Azərbaycanın ilk dəfə "fəxri qonaq ölkə" olduğu 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı keçirilib
02-11-2024
Noyabrın 2-də 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı keçirilib. “Uşaqlıq şənlikdir” şüarı altında TÜYAP kompleksində təşkil olunan sərgi bu il ölkəmiz üçün xüsusilə əlamətdardır. Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ilk dəfə sərgidə “fəxri qonaq ölkə” qismində iştirak edir.
Sərginin açılışında İstanbul valisi Davud Gül, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başqanı Ekrem İmamoğlu, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini Günay Əfəndiyeva, Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Nəşriyyatlar Baş İdarəsinin rəhbəri Taner Bəyoğlu, Türkiyə Yayınçılar Birliyinin sədri Kenan Kocatürk, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi sədrinin birinci müavini Xalq yazçısı Çingiz Abdullayev, Xalq yazıçısı Elçin, eləcə də ölkəmizdən və Türkiyədən tanınmış və gənc yazarlar iştirak ediblər.
TÜYAP Sərgi Kompleksinin rəhbərliyindən İlhan Ersözlü çıxış edərək 41-ci İstanbul sərgisi münasibətilə təbriklərini çatdırıb, sərgi haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, 9 gün davam edəcək sərgidə Türkiyədən və xaricdən 2000-dən çox yazıçı və şair iştirak edir. Sərgi çərçivəsində 200-dən çox imza mərasimi daxil olmaqla, 450-dək müxtəlif səpkili tədbir təşkil olunacaq.
Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamlayıb, belə bir nüfuzlu sərginin "fəxri qonaq ölkə"si olmaqdan məmnunluq duyduqlarını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan xalqının Ulu öndəri Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" kimi səciyyələndirdiyi Azərbaycan və Türkiyə eyni etnik-mədəni köklərə malik olmaqla zəngin ortaq dəyərləri paylaşmaqdadır.
Tarixdən gələn bu yaxınlığın möhkəmlənməsində, xalqlarımızın qədim və zəngin mədəniyyət və ədəbiyyatı əsas rol oynayıb.
Qeyd olunub ki, türk ədəbiyyatının böyük simaları Rəşad Nuri Güntəkin, Yaşar Kamal, Nazim Hikmət, Əziz Nesin kimi yazarların əsərləri Azərbaycanda böyük rəğbətlə qarşılanıb, dəfələrlə nəşr edilib: "Bu gün də ölkəmizdə türk ədəbiyyatının tanınmış simalarının əsərlərinin tərcüməsi və təbliği işi davam etdirilir. Eyni zamanda məşhur Azərbaycan yazarları Hüseyn Cavid, Əhməd Cavad, Yusif Vəzir Çəmənzəminli, Almas İldırım, Əhməd Ağaoğlu, Bəxtiyar Vahabzadə və başqalarının əsərlərinin Türkiyə oxucuları tərəfindən sevilməsi bizləri fərəhləndirir. Əhməd Cavadın qələmə aldığı, dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin bəstələdiyi və Qafqaz İslam Ordusunun marşı kimi səslənən "Çırpınırdın, Qara dəniz" şeiri xalqlarımızın dilinin əzbəridir".
Nazir müavini bildirib ki, bu gün Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri tarixinin qızıl dövrünü yaşayır. Bunun da əsasında, ilk növbədə, dövlət başçılarımız - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyənin Prezidenti şəxsi dostluğu dayanır. Dövlətlərimizin rəsmi müttəfiqlik münasibətləri iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin də inkişafına münbit şərait yaradır. Hazırda ölkələrimiz həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir.
Fərid Cəfərov çıxışının sonunda sərginin təşkilində zəhməti olanlara və Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkürünü bildirib, sərginin işinə uğurlar arzulayıb.
