İyunun 17-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi və Milli Kitabxananın birgə layihəsi olan Azərbaycan dilində rəqəmsal Qazax ədəbiyyatı kitabxanasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. O, bildirib ki, bu il Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik əlaqələrin 30 ili tamam olur. Ölkələrimiz bir çox sahələrdə – siyasi, iqtisadi, eləcə də mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq etməkdədir. Azərbaycan Milli Kitabxanası da Qazaxıstan kitabxanaları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir. Direktor vurğulayıb ki, həm Azərbaycan Milli Kitabxanasında, həm də Qazaxıstan Milli Akademik Kitabxanasında hər iki ölkənin tarixini, mədəniyyətini, ədəbiyyatını əhatə edən kitablardan ibarət daimi guşələr vardır. K.Tahirov bildirib ki, Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov da mütəmadi olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasında yaradılan qazax ədəbiyyatının daimi guşəsinin yeni ədəbiyyatlarla təmin olunmasına köməklik edir. K.Tahirov qeyd edib ki, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələri daha da genişləndirmək üçün biz Azərbaycan dilində qazax yazıçı və şairlərinin əsərlərindən ibarət rəqəmsal kitabxananı yaratmağı qərara aldıq. Bu layihə əsasında pandemiya dövründə Azərbaycan dilində çoxsaylı qazax müəlliflərinin əsərlərinin elektron versiyası yaradıldı. Və bu gün həmin layihənin təqdimatını keçiririk. Direktor çıxışının sonunda başda cənab səfir Serjan Abdıkarimova olmaqla, Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinə öz təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, inanıram ki, təqdim olunan elektron bazadan qazax ədəbiyyatının tədqiqatçıları, eləcə də bütün oxucularımız bəhrələnəcəklər.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov çıxış edərək ilk öncə tədbirin təşkilatçılığına görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə, eləcə də bütün qonaqlara iştirak etdikləri üçün öz təşəkkürünü bildirib. Səfir bildirib ki, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlərin çoxəsrlik tarixi var. Ötən 30 il ərzində isə xalqlarımız arasında əlaqələr daha da möhkəmlənib və inkişaf edib. O, bildirib ki, Qazaxıstanın bir sıra universitetlərində və təhsil ocaqlarında Azərbaycana dair guşələr var. Səfir qeyd edib ki, həmçinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında qazax ədəbiyyatı guşəsinin olmasını, Bakı küçələrindən birinin dahi qazax şairi Abay Kunanbayevin adını daşımasını, BDU-da Abay adına Qazax dili, tarixi və mədəniyyəti mərkəzinin açılmasını bu əlaqələrin möhkəmlənməsinə nümunə göstərə bilərik. Sonra Səfir vurğulayıb ki, Qazaxıstan və Azərbaycan arasında 30 illik əməkdaşlıq dövründə qazax müəlliflərinin kifayət qədər zəngin kitab fondu toplanılıb, onların əsərləri Azərbaycan dilinə tərcümə olunub. Bu gün təqdim olunan rəqəmsal kitabxanada 50 kitab nümayiş olunur, onların arasında da A.Kunanbayevin, M.Auezovun və digərlərinin əsərləri yer alır. Çıxışının sonunda cənab Səfir bu layihəyə verdiyi töhfələrə görə Kərim Tahirova bir daha öz təşəkkürünü bildirib və ona Azərbaycan dilində rəqəmsal Qazax ədəbiyyatı kitabxanasının elektron daşıyıcısını təqdim edib.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva çıxış edərək bildirib ki, bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fonduna üzv dövlətlər üçün əlamətdar bir ildir. Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi ərəfəsində belə bir layihənin təqdimatı çox qürurvericidir. G.Əfəndiyeva qeyd edib ki, ötən 30 il ərzində əlaqələrimiz müxtəlif səviyyələrdə inkişaf edib. Vurğulayıb ki, təqdim olunan rəqəmsal kitabxana bütün oxuculara azərbaycan dilində qazax ədəbiyyatı ilə tanışlıq imkanı verəcək, xalqlarımızı daha da yaxınlaşdıracaq.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin birinci katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev çıxış edərək bildirib ki, çox şadam ki, belə bir tədbirin təqdimatında iştirak edirəm. O, müxtəlif dillərdə, həmçinin müxtəlif xalqların ədəbiyyatının oxunmasının gənclərimiz üçün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, inanıram ki, layihədə yer alan kitabların sayı tezliklə artacaq və belə formatlı layihələr digər türk xalqları ilə davam etdiriləcək.
