Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Polşa Milli Kitabxanasının ev sahibliyi etdiyi 38-ci CENL illik iclasında iştirak edir. CENL Avropanın 46 ölkəsindən milli kitabxanaların üzv olduğu bir kitabxana təşkilatıdır. Hər il fərqli bir ölkədə keçirilən iclasa bu il Varşava ev sahibliyi edir.
Konfransı CENL sədri Frank Scholze açaraq tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edilməsində əməyi keçən bütün heyətə öz təşəkkürünü bildirib. Ardınca Polşa Milli Kitabxanasının baş direktoru Tomas Makovski bütün iştirakçıları salamlayıb və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
İclasın ilk günü salamlama nitqlərindən və bütün nümayəndələrin təqdim edilməsindən sonra CENL-in 2023-cü ildə Fransanın paytaxtı Parisdə keçirilən 37-ci illik iclasının protokolu və illik hesabatı müzakirə edilib. Təşkilatın maliyyə hesabatı və növbəti il üçün büdcəsi də müzakirə edilib, səsverməyə qoyularaq qəbul olunub.
İclasın davamı olaraq Finlandiya Təhsil və Mədəniyyət Nazirliyindən Minna Karvonen “Rəqəmsal mədəni irs - zamanları, ideyaları və insanları birləşdirir” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Sonra CENL üzvlərindən Fransa, Almaniya, Serbiya, İspaniya, Belçika, Luksemburq, Estoniya Milli Kitabxanalarının rəhbərləri CENL-ə üzv olan kitabxanalarda elektron qanuni depositin statusu haqqında təqdimat ediblər.
Daha sonra CENL-ə üzv olan kitabxanalarda elektron qanuni depozitin vəziyyəti, qanunvericilik, tələblər, musiqi, təcrübələr haqqında danışılıb, iclas müzakirələrlə davam edib.

Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров принимает участие на 38-м ежегодном заседании CENL, организованном Национальной библиотекой Польши. CENL — библиотечная организация, в состав которой входят национальные библиотеки из 46 европейских стран. В этом году организатором конференции, которая проводится каждый год в разных странах, выступает Варшава.
Открывая конференцию, председатель CENL Франк Шольце поблагодарил всех сотрудников, принявших участие в организации мероприятия на столь высоком уровне. Затем генеральный директор Национальной библиотеки Польши Томас Маковский приветствовал всех участников и пожелал успехов в работе конференции.
В первый день заседания, после приветственных речей и представления всех участников, были обсуждены протокол и годовой отчет 37-го ежегодного собрания CENL, состоявшегося в 2023 году в столице Франции Париже. Были обсуждены также финансовый отчет организации и бюджет на следующий год, который был утвержден на основе всеобщего голосования.
Представительница Министерства образования и культуры Финляндии Минна Карвонен выступила с презентацией на тему «Цифровое культурное наследие – объединяет времена, идеи и людей».
Затем руководители национальных библиотек Франции, Германии, Сербии, Испании, Бельгии, Люксембурга и Эстонии выступили с презентациями о статусе электронного обязательного экземпляра в библиотеках, являющихся членами CENL.
Встреча продолжилась дискуссиями. Были обсуждены темы касательно состояния электронного обязательного экземпляра, законодательства, требований, музыки, а также практики в библиотеках, являющихся членами CENL.