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başqanı Ekrem İmamoğlu, Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Nəşriyyatlar Baş İdarəsinin rəhbəri Taner Beyoğlu, Türkiyə Yayınçılar Birliyinin sədri Kenan Kocatürk, İstanbul valisi Davud Gül, sərginin "fəxri yazarı" Yalvaç Ural və başqaları çıxış edib, sərginin əhəmiyyətini vurğulayıb. Çıxışlarda Türkiyədə kitab sənayesinin mövcud vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrdən söz açılıb.
Sonra İstanbul valisi Davud Gül mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərova valiliyin hədiyyə plaketini təqdim edib.
Sonra sərginin rəmzi açılışını bildirən lent kəsilib. Sərgi məkanında nağaraçalan uşaqlar qrupunun ifasında kompozisiya təqdim olunub.
Daha sonra tədbir iştirakçıları sərgi məkanında Azərbaycan stendinin açılışında iştirak ediblər.
Əvvəlcə incəsənət ustalarımızın iştirakı ilə bədii proqram təqdim olunub.
Yeniyetmə xanəndə Həzrət Əzizlinin ifasında "Bayatı-Şiraz" muğamı səsləndirilib. Sonra bu il dövlət başçısının sərəncamı ilə 530 illiyi qeyd olunan dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin "Leyli və Məcnun" əsəri əsasında görkəmli bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin yazdığı eyniadlı operadan rəqs nömrəsi təqdim olunub.
Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova isə "Yaşa, Azərbaycan" mahnısını ifa edib. Xanəndəni Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Elnur Əhmədov (kamança) və Siyavuş Kərimov (nağara) müşayiət ediblər.
Daha sonra Azərbaycan stendi ilə tanışlıq olub. Məlumat verilib ki, stenddə ölkəmizdən 20-dən çox nəşriyyatın kitabları, ümumilikdə 2000 mindən çox nəşr nümunəsi yer alıb.
Stenddə Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, Heydər Əliyev Fondunun ədəbiyyat və mədəniyyətimizlə bağlı nəşrləri, bədii ədəbiyyat nümunələri təqdim edilir.
Stenddə həmçinin tanınmış və gənc yazarlarımızın Türkiyədə türk dilində nəşr olunmuş əsərləri sərgilənir.
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun nəşrlərinə də Azərbaycan stendində ayrıca guşə ayrılıb.
Noyabrın 10-dək davam edəcək sərgi çərçivəsində milli stendimizdə 20-dən çox müxtəlif səpkili tədbirin təşkili nəzərdə tutulub.

Состоялось открытие 41-й Стамбульской международной книжной выставки, где Азербайджан впервые выступил в качестве «страны почётного гостя»
2 ноября состоялось открытие 41-й Стамбульской международной книжной выставки. Выставка, организованная в комплексе TÜYAP под девизом «Детство – праздник», имеет в этом году особое значение для нашей страны. При организации Министерства культуры Азербайджан впервые участвует в выставке в качестве «страны почётного гостя».
В открытии выставки приняли участие губернатор Стамбула Давуд Гюль, заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров, глава столичного муниципалитета Стамбула Экрем Имамоглу, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, заместитель председателя комитета по культуре Милли Меджлиса Гюнай Эфендиева, начальник Главного управления библиотек и издательств Министерства культуры и туризма Турции Танер Бейоглу, председатель Союза издателей Турции Кенан Коджатюрк, первый заместитель председателя Союза писателей Азербайджана, народный писатель Чингиз Абдуллаев, народный писатель Эльчин, а также известные и молодые писатели Азербайджана и Турции.
Один из членов руководства выставочного комплекса TÜYAP Ильхан Эрсёзлю передал поздравления по случаю 41-й Стамбульской ярмарки и предоставил информацию о выставке.
Сообщалось, что в девятидневной выставке принимают участие более 2000 писателей и поэтов из Турции и зарубежья. В рамках выставки будет организовано до 450 различных мероприятий, в том числе более 200 церемоний подписания соглашений.
Заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров выступил с речью и приветствовал участников мероприятия, отметив, что быть «страной почётным гостем» столь престижной выставки вызывает чувство удовлетворения.
