Solmaz Azay qızı Sadıqova 1959- cu il noyabr ayının 5-də Zərdab şəhərində anadan olmuşdur. 1976-cı ildə Zərdab şəhər 1 saylı orta məktəbi bitirmişdir.
1980-1985-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Kitabxanaçılıq (hazırda İnformasiya və sənəd menecmenti) fakültəsində təhsil almışdır. 1985-ci ildə təyinatla F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasında böyük kitabxanaçı, elmi katib, 1986-1994-cü illərdə Elmi-metodika şöbəsinin müdiri vəzifələrində işləmişdir.
1987-1989-cu illərdə Azərbaycan KP MK yanında Partiya-təsərrüfat fəalları fakültəsinin ideoloji iş şöbəsini bitirmiş, 1985-1989-cu illərdə Bakı şəhəri Nəsimi rayon kitabxanaları üzrə Birləşmiş Partiya Təşkilatının katibi olmuşdur. İşlədiyi müddətdə Moskva və Kiyev şəhərlərində elmi, eləcə də respublikamızın müxtəlif bölgələrində əməli və metodiki ezamiyyələrdə olmuşdur. 1994-cü ildən BDU-nun Biblioqrafiyaşünaslıq (hazırda Sənəd menecmenti) kafedrasında baş laborant olmuş, həmin ildən saathesabı dərs aparmışdır. 1995-1999-cu illərdə həmin kafedrada fəlsəfə dokoru proqramı üzrə doktorant (qiyabi) olmuş, 2004-2008-ci illərdə müəllim, 2008-ci ildən baş müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
2006-2009-cu illərdə Kitabxanaçılıq-informasiya (hazırda İnformasiya və sənəd menecmenti) fakültəsinin Sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini vəzifəsində işləmişdir.
2011-ci ildə “Azərbaycan mətbuatının (kitab və dövri nəşrlər) biblioqrafik repertuarı: tarixi, müasir vəziyyəti və perspektivləri (1959-2000-ci illər)” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə etmiş, tarix üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 2015-ci ildən dosent əvəzi olmuş, 2017-ci ildə Biblioqrafiyaşünaslıq (indiki Sənəd menecmenti) kafedrası üzrə dosent elmi adı verilmişdir.
2017-ci ildən 2021-ci ilədək elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant olmuş, “İnformasiya cəmiyyəti şəraitində Azərbaycan kitabxanalarında biblioqrafik fəaliyyətin innovativ formaları və elmi metodları (Azərbaycan Respublikası elmi və sahəvi kitabxanalarının materialları əsasında)” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını uğurla başa çatdırmışdır.
Dosent Solmaz Sadıqova AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən BED 1.30 - Birdəfəlik Dissertasiya şurasının 3356.01-“Kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq” ixtisası üzrə Elmi seminarının katibidir. Qeyd etmək lazımdır ki, 2015-2017-ci illərdə BDU İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində fəaliyyət göstərən dissertasiya şurasında elmi seminar katibi olmuşdur.
Bakalavriatura və magistratura səviyyələrində “Biblioqrafiyaşünaslıq” (Azərbaycan və rus bölmələrində), “Sosial-siyasi informasiya resursları” (Azərbaycan və ingilis bölməsində), “Xarici biblioqrafiya” (Azərbaycan və rus bölmələrində), Azərbaycan biblioqrafiyasının tarixi”, “Azərbaycan biblioqrafik informasiya resursları” (rus bölməsi), “Uşaq və gənclər ədəbiyyatının biblioqrafiyası” (rus bölməsi), Elmmetrik təhlil üsulları və vasitələri” “Rəqəmsal bilgi və tədqiqat bacarıqları” (rus bölməsi) və magistratura səviyyəsində “Azərbaycan milli ideologiyasının biblioqrafiyası”, “Humanitar elmlərin biblioqrafiyası”, “Biblioqrafiyaşünaslığın tədrisi metodikası”, “Biblioqrafiyaşünaslığın tədqiqat üsulları”, “Soraq-biblioqrafiya xidmətinin təşkilinin idarə olunması” (ingilis bölməsi) fənlərini tədris edir.
