“Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından “Vilayət Quliyev” adlı biblioqrafiya nəşr edilib
Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından hazırladığı növbəti biblioqrafiya ictimai-siyasi xadim, Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, tənqidçi, ədəbiyyatşünas, tərcüməçi, filologiya elmləri doktoru Vilayət Quliyevin anadan olmasının 70 illiyinə həsr edilib.
Təqdim edilən biblioqrafiyada 1969-2022-ci illəri əhatə edən zəngin material toplanıb. Vəsaitdə “Vilayət Quliyevin həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Vilayət Quliyevin görkəmli şəxsiyyətlər haqqında fikirləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Vilayət Quliyev haqqında” bölmələri, siyasətçinin elmi və ədəbi fəaliyyətinin məhsulu olan əsərləri, tərtib etdiyi, redaktoru olduğu, ön söz yazdığı kitablar, həmçinin həyat və yaradıcılığı haqqında materiallar öz əksini tapıb.
Biblioqrafiyada Vilayət Quliyevin dünyanın ən zəngin milli, dövlət və universitet kitabxanalarında mühafizə olunan nəşrləri də əhatə olunub. Materiallar Azərbaycan, rus və başqa dillər üzrə bölmələrə ayrılıb.
Biblioqrafik göstərici ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/V.Quliyev.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

Издана библиография под названием «Вилаят Гулиев» из серии «Выдающиеся деятели Азербайджана»
Очередная библиография, подготовленная Национальной библиотекой Азербайджана из серии «Выдающиеся деятели Азербайджана», посвящена 70-летию со дня рождения общественного и политического деятеля, Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджана в Боснии и Герцеговине, критика, литературоведа, переводчика, доктора филологических наук – Вилаята Гулиева.
В библиографии отражены обширные материалы, охватывающие 1969-2022 годы. Пособие состоит из разделов: «Основные даты жизни и творчества Вилаята Гулиева», «Высказывания Вилаята Гулиева о выдающихся личностях», «Выдающиеся личности о Вилаяте Гулиеве». В библиографию включены также произведения, являющиеся продуктом научной и литературной деятельности политика, книги, составителем, редактором и автором предисловия которых является В.Гулиев, а также материалы о его жизни и деятельности.
В библиографию включены труды, хранящиеся в крупнейших национальных, государственных и университетских библиотеках мира. Пособие составлено на азербайджанском, русском и английском языках.
Желающие ознакомиться с библиографическим пособием могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/V.Quliyev.pdf.