Milli Kitabxana “Birlik dövlətləri üçün peşəkar kadrların hazırlanmasında MDB ölkələri milli kitabxanalarının rolu” adlı onlayn konfransda iştirak edib
20 noyabr tarixində Milli Kitabxana “Birlik dövlətləri üçün peşəkar kadrların hazırlanmasında MDB ölkələri milli kitabxanalarının rolu” adlı onlayn konfransda iştirak edib.
Rusiya Milli Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda milli, dövlət və digər aparıcı kitabxanaların rəhbərləri, həmçinin Rusiya tədris və elmi-tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları, Rusiya Milli Kitabxanasının baş direktoru Denis Oleqoviç Tsipkin, Rusiya Dövlət Kitabxanasının baş direktoru, Rusiya Milli Assosiasiyalarının prezidenti, Avrasiya Kitabxana Assambleyasının prezidenti Vadim Valerieviç Duda,  Qazaxıstan Milli Kitabxanasının direktoru Bakıtjamal Kairbekovna Ospanova, Belarus Milli Kitabxanasının baş direktorunun müavini, elm və informasiya texnologiyaları üzrə direktoru Aleksandr Vadimoviç Babuk, Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasının elmi-metodiki xidmətinin direktoru Saodat Erqashevna Kamilova və başqaları iştirak edib.
Konfransda Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Kitabxanaçı kadrların hazırlanmasında Azərbaycan Milli Kitabxanasının rolu” mövzusunda məruzə və təqdimatla çıxış edib.
Direktor çıxışında müasir dövrün tələblərinə, informasiya əsrinin çağırışlarına uyğun yüksək ixtisaslı kadr hazırlığını həyata  keçirmək üçün metodik mərkəz olan Azərbaycan Milli Kitabxanasının professional kitabxana təhsili verən tədris ocaqları ilə ölkənin aparıcı kitabxanalarının sıx əlaqəsindən, Bakı Dövlət Universitetində “Azərbaycan Milli Kitabxanasının xüsusi auditoriyası”nın açılışı  və eyni zamanda Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Bakı Dövlət Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Memorandum imzalamasından, bir il ərzində Bakıda və yerlərdə KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sisteminin Mədəniyyət Nazirliyinin şəbəkəsinə daxil olan kitabxanalarda tətbiqi ilə əlaqədar zona treninqləri, kitabxanalarda onlayn xidmətlərin tətbiqinin təkmilləşdirilməsi məsələlərinə dair mövzular üzrə treninqlərin keçirilməsindən ətraflı bəhs edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransda B.N.Yeltsin adına Prezident Kitabxanasının, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Belarus Respublikalarının milli kitabxanalarının kadr potensialı və s. kimi məsələlərlə bağlı məruzə, təqdimat və müzakirələr dinlənilib.

Национальная библиотека приняла участие в онлайн-конференции «Роль национальных библиотек стран СНГ в подготовке профессиональных кадров для государств Содружества»
20 ноября Национальная библиотека приняла участие в онлайн-конференции «Роль национальных библиотек стран СНГ в подготовке профессиональных кадров для государств Содружества».
На конференции, организованной Российской национальной библиотекой, приняли участие руководители национальных, государственных и других ведущих библиотек, а также сотрудники образовательных и научно-исследовательских учреждений России, в том числе Генеральный директор Российской национальной библиотеки Денис Олегович Ципкин, Генеральный директор Российской государственной библиотеки, президент Российской библиотечной ассоциации, президент Библиотечной Ассамблеи Евразии Вадим Валерьевич Дуда, директор Национальной библиотеки Казахстана Бакытжамал Каирбековна Оспанова, заместитель генерального директора Национальной библиотеки Беларуси, директор по науке и информационным технологиям Александр Вадимович Бабук, директор научно-методической службы Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Саодат Эргашевна Камилова и другие.
На конференции директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров выступил с докладом и презентацией на тему «Роль Национальной библиотеки Азербайджана в подготовке библиотечных кадров».
В своем выступлении директор подробно рассказал о том, как Национальная библиотека Азербайджана, являясь методическим центром, реализует подготовку высококвалифицированных специалистов, соответствующих требованиям современности и вызовам информационного века. Он подчеркнул важность тесного сотрудничества между Национальной библиотекой Азербайджана и учебными заведениями, предоставляющими профессиональное библиотечное образование, а также ведущими библиотеками страны. Особое внимание было уделено открытию «Особой аудитории Национальной библиотеки Азербайджана» в Бакинском государственном университете и подписанию Меморандума о сотрудничестве между Национальной библиотекой и Бакинским государственным университетом. Директор также сообщил о проведении зональных тренингов по внедрению автоматизированной системы управления библиотеками KOHA в библиотеках, входящих в сеть Министерства культуры Азербайджана, а также о тренингах по совершенствованию онлайн-сервисов в библиотеках, которые прошли как в Баку, так и в регионах.
Следует отметить, что в рамках международной конференции были представлены доклады, презентации и проведены обсуждения на тему кадрового потенциала Президентской библиотеки имени Б.Н. Ельцина, а также национальных библиотек Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана и Беларуси.