Bakı Dövlət Universitetinin 90 illiyi münasibətilə “Səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə” Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. 2010-cu ilin noyabrında BDU-nun “Universitetdaxili 50+50 qrantlar proqramı” çərçivəsində təqdim etdiyi layihə qalib olmuş və onu uğurla icra etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin “Yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində səmərəli pedaqoji fəaliyyətinə görə və fakültənin 50 illik yubileyi münasibətilə Fəxri fərmanla (2012) təltif edilmişdir. 2002 və 2016-cı illərdə BDU rektorluğunun Təşəkkürnaməsinə, 2002, 2013 və 2018-ci illərdə Fəxri fərmana layiq görülmüşdür. BDU-nun 100 illik yubiley medalı ilə (2019) və “Uzun müddətli səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində xidmətlərinə, Universitetin ictimai həyatında fəal iştirakına görə və 60 illik yubileyi münasibətilə BDU-nun Fəxri fərmanına (2019-cu il) layiq görülmüşdür. BDU-nun kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin 60 illiyi münasibətilə Fəxri fərmanla (2022) təltif edilmişdir. YAP Yasamal rayon təkilatının Qadınlar şurası Rəyasət Heyətinin üzvü kimi, eləcə də, ölkəmizdə keçirilmiş Prezident və parlament seçkilərində fəal iştirak etmiş, öhdəsinə düşən vəzifəni uğurla yerinə yetirmişdir.
Dosent Solmaz Sadıqova 1 qrantın qalibi, 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 28 kitab, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində elmi məqalə və tezislərin, fənn proqramlarının, 1 monoqrafiyanın, 2 dərs vəsaitinin və s. müəllifidir. O, bir sıra biblioqrafik əsərlərin müəllifi, Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevə həsr edilmiş (2003) biblioqrafik məlumat kitabının həmmüəllifidir. Kitab Ulu Öndər Heydər Əliyev irsinin biblioqrafiyalaşdırılması sahəsində ilk addım olmaqla Azərbaycan (434 səhifə), rus (446 səhifə) və ingilis (455 səhifə) dillərində tərtib edilmişdir.
S.A.Sadıqova uzun illər fakültədə nəşr olunan “Kitabxaşünaslıq və biblioqrafiya” jurnalının ərsəyə gəlməsində yaxından iştirak etmişdir.
Bir sıra xarici ölkələrin, o cümlədən, Kanada-Toronto, Qazaxıstan, Avstriya-Vyana, Ankara-Türkiyə, Ukrayna, Sankt-Peterburq, Moskva, Kursk, Nyu-York, Qırğızıstan, Bişkek, Özbəkistan və s. nüfuzlu jurnallarında Azərbaycan, ingilis və rus dillərində məqalələri çap edilmiş, beynəlxalq konfransların iştirakçısı, təşkilat komitəsinin üzvü və bölmə sədri olmuş, sertifikatlara layiq görülmüşdür.
S.Sadıqova “Filoloji elmlər innovativ tədqiqatlar kontekstində” (2020), “Təhsildə yeni çağırışlar” (2021), “Azərbaycanda kitabxana-informasiya fəaliyyəti üzrə kadr hazırlığı: ənənələr və müasirlik” (2021), “Rəqəmsal öyrənmə və öyrətmənin dizaynı (Blackboard)” (2021), “Azərbaycanın Ermənistan və Qarabağda məhv edilmiş maddi mədəniyyət abidələri: kitabxanalar, muzeylər, təhsil ocaqları nümunəsində” (2021), “Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi və şərq-qərb ədəbi-mədəni irsi” (2021), “Sənəd və informasiya menecmeni üzrə kadr hazırlığı: üstünlükləri, perspektivləri” (2022), “Müasir dünyada elm və mədəniyyət dialoqu” (2022), Xalq yazıçısı Anarın 85 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mütaliə mədəniyyəti və oxucu məmnunluğu” (2023), “Heydər Əliyev və Azərbaycanda kitabxana quruculuğu” (2023), “Multikultural cəmiyyətdə kitabxanaların rolu” (2023) mövzusunda keçirilmiş respublika və beynəlxalq elmi konfranslarda, simpozium və forumlarda iştirakına görə sertifikatla təltif olunmuşdur.
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Kitabxanalarda biblioqrafik təsvir qaydalarının işlənməsi” (2023) mövzusunda keçdiyi seminar-treninqə görə kitabxananın baş direktoru tərəfindən fakültə dekanına təşəkkür məktubu ünvanlanmışdır.