Tədbirin davamında Bakı Slavyan Universitetinin professoru, Əməkdar müəllim Nizami Məmmədov – Tağısoy; Mahmud Kaşqari adına Uluslararası Fondun sədri, yazıçı, şair Elxan Zal Qaraxanlı; BDU Türkologiya kafedrasının müdiri Ramiz Əsgərov; BDU Türkologiya kafedrasının professoru Firuzə Ağayeva və digərləri çıxış ediblər.
Sonda Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanan qazax xalqının böyük şairi və mütəfəkkiri Abay Kunanbayevə həsr olunmuş virtual sərgi də iştirakçılara təqdim olunub.

On the 17th of June, the presentation ceremony of the digital library of Kazakh literature in the Azerbaijani language, a joint project of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of Kazakhstan in Azerbaijan and the National Library, was held at the National Library.
The event was opened and welcomed by the Director of the National Library, Professor Karim Tairov. He stated that, this year marks the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Kazakhstan. Our countries cooperate in many fields - political, economic, as well as cultural. The National Library of Azerbaijan also expands cooperation relations with the libraries of Kazakhstan. The director emphasized that both in the National Library of Azerbaijan and in the National Academic Library of Kazakhstan have permanent corners with books covering the history, culture, and literature of both countries. K. Tahirov said that Mr. Serjan Abdykarimov, the ambassador of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan, regularly helps to provide new literature to the permanent corner of Kazakh literature created in the National Library of Azerbaijan. K. Tahirov noted that in order to further expand relations between Azerbaijan and Kazakhstan in the field of culture, we decided to create a digital library containing the works of Kazakh writers and poets in the Azerbaijani language. On the basis of this project, an electronic version of the works of numerous Kazakh authors was created in the Azerbaijani language during the pandemic, and today we are presenting that project. At the end of his speech, the director expressed his gratitude to the Embassy of Kazakhstan in Azerbaijan, led by Ambassador Serjan Abdikarimova, and noted that I believe that researchers of Kazakh literature, as well as all our readers, will benefit from the presented electronic database.
The Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan, Mr. Serzhan Abdikarimov, made a speech and first of all expressed gratitude to the director of the National Library for organizing the event, as well as to all the guests for their participation. The Ambassador said that the relations between Azerbaijan and Kazakhstan have a long history. Over the past 30 years, relations between our peoples have strengthened and developed. He said that in a number of universities and educational institutions of Kazakhstan there are corners about Azerbaijan. The ambassador noted that there is also a corner of Kazakh literature in the National Library of Azerbaijan, one of the streets of Baku is named after the genius Kazakh poet Abay Kunanbayev, and the opening of the Kazakh language, history and culture center named after Abay at BSU can be an example of the strengthening of these relations. Then the Ambassador emphasized that during the 30-year cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan, a sufficiently rich book collection of Kazakh authors was collected, and their works were translated into the Azerbaijani language. 50 books are displayed in the digital library presented today, among them are the works of A. Kunanbayev, M. Auezov and others. At the end of his speech, Mr. Ambassador once again thanked Karim Tahirov for his contributions to this project and presented him the electronic version of the digital library of Kazakh literature in Azerbaijani language. President of the International Turkish Culture and Heritage Foundation Gunay Efendiyeva said that this year is a significant year for the member states of the International Turkish Culture and Heritage Foundation. It is very proud to present such a project on the eve of the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Kazakhstan. G. Efendiyeva noted that our relations have developed at different levels during the past 30 years. She emphasized that the presented digital library will give all readers the opportunity to get acquainted with Kazakh literature in the Azerbaijani language and will bring our peoples closer together.
The first secretary of Azerbaijan Writers' Union, People's writer Chingiz Abdullayev made a speech and said that I am very glad to participate in the presentation of such an event. He also spoke about the importance of reading the literature of different nations in different languages for our youth.
He said I believe that the number of books included in the project will soon increase and such format projects will be continued with other Turkish peoples.
In the continuation of the event, professor of Baku Slavic University, Honored teacher Nizami Mammadov - Tagısoy;Chairman of the Mahmud Kashgari International Foundation, writer, poet Elkhan Zal Karakhanli; Ramiz Asgarov, Head of the Turkology Department of BSU; BSU Turkology Department professor Firuza Aghayeva and others spoke.
At the end, a virtual exhibition dedicated to the great poet and thinker of the Kazakh people, Abay Kunanbayev, prepared by the National Library, was also presented to the participants.