Было констатировано, что Азербайджан и Турция, охарактеризованные Великим лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым как «Одна нация, два государства», имеют одни и те же этнокультурные корни и разделяют общие богатые ценности.
В укреплении этой близости ключевую роль сыграли древняя и богатая культура и литература наших народов.
Было отмечено, что произведения таких великих деятелей турецкой литературы, как Рашад Нури Гюнтекин, Яшар Камал, Назим Хикмет, Азиз Несин были встречены в Азербайджане с большой признательностью и неоднократно издавались: «И сегодня в нашей стране продолжается работа по переводу и популяризации произведений известных деятелей турецкой литературы. В то же время мы испытываем гордость, что произведения известных азербайджанских писателей: Гусейна Джавида, Ахмеда Джавада, Юсифа Везира Чямянзяминли, Алмаса Илдырыма, Ахмеда Агаоглу, Бахтияра Вагабзаде и других любимы турецкими читателями. Стихотворение «Чырпынырды Кара Дениз» (Бушевало Чёрное море) Ахмеда Джавада, музыка, написанная на слова этого стихотворения гениальным азербайджанским композитором Узеиром Гаджибейли, звучавшие как гимн Кавказской исламской армии, – это слова, написанные на языке наших народов, заученные наизусть».
Заместитель министра сказал, что сегодня азербайджано-турецкие отношения переживают золотой период. В основе этого лежит, прежде всего, личная дружба глав наших государств – Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Союзнические отношения наших государств создают благодатные условия для развития культурных связей между двумя странами. В настоящее время наши страны успешно сотрудничают как в рамках двусторонних, так и международных организаций.
В завершение своего выступления Фарид Джафаров поблагодарил тех, кто усердно работал над организацией выставки, выразил благодарность за гостеприимство, оказанное азербайджанской делегации, и пожелал успехов в работе выставки.
В своих выступлениях глава столичного муниципалитета Стамбула Экрем Имамоглу, начальник Главного управления библиотек и издательств Министерства культуры и туризма Турции Танер Бейоглу, председатель Союза издателей Турции Кенан Коджатюрк, губернатор Стамбула Давуд Гюль, «почётный автор» выставки Ялвач Урал и другие подчеркнули значимость выставки. В выступлениях обсуждалось нынешнее состояние книжной отрасли Турции и предстоящие задачи.
Затем губернатор Стамбула Давуд Гюль вручил подарочную табличку губернатора заместителю министра культуры Фариду Джафарову.
Затем была перерезана лента, знаменующая символическое открытие выставки и представлена ​​композиция в исполнении группы детей, играющих на барабанах.
Позже участники мероприятия приняли участие в открытии стенда Азербайджана на выставочной площадке.
Сначала была представлена ​​художественная программа с участием мастеров искусств Азербайджана.
Мугам «Баяты-Шираз» исполнил молодой певец Хазрат Азизли. Затем был представлен отрывок из оперы «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибейли, написанной по одноименному произведению великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули, 530-летие которого отмечалось в этом году по распоряжению главы государства.
Заслуженная артистка Нурия Гусейнова исполнила песню «Яша, Азербайджан» («Живи Азербайджан»). Аккомпанировали певице народный артист Эльчин Гашимов (тар), заслуженный артист Эльнур Ахмедов (кеманча) и Сиявуш Керимов (ударные).
Затем состоялось ознакомление со стендом Азербайджана, где представлены книги более 20 издательств нашей страны, всего более 2000 образцов изданий. Представлены ​​книги по истории азербайджанской государственности, публикации Фонда Гейдара Алиева, посвященные литературе и культуре Азербайджана, а также образцы художественной литературы. Представлены также произведения наших известных и молодых авторов, изданные на турецком языке в Турции.
Отдельный уголок на стенде отведён изданиям Фонда тюркской культуры и наследия.
В рамках выставки, которая продлится до 10 ноября, на национальном стенде Азербайджана планируется организовать более 20 разнообразных мероприятий.