Dosent Solmaz Sadıqovanın 2018-ci ildə çapdan çıxmış monoqrafiyası “Azərbaycan milli biblioqrafiyası qlobal informasiya məkanında” adlanır. Qlobal informasiya məkanında Azərbaycan milli biblioqrafiyasının yeri, rolu və əhəmiyyətindən bəhs edən monoqrafiya Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuşdur. Həmin ildə elmi məqaləsinin biri (İnitial resources on socio-political information ) xaricdə “The European Journal of Humanities and Social Sciences” jurnalında Vyanada (inilis dilində) çap olunmuşdur.
Son illərdə Bakı Dövlət Universitetində təşkil edilmiş “Təkmilləşdirmə kursları”nı (2021) uğurla başa vurmuş, rektor Elçin Babayev tərəfindən sertifikat almışdır.“Tədqiqatçılar arasında transdisiplinarlıq strategiyaları ilə bağlı maarifləndirmə fəaliyyətinin təşkili” (2024), “Elmi tədqiqat işlərinin yazılmasında akademik qaydalar” mövzunda keçirilmiş beynəlxalq təlimləri uğurla başa vurduğuna görə sertifikat verilmiş, “Библиографоведение” (2023) “Azərbaycan milli ideologiyasının biblioqrafiyası”, “Humanitar elmlərin biblioqrafiyası”, “Biblioqrafiyaşünaslıq” (2024) adlı fənn proqramları nəşr olunmuşdur.
2002-ci ildə Açıq Cəmiyyət İnstitutunun kitabxanaçılar üçün keçirdiyi üç aylıq ingilis dili kurslarında uğurla iştirak etmiş və sertifikat almışdır.
S.A.Sadıqova dəfələrlə ADİU-nun və ADMİU-nun kitabxana işçilərinin attestasiya komissiyasının üzvü kimi fəal iştirak etmişdir.
O, 2021-ci ildə BDU-da təşkil olunmuş Blackboard proqramı üzrə 40 saatlıq kursu və imtahanı müvəffəqiyyətlə bitirmiş, Sertifikat və mükafat almışdır.
2023-cü ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən “Azərbaycan dili və ədəbiyyat”ı forumu 1 sentyabr Şamaxı şəhərində, 2-3 sentyabr Güıüstan sarayında və 3 sentyabr Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısında “Qərbi Azərbaycanın etnomədəni mühitinə səyahət” adlı tədbirlərdə fəal iştirak etmişdir.
2023-cü il may ayının 2-də məzunu olduğu Zərdab şəhəri H.Zərdabi adına 1 nömrəli məktəb-liseyin 100 illik yubileyinə fəxri məzun kimi dəvət edilmiş, təntənəli tədbirdə fəal iştirak etmişdir.
2024-cü il oktyabrın 13-də “Qadın həmrəyliyi forumu-Bakı zirvəsi”ndə fəal iştirakına görə sertifikat almışdır.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən dəyərli biblioqrafiyaşünas alimin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Biblioqrafiyaşünas alim Solmaz Sadıqova” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Solmaz_Sadiqova/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə isə biblioqrafiyaşünas alimin müəllifi, tərtibçisi olduğu, rəy verdiyi kitablar, eləcə də dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələri Azərbaycan və müxtəlif dillədə nümayiş olunur.

Солмаз Азай гызы Садыгова родилась 5 ноября 1959 года в городе Зардаб. В 1976 году окончила среднюю школу №1 города Зардаб.
В 1980-1985 годах училась на факультете библиотечного дела (ныне факультет информации и менеджмента документов) Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ). В 1985 году была назначена старшим библиотекарем и ученым секретарем Республиканской детской библиотеки имени Ф. Кочарли, а в 1986-1994 годах работала заведующим научно-методическим отделом.
В 1987-1989 годах обучалась в отделе идеологической работы факультета партийно-хозяйственного актива при ЦК Компартии Азербайджана, а в 1985-1989 годах была секретарем Объединённой партийной организации библиотек Насиминского района города Баку. За время своей деятельности она принимала участие в научных командировках в Москве, Киеве и различных регионах нашей республики. С 1994 года работала старшим лаборантом на кафедре библиографоведения (ныне кафедра менеджмента документов) Бакинского государственного университета, начиная с этого же года проводила занятия на почасовой основе. В 1995-1999 годах проходила обучение в докторантуре (заочно) по программе доктора философии на этой же кафедре, в 2004-2008 годах работала преподавателем, а с 2008 года – старшим преподавателем.
