İyunun 17-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi və Milli Kitabxananın birgə layihəsi olan Azərbaycan dilində rəqəmsal Qazax ədəbiyyatı kitabxanasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. O, bildirib ki, bu il Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik əlaqələrin 30 ili tamam olur. Ölkələrimiz bir çox sahələrdə – siyasi, iqtisadi, eləcə də mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq etməkdədir. Azərbaycan Milli Kitabxanası da Qazaxıstan kitabxanaları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir. Direktor vurğulayıb ki, həm Azərbaycan Milli Kitabxanasında, həm də Qazaxıstan Milli Akademik Kitabxanasında hər iki ölkənin tarixini, mədəniyyətini, ədəbiyyatını əhatə edən kitablardan ibarət daimi guşələr vardır. K.Tahirov bildirib ki, Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov da mütəmadi olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasında yaradılan qazax ədəbiyyatının daimi guşəsinin yeni ədəbiyyatlarla təmin olunmasına köməklik edir. K.Tahirov qeyd edib ki, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələri daha da genişləndirmək üçün biz Azərbaycan dilində qazax yazıçı və şairlərinin əsərlərindən ibarət rəqəmsal kitabxananı yaratmağı qərara aldıq. Bu layihə əsasında pandemiya dövründə Azərbaycan dilində çoxsaylı qazax müəlliflərinin əsərlərinin elektron versiyası yaradıldı. Və bu gün həmin layihənin təqdimatını keçiririk. Direktor çıxışının sonunda başda cənab səfir Serjan Abdıkarimova olmaqla, Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinə öz təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, inanıram ki, təqdim olunan elektron bazadan qazax ədəbiyyatının tədqiqatçıları, eləcə də bütün oxucularımız bəhrələnəcəklər.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov çıxış edərək ilk öncə tədbirin təşkilatçılığına görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə, eləcə də bütün qonaqlara iştirak etdikləri üçün öz təşəkkürünü bildirib. Səfir bildirib ki, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlərin çoxəsrlik tarixi var. Ötən 30 il ərzində isə xalqlarımız arasında əlaqələr daha da möhkəmlənib və inkişaf edib. O, bildirib ki, Qazaxıstanın bir sıra universitetlərində və təhsil ocaqlarında Azərbaycana dair guşələr var. Səfir qeyd edib ki, həmçinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında qazax ədəbiyyatı guşəsinin olmasını, Bakı küçələrindən birinin dahi qazax şairi Abay Kunanbayevin adını daşımasını, BDU-da Abay adına Qazax dili, tarixi və mədəniyyəti mərkəzinin açılmasını bu əlaqələrin möhkəmlənməsinə nümunə göstərə bilərik. Sonra Səfir vurğulayıb ki, Qazaxıstan və Azərbaycan arasında 30 illik əməkdaşlıq dövründə qazax müəlliflərinin kifayət qədər zəngin kitab fondu toplanılıb, onların əsərləri Azərbaycan dilinə tərcümə olunub. Bu gün təqdim olunan rəqəmsal kitabxanada 50 kitab nümayiş olunur, onların arasında da A.Kunanbayevin, M.Auezovun və digərlərinin əsərləri yer alır. Çıxışının sonunda cənab Səfir bu layihəyə verdiyi töhfələrə görə Kərim Tahirova bir daha öz təşəkkürünü bildirib və ona Azərbaycan dilində rəqəmsal Qazax ədəbiyyatı kitabxanasının elektron daşıyıcısını təqdim edib.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva çıxış edərək bildirib ki, bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fonduna üzv dövlətlər üçün əlamətdar bir ildir. Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi ərəfəsində belə bir layihənin təqdimatı çox qürurvericidir. G.Əfəndiyeva qeyd edib ki, ötən 30 il ərzində əlaqələrimiz müxtəlif səviyyələrdə inkişaf edib. Vurğulayıb ki, təqdim olunan rəqəmsal kitabxana bütün oxuculara azərbaycan dilində qazax ədəbiyyatı ilə tanışlıq imkanı verəcək, xalqlarımızı daha da yaxınlaşdıracaq.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin birinci katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev çıxış edərək bildirib ki, çox şadam ki, belə bir tədbirin təqdimatında iştirak edirəm. O, müxtəlif dillərdə, həmçinin müxtəlif xalqların ədəbiyyatının oxunmasının gənclərimiz üçün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, inanıram ki, layihədə yer alan kitabların sayı tezliklə artacaq və belə formatlı layihələr digər türk xalqları ilə davam etdiriləcək.
Tədbirin davamında Bakı Slavyan Universitetinin professoru, Əməkdar müəllim Nizami Məmmədov – Tağısoy; Mahmud Kaşqari adına Uluslararası Fondun sədri, yazıçı, şair Elxan Zal Qaraxanlı; BDU Türkologiya kafedrasının müdiri Ramiz Əsgərov; BDU Türkologiya kafedrasının professoru Firuzə Ağayeva və digərləri çıxış ediblər.
Sonda Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanan qazax xalqının böyük şairi və mütəfəkkiri Abay Kunanbayevə həsr olunmuş virtual sərgi də iştirakçılara təqdim olunub.

В Национальной библиотеке состоялась презентация электронной библиотеки казахской литературы на азербайджанском языке
17-06-2022
В Национальной библиотеке состоялась презентация электронной библиотеки казахской литературы на азербайджанском языке. Организаторами проекта являются Министерство культуры Азербайджанской Республики, Посольство Казахстана в Азербайджане и Национальная библиотека.
Открывая мероприятие директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Директор подчеркнул, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Казахстаном. «Наши страны сотрудничают во многих сферах - политической, экономической, в том числе культурной сферах. Национальная библиотека Азербайджана также расширяет сотрудничество с библиотеками Казахстана. И в Национальной библиотеке Азербайджана, и в Национальной академической библиотеке Казахстана есть уголки с книгами по истории, культуре и литературе обеих стран. Посол Казахстана в Азербайджане господин Сержан Абдыкаримов регулярно помогает обеспечивать новой литературой уголок казахской литературы, созданный в