Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Türkiyənin Elm və Ədəbi Əsər Sahibləri Məslək Birliyi (İLESAM) arasında əməkdaşlığa dair Müqavilənin rəsmi imzalanma mərasimi keçirilmişdir.
27-04-2017
Aprel ayının 27-də Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Türkiyənin Elm və Ədəbi Əsər Sahibləri Məslək Birliyi (İLESAM) arasında əməkdaşlığa dair Müqavilənin rəsmi imzalanma mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq, tədbir iştirakçılarını salamlamış, bu gün imzalanacaq Müqavilənin gələcəkdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, ortaq işlərin reallaşdırılmasındakı əhəmiyyətindən danışmış, əməkdaşlığın ölkəmizdə çap olunan kitabların Türkiyədə, qardaş dövlətdə nəşr olunmuş kitabların isə Azərbaycanda yayılmasına təkan verəcəyini vurğulamışdır. Müqavilənin şərtlərinə müvafiq qarşlılıqlı olaraq hər iki ölkədə çap olunun yeni kitabların mübadiləsinin həyata keçiriləcəyini qeyd etmişdir.
Daha sonra söz İLESAM-ın sədri Mehmet Nuri Parmaksıza verilmişdir. O, kitabın, kitabxananın mədəniyyətlərin formalaşmasındakı rolundan, təşkilatın bu sahədəki fəaliyyətindən, həmçinin respublikamızdakı bir çox təşkilatlarla əlaqələrindən danışmışdır. Azərbaycan şair və yazıçılarının hər il təşkilatın vəsaiti hesabına türk dilində kitablarının nəşr olunmasının iki ölkə arasında ədəbi və mədəni əlaqələrin inkişafında əvəzsiz rol oynadığını diqqətə çatdırmışdır. Hər il Türkiyə türkcəsində çap olunmuş və satışda olan müxtəlif sahələrə dair 15 min kitabın Azərbaycan kitabxanalarına hədiyyə ediləcəyinin nəzərdə tutulduğunu da qeyd etmişdir.
Mehmet Nuri Parmaksız Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirova İLESAM təşkilatına üzvlük kartını təqdim etmişdir.
Müqavilənin rəsmi imzalanma mərasimindən sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, 525-ci qəzetin baş redaktoru Rəşad Məcid hər iki tərəf üçün bu Müqavilənin əhəmiyyətindən danışmış və tezliklə qarşılıqlı əməkdaşlığın səmərəli nəticələrinin olacağını qeyd etmişdir.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) mətbuat xidmətinin rəhbəri,  İLESAM-ın Azərbaycandakı təmsilçisi  Xəyal Rza təşkilatın ədəbiyyatın təbliği istiqamətindəki uğurlu işlərindən danışmış, bu Müqavilənin də ədəbi və mədəni əlaqələrimizin inkişafında öz bəhrəsini verəcəyini vurğulamışdır.

27 апреля состоялась официальная церемония подписания Договора о взаимном сотрудничестве между Азербайджанской Национальной Библиотекой и Объединением авторов литературных и научных произведений Турции (İLESAM).
Мероприятие открыл директор Азербайджанской Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он поздравил участников собрания и отметил, что подписание нынешнего договора является важной вехой в истории развития азербайджано-турецких культурных отношений, позволит в дальнейшем реализовать массу интересных проектов и расширить книгообмен, распространять опубликованные в Азербайджане книги в Турции и наоборот.
Затем слово было предоставлено председателю İLESAM Мехмет Нури Пармаксызу. Он рассказал о формировании библиотечной культуры, об уважении к книге, о деятельности в этой сфере руководимой им организации, о связях с различными организациями в нашей республике. Также им было отмечено, что за счет субсидий организации ежегодно издаются книги азербайджанских поэтов и прозаиков. Это также способствует укреплению дружественных связей между нашими народами. «Более того, планируется ежегодно отсылать в азербайджанские библиотеки 15 тыс. книг различной тематике, опубликованных в Турции на турецком языке», - сказал далее Пармаксыз.
Мехмет Нури Пармаксыз торжественно вручил директору Национальной Библиотеки Кериму Тахирову членский билет İLESAM.
По окончании официальной церемонии подписания договора выступил секретарь СП Азербайджана, редактор газеты 525 Рашад Меджид. Он подчеркнул важность подписанного договора для обеих сторон и выразил надежду, что в скором времени появятся эффективные результаты этого сотрудничества.
Руководитель службы печати СП Азербайджана, представитель İLESAM в Азербайджане Хаял Рза отметил успешную работу организации по пропаганде литературы и выразил уверенность, что подписание Договора станет новой страницей в развитии азербайджано-турецких литературных связей.