Dekabr ayının 10-da Ankarada Bəxtiyar Vahabzadənin adını daşıyan orta məktəbdə görkəmli şairin anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə tədbir keçirilmişdir
11-12-2015
Dekabr ayının 10-da Ankarada Bəxtiyar Vahabzadənin adını daşıyan orta məktəbdə görkəmli şairin anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə TÜRKSOY-un Azərbaycan təmçilçisi Elçin Qafarlı, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri,  millət vəkili, prof. Nizami Cəfərov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov, direktor müavini, Əməkdar  mədəniyyət işçisi Ədibə İsmayılova, baş kitabxanaçı Şəhla İsmayılova, Xalq artisti Mələkxanım Eyyubova,  tarzən  Rüstəm Müslümov və  kamançaçı Elvin Novruzov iştirak edirdi.
Tədbiri məktəbin direktoru açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı. Sonra Bəxtiyar Vahabzadənin həyatından bəhs edən film nümayiş olundu.
TÜRKSOY-un Azərbaycan təmçilçisi Elçin Qafarlı  görkəmli şair B.Vahabzadənin anadan olmasının 90 illiiyi münasibətilə Ankarada keçirilən silsilə tədbirlərdən danışdı. Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri,  millət vəkili, prof. Nizami Cəfərov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov, Dünya Yazarlar və Aydınlar Dərnəyinin rəhbəri Osman Baş, Qırğızıstandan olan tərcüməçi şair Baktıgül Çoturova və b. çıxış edərək şairin yaradıcılığından danışdılar.
Sonra məktəbin şagirdləri şairin şeirlərini söylədilər.
B.Vahabzadənin sözlərinə bəstələnmiş mahnılar Mələkxanım Əyyubovanın ifasında canlı səsləndirildi.
Sonda Azərbaycan Milli Kitabxansı tərəfindən məktəbin kitabxanasına və şagirdlərə kitablar hədiyyə edildi.

10 декабря в Анкаре в средней школе им. Бахтияра Вагабзаде состоялось торжественное мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского поэта, драматурга, литературоведа Бахтияра Вагабзаде
11-12-2015
10 декабря в Анкаре в средней школе им. Бахтияра Вагабзаде состоялось торжественное мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского поэта, драматурга, литературоведа Бахтияра Вагабзаде.
В мероприятии принимали участие: представитель Азербайджана в ТЮРКСОЙ Эльчин Гафарлы, заведующий центра Ататюрка в Азербайджане, народный депутат, профессор Низами Джафаров, директор Азербайджанской Национальной Библиотеки проф.Керим Тахиров, заместитель директора, заслуженный работник культуры Адиба Исмаилова, главный библиотекарь Шахла Исмаилова, народная артистка Мелекханум Эюбова, тарист Муслимов и каманчист Эльвин Новрузов.
Участников мероприятия приветствовал директор школы. Затем был продемонстрирован фильм о жизни и творчесте Бахтияра Вагабзаде.
Представитель Азербайджана в ТЮРКСОЙ Эльчин Гафарлы говорил о ряде торжественных мероприятий в Анкаре, в связи с юбилеем выдающегося поэта. Выступавшие: народный депутат, профессор Низами Джафаров, директор Азербайджанской Национальной Библиотеки проф.Керим Тахиров, руководитель Всемирной Организации Писателей Осман Баш, переводчик из Кыргызстана, поэт Бактигюль Чотурова говорили о жизни и творчестве поэта, о его месте и роли в литературе.
Затем учащиеся школы продекламировали стихи поэта.
Прозвучали песни на стихи Бахтияра Вагабзаде, в исполнении Мелекханум Эйюбовой.
После в школьную библиотеку и учащимся школы были преподнесены в дар книги из Азербайджанской Национальной Библиотеки.