Azərbaycan Milli Kitabxanası və Latviya Milli Kitabxanası arasında EU4Dialog layihəsi ilə bağlı onlayn görüş
28-02-2023
Fevralın 28-də Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Latviya Milli Kitabxanası arasında EU4Dialog layihəsi çərçivəsində onlayn görüş keçirilib. Onlayn görüş Qarabağda mədəniyyət müəssisələri və kitabxanaların yenidən qurulması ilə bağlı layihənin müzakirəsi ilə əlaqədar təşkil olunub. Təklif olunan layihənin 2 istiqaməti görüş iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb. Birinci istiqamət – praktiki tərəfdir və 3-4 həftə davam edəcək. Bu zaman Qarabağ kitabxanalarının təşkilində iştirak edəcək 2 mütəxəssisin dəvəti nəzərdə tutulur. İkinci istiqamət – yay məktəbi adlanır. 20 mütəxəssisin iştirakı ilə keçiriləcək yay məktəbinin 7-8 gün davam etməsi planlaşdırılır.
Görüş zamanı bildirilib ki, belə proyektləri işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda kitabxanaların yenidən qurulması üçün böyük dəstək hesab etmək olar. Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Qarabağa kitabla gedək” layihəsi çərçivəsində işğaldan azad olunan torpaqlarda yaradılacaq kitabxanalar üçün artıq 100.000-dən artıq kitab toplanıb. İlk növbədə Zəngilanın Ağalı kəndində və Şuşa şəhərində kitabxanaların qurulacağı nəzərdə tutulur.
Onlayn görüş zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən ingilis-dilində hazırlanan “Erməni işğalından azad olunan bölgələrdəki Azərbaycan kitabxanalarının hazırkı vəziyyəti” mövzusunda slayd iştirakçılara təqdim edilib.

В рамках проекта EU4Dialog между Национальной библиотекой Азербайджана и Национальной библиотекой Латвии состоялась онлайн-встреча
28-02-2023
28 февраля в рамках проекта EU4Dialog состоялась онлайн-встреча между Национальной библиотекой Азербайджана и Национальной библиотекой Латвии. Онлайн-встреча была организована в связи с обсуждением проекта, связанного с восстановлением учреждений культуры и библиотек в Карабахе. Вниманию участников встречи были представлены 2 направления предлагаемого проекта. Первое направление является практической стороной проекта и продлится 3-4 недели. В это время планируется пригласить 2-х специалистов, которые примут участие в организации библиотек Карабаха. Второе направление называется летней школой. Летняя школа, которая пройдет с участием 20 специалистов, рассчитана на 7-8 дней.
В ходе встречи было отмечено, что подобные проекты можно считать весомой поддержкой для восстановления библиотек на наших территориях, освобожденных от оккупации. Следует отметить, что в настоящее время в рамках проекта «Поедем в Карабах с книгой» в Национальной библиотеке Азербайджана собрано более 100 тысяч книг. В первую очередь планируется построить библиотеки в селе Зангилана Агали и городе Шуша.
В ходе онлайн-встречи был продемонстрирован слайд на английском языке, подготовленный Национальной библиотекой Азербайджана на тему «Современное состояние азербайджанских библиотек в районах, освобожденных от армянской оккупации».