В 2006-2009 годах занимала должность заместителя декана по социальным вопросам и работе со студентами библиотечно-информационного факультета (ныне факультет информации и менеджмента документов).
В 2011 году защитила диссертацию на тему «Библиографический репертуар азербайджанской прессы (книги и периодические издания): история, современное состояние и перспективы (1959-2000 годы)» и получила ученую степень доктора философии по истории. В 2017 году получила ученое звание доцента кафедры библиографоведения (ныне кафедра менеджмента документов).
С 2017 по 2021 год обучалась в докторантуре по программе «Доктор наук», успешно защитив диссертацию на тему «Инновационные формы и научные методы библиографической деятельности в библиотеках Азербайджана в условиях информационного общества (на основе материалов научных и специализированных библиотек Азербайджанской Республики)».
Доцент Солмаз Садыгова является секретарем научного семинара Разового диссертационного совета BED 1.30 по специальности 3356.01 – «Библиотековедение, библиографоведение и книговедение» при Институте истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА. Следует отметить, что в 2015-2017 годах она была секретарем научного семинара в диссертационном совете, действующем при факультете информации и менеджмента документов БГУ.
Солмаз Садыгова преподает на уровне бакалавриата и магистратуры следующие дисциплины: «Библиографоведение» (в азербайджанском и русском секторах), «Социально-политические информационные ресурсы» (в азербайджанском и английском секторах), «Иностранная библиография» (в азербайджанском и русском секторах), «История азербайджанской библиографии», «Азербайджанские библиографические информационные ресурсы» (в русском секторе), «Библиография литературы для детей и молодежи» (в русском секторе), «Методы и средства библиометрического анализа», «Цифровая грамотность и исследовательские навыки» (в русском секторе). На уровне магистратуры – «Библиография азербайджанской национальной идеологии», «Библиография гуманитарных наук», «Методика преподавания библиографоведения», «Методы исследований библиографоведения», «Управление организацией поисково-библиографического обслуживания» (в английском секторе).
В честь 90-летия Бакинского государственного университета Солмаз Садыгова была награждена Почетной грамотой Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики «За плодотворную научно-педагогическую деятельность». Ее проект, представленный в ноябре 2010 года в рамках «Внутривузовской программы грантов 50+50 БГУ», стал победителем, и был успешно реализован.
В 2012 году Солмаз Садыгова была награждена Почетной грамотой Министерства науки и образования Азербайджанской Республики «За плодотворную педагогическую деятельность в области подготовки высококвалифицированных кадров» и в связи с 50-летием факультета. В 2002 и 2016 годах была удостоена Благодарности ректора БГУ, а в 2002, 2013 и 2018 годах — Почетной грамоты. В 2019 году она была награждена медалью в честь 100-летия Бакинского государственного университета, а также Почетной грамотой БГУ за многолетнюю плодотворную научно-педагогическую деятельность, воспитание молодежи в духе патриотизма, активное участие в общественной жизни университета и в честь своего 60-летнего юбилея. В 2022 году была награждена Почетной грамотой в связи с 60-летием факультета библиотековедения и информации БГУ. Будучи членом Президиума Совета женщин ЯП (Ясамальский район), она активно участвовала в президентских и парламентских выборах в нашей стране и успешно исполнила возложенные на нее обязанности.
Солмаз Садыгова является победителем одного гранта, автором около 200 научных трудов, включая 28 книг, научные статьи и тезисы (на азербайджанском, русском и английском языках), учебные программы, одну монографию, две учебные пособия и др. Она является автором ряда библиографических произведений и соавтором библиографической справочной книги, посвященной Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву (2003). Эта книга стала первым шагом в библиографировании наследия Великого лидера Гейдара Алиева, и была составлена на азербайджанском (434 страницы), русском (446 страниц) и английском (455 страниц) языках.
С.А. Садыгова принимала активное участие в издании журнала «Книговедение и библиография», публикуемого на факультете.
Её статьи были опубликованы в престижных журналах ряда зарубежных стран, включая Канаду (Торонто), Казахстан, Австрию (Вена), Турцию (Анкара), Украину, Санкт-Петербург, Москву, Курск, Нью-Йорк, Кыргызстан (Бишкек), Узбекистан и другие (на азербайджанском, английском и русском языках). Она принимала участие в международных конференциях, была членом организационного комитета и председателем секции, награждена сертификатами.
