представлена книжная выставка под названием «Заслуженный деятель науки, профессор Низамеддин Шамсизаде».
На выставке представлены произведения профессора Низамеддина Шамсизаде, книги – рецензентом, научным советником, руководителем проекта и редактором которых он является, литература на азербайджанском и иностранных языках о его жизни, деятельности и творчестве, а также статьи, опубликованные в периодической печати.