Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxanada İLESAM üzvü olan Türk yazıçı və şairlərinin oxucularla görüşü keçirilmişdir.
06-06-2017
İyun ayının 6-da saat 14.00-da Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxanada İLESAM üzvü olan Türk yazıçı və şairlərinin oxucularla görüşü  keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamlamışdır. O, öz çıxışında hələ fəaliyyətinin  bir ili tamam olmayan Açıq kitabxana barədə, burada keçirilən tədbirlər haqqında danışmış,  sənətin, poeziyanın kütləviləşməsindən söz açmış, ötən ay Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə İLESAM təşkilatı arasında  qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Müqavilənin imzalandığını xatırlatmış, bu tədbirin əməkdaşlığın ilk addımı olduğunu bildirmişdir.
İLESAM təşkilatının katıbı Mehmet Nuri Parmaqsız bu ilin sonuna kimi türk şair və yazıçılarının əsərlərindən ibarət 15 min nüsxə ədəbiyyatın Bakıya gətiriləcəyini və 16 regionun kitabxanasına paylanılacağını bildirmişdir. O, öz çıxışının sonunda “Şimdi ölsəm” şeirini səsləndirmişdir.
İLESAM-ın Azərbaycan təmsilçisi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Xəyal Rza çıxış edərək Bakıda İLESAM-la birgə keçirilən tədbirlərdən danışmış, “Qapı aça bilmirəm” şerini söyləmişdir.
İLASAM təşkilatının üzv olan şairlərdən  Durak Turan Düz “Türkük”, Arzu Tabukçu “Aşq” şeirlərini söyləmişlər.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, 525-ci qəzetin baş redaktoru Rəşad Məcid çıxış edərək Açıq kitabxananın gözəl tədbirlərin məkanı olduğunu söyləmiş, “Bir də gəlməyəcəksən” şeirini demişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının şöbə müdiri, Yazışılar Birliyinin üzvü Səyyarə Məmmədli “Dünyam türk dünyasıdır” adlı şeirini oxumuşdur.

6 июня в Открытой Библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, состоялась встреча читателей с турецкими писателями и поэтами – членами İLESAM.
06-06-2017
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки проф. Керим Тахиров. Он приветствовал гостей и собравшихся и сказал о том, что в Открытой Библиотеке, которой нет еще и года, стало доброй традицией проводить различные встречи с писателями и творческими людьми. С большой отрадой директор сказал о том, что в прошлом месяце между Азербайджанской Национальной Библиотекой и организацией İLESAM был подписан договор о взаимном сотрудничестве, и нынешнее мероприятие является первым шагом данного сотрудничества.
Секретарь организации İLESAM Мехмет Нури Пармагсыз сказал, что к концу нынешнего года 15 тыс. экземпляров произведений турецких поэтов и писателей будут привезены в Баку и распределены в библиотеки 16 регионов. В конце своего выступления он продекламировал стихи.
Представитель Азербайджана в İLESAM, руководитель Службы Печати Азербайджанского Объединения Писателей Хайял Рза рассказал о совместных мероприятиях İLESAM в Баку и прочитал стихотворение «Не открыть мне дверей»
Поэт Д.Туран Дуз прочитал стихотворение Арзу Табукчу «Ашг».
Секретарь Союза Писателей Азербайджана, главный редактор газеты «525» Рашад Меджид отметил, что «Открытая Библиотека» зарекомендовала себя славными культурными начинаниями, и прочитал стихи «Ты не придешь уже».
Заведующая отделом Азербайджанской Национальной Библиотеки, член СП Азербайджана Сеяра Маммедли прочитала стихи «Мой тюркский мир».