Садыгова была удостоена сертификатов за участие в республиканских и международных научных конференциях, симпозиумах и форумах по следующим темам: «Филологические науки в контексте инновационных исследований» (2020), «Новые вызовы в образовании» (2021), «Подготовка кадров в сфере библиотечно-информационной деятельности в Азербайджане: традиции и современность» (2021), «Проектирование цифрового обучения и преподавания (Blackboard)» (2021), «Материальные культурные памятники Азербайджана, уничтоженные в Армении и Карабахе: в примерах библиотек, музеев, образовательных учреждений» (2021), «Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви и восточно-западное литературно-культурное наследие» (2021), «Подготовка кадров в области документационного и информационного менеджмента: преимущества и перспективы» (2022), «Диалог науки и культуры в современном мире» (2022), «Культура чтения и удовлетворенность читателей» (2023), посвящённая 85-летию народного писателя Анара, «Гейдар Алиев и библиотечное строительство в Азербайджане» (2023), «Роль библиотек в мультикультурном обществе» (2023).
За проведение в 2023 году семинара-тренинга на тему «Разработка правил библиографического описания в библиотеках» в Центральной научной библиотеке НАНА, декану факультета было адресовано благодарственное письмо от директора библиотеки.
Монография доцента Солмаз Садыговой, выпущенная в 2018 году, носит название «Азербайджанская национальная библиография в глобальном информационном пространстве». В монографии рассматриваются место, роль и значение азербайджанской национальной библиографии в глобальном информационном пространстве, и она посвящена 100-летнему юбилею Бакинского государственного университета. В тот же год одна из её научных статей (Initial resources on socio-political information) была опубликована за рубежом в журнале «The European Journal of Humanities and Social Sciences» в Вене (на английском языке).
Солмаз Садыгова успешно завершила курсы повышения квалификации, организованные в Бакинском государственном университете в 2021 году, и получила сертификат от ректора Эльчина Бабаева. Также она успешно прошла международные тренинги на тему «Организация просветительской деятельности по стратегиям трансдисциплинарности среди исследователей» (2024) и «Академические правила написания научно-исследовательских работ» и была награждена сертификатом. Опубликованы следующие учебные программы: «Библиографоведение» (на русском языке, 2023), «Библиография азербайджанской национальной идеологии», «Библиография гуманитарных наук» и «Библиографоведение» (на азербайджанском языке, 2024).
В 2002 году Солмаз Садыгова успешно прошла трехмесячные курсы английского языка для библиотекарей, организованные Институтом «Открытое общество», и получила сертификат.
Она неоднократно принимала активное участие в работе аттестационных комиссий для работников библиотек Азербайджанского государственного экономического университета и Азербайджанского государственного университета культуры и искусств.
Она успешно завершила 40-часовой курс по программе Blackboard, организованный в 2021 году в БГУ, получила сертификат и награду.
В 2023 году, в рамках празднования 100-летия Общенационального лидера Гейдара Алиева, Солмаз Садыгова принимала активное участие в форуме «Азербайджанский язык и литература», который прошел 1 сентября в городе Шемаха, 2-3 сентября во Дворце «Гюлистан», а также в мероприятии «Путешествие в этнокультурную среду Западного Азербайджана», которое состоялось 3 сентября у Центра Гейдара Алиева.
Солмаз Садыгова была приглашена в качестве почетного выпускника на торжественное мероприятие, организованное 2 мая 2023 года, в честь 100-летнего юбилея школы-гимназии № 1 имени Г.Зардаби (город Зардаб).
13 октября 2024 года она получила сертификат за активное участие в «Форуме женской солидарности — Бакинском саммите».
Сотрудниками Национальной библиотеки организована виртуальная выставка под названием «Ученый-библиограф – Солмаз Садыгова» и одноименная традиционная книжная выставка, посвященные жизни и деятельности видного ученого.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги, а также материалы, опубликованные в периодической печати.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Solmaz_Sadiqova/index.htm.
На традиционной выставке демонстрируются книги – автором, составителем и рецензентом которых является С.Садыгова, а также статьи, опубликованные в периодической печати на азербайджанском и других языках.