Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və TÜRKSOY-un birgə tədbirləri çərçivəsində görkəmli Azərbaycan şairi və dramaturqu, ədəbiyyatşünas-alim, ictimai xadim Bəxtiyar Vahabzadənin (1925-2009) anadan olmasının 100 illiyi ilə bağlı Ankarada ədibin adını daşıyan orta məktəbdə tədbir keçirilib.
TÜRKSOY-un elan etdiyi 2025-ci il "Bəxtiyar Vahabzadəni Anma İli" tədbirləri çərçivəsində gerçəkləşən mərasim şagirdlərin Bəxtiyar Vahabzadəyə həsr etdiyi rəsmlərdən ibarət sərginin açılışı ilə başlayıb.
TÜRKSOY baş katibinin müavini Sayit Yusuf, Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycanın Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Ankaranın Mamak Rayon Milli Təhsil Şöbəsinin müdiri Şahsenem Düzgün çıxış ediblər.
Çıxışlarda Bəxtiyar Vahabzadənin təkcə Azərbaycanın deyil, bütün Türk dünyasının böyük söz, fikir adamı olduğunu qeyd ediblər.
Bildirilib ki, B.Vahabzadənin yaradıcılığında vətənə, torpağa bağlılıq, eləcə də türk xalqlarının birlik və bərabərliyi əsas yer tutur. Sonra Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən Bəxtiyar Vahabzadənin “Mənim dostlarım” adlı ilk şeirlər kitabının təkrar nəşri məktəbin şagirdlərinə hədiyyə edilib. Tədbirin bədii hissəsində şagirdlərdən Elvin Çırak və Batuhan Kahraman şairin şeirlərini, İkra Bektaş isə müəllifin şeirinə yazılmış mahnını ifa ediblər. TRT-nin solisti Barış Akpınar Azərbaycanın Dövlət Himnini və iki ölkənin qardaşlığına həsr olunan mahnıları səsləndirib.
Xalq artisti Mələkxanım Əyyubova, kamança ifaçısı Araz Ağaverdiyev, nağara ifaçısı Ramin Abdullayev və tarzən Altay Niftəliyevdən ibarət muğam qrupunun çıxışı isə iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Sonda mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Bəxtiyar Vahabzadə adına orta məktəbə şairin portretini hədiyyə edib. İştirakçılara isə nazirliyin təşəkkürnamələri təqdim olunub.

100-летний юбилей Бахтияра Вагабзаде отметили в средней школе Анкары, названной в его честь
В рамках совместных мероприятий Министерства культуры Азербайджанской Республики и TÜRKSOY, в средней школе Анкары, названной в честь выдающегося азербайджанского поэта, драматурга, литературоведа и общественного деятеля Бахтияра Вагабзаде (1925–2009), состоялось торжественное мероприятие, посвящённое 100-летию со дня его рождения.
Мероприятие, проведённое в рамках объявленного TÜRKSOY «Года памяти Бахтияра Вагабзаде – 2025», началось с открытия выставки рисунков школьников, посвящённых поэту.
Выступили заместитель генерального секретаря TÜRKSOY Саит Юсуф, заместитель министра культуры Азербайджана Фарид Джафаров, Народный поэт Азербайджана Сабир Рустамханлы, руководитель управления национального образования района Мамак в Анкаре Шахсенем Дюзгюн.
В своих выступлениях они отметили, что Бахтияр Вагабзаде является не только выдающимся представителем азербайджанской литературы, но и всей тюркской культуры. Было подчеркнуто, что его творчество проникнуто любовью к Родине, преданностью своей земле, а также идеей единства и солидарности тюркских народов.
Затем от имени Национальной библиотеки Азербайджана были переданы школьникам в дар экземпляры переизданной первой книги стихов Бахтияра Вагабзаде «Мои друзья».
В художественной части мероприятия ученики Эльвин Чырак и Батухан Кахраман прочли стихи поэта, а Икра Бекташ исполнила песню на его стихи. Солист TRT Барыш Акпынар исполнил Государственный гимн Азербайджана и песни, посвящённые братству двух стран.
Большой интерес у участников вызвало выступление ансамбля мугама в составе народной артистки Мелекханум Эйюбовой, исполнителя на кеманче Араза Агавердиева, исполнителя на нагара Рамина Абдуллаева и исполнителя на таре Алтая Нифталиева.
В завершение мероприятия заместитель министра культуры Фарид Джафаров передал в дар школе, названной в честь Бахтияра Вагабзаде, портрет поэта, а участникам были вручены благодарственные письма Министерства культуры.