Regionlarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada 10 günlük treninqlər təşkil edilmişdir.
10-19 avqust tarixlərində Milli Kitabxananın Treninq mərkəzində keçirilən “Region kitabxanalarında informasiya texnologiyaları infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi” proqramı çərçivəsində “ALİSA-Vahid Kitabxana İdarəetmə Sistemi və MARC-21” treninqinin bağlanış mərasimi olmuşdur.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov, direktor müavinləri Elçin Musayev, Ədibə İsmayılova, Milli Kitabxananın digər əməkdaşları, trenerləri, Ultra şirkətinin mütəxəssisi, Qax, İmişli, Zərdab, Ağcadəbi, Bərdə və Ağstafa rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov regionlarda tətbiq ediləcək ALİSA proqramının və MARC 21 formatının öyrənilməsinin və iş vərdişlərinin mənimsənilməsinin zəruriliyindən danışmış, treninqlərin səmərəli olması üçün Mili Kitabxananın və Ultra şirkətinin əməkdaşlarının ciddi çalışmasını qeyd etmiş, regionlardan treninqə qatılmış mütəxəssislərə yerlərdə dərhal işə başlamağı tövsiyə etmiş, onlara uğurlar arzulamış, bu proqramın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tabeçiliyində olan kitabxanalarda tətbiqinin çox vacib və təxirəsalınmaz olduğunu bildirmişdir.

В Тренинг-центре Азербайджанской Национальной Библиотеки состоялась церемония закрытия тренинга «ALİSA-Единая Библиотечная Управляющая Система и MARC-21»
19-08-2015
По поручению Министерства Культуры и Туризма и в целях внедрения в региональные библиотеки новой автоматизированной библиотечной программы ALİSA в Национальной Библиотеке были организованы 10-дневные тренинги.
10-19 августа  в Тренинг-центре Национальной Библиотеки состоялась церемония закрытия «ALİSA-Единая Библиотечная Управляющая Система и MARC-21». Тренинг был организован в рамках программы «Усовершенствование инфраструктуры информационных технологий региональных библиотек».
В мероприятии принимали участие директор Национальной Библиотеки проф. Керим Тахиров, заместители директора Эльчин Мусаев, Адиба Исмайлова, другие сотрудники библиотеки, тренеры, специалисты организации Ультра, специалисты ЦБС Гаха, Имишли, Зардоба, Агджабеди, Барды, и Агстафы
Директор Национальной Библиотеки подчеркнул важность изучения программы ALİSA и формата MARC 21 в регионах и овладения навыками работы, отметил усердие сотрудников библиотеки и организации Ультра. Именно их стараниями работа тренингов была плодотворной и эффективной. Он пожелал сотрудникам региональных библиотек успехов в работе и вновь подчеркнул необходимость неотложного внедрения программы ALİSA в библиотеки, подведомственные Министерству Культуры и Туризма.
Окончившие тренинг вплотную познакомились с новыми методами работы и обслуживания в Национальной Библиотеке. Затем им были вручены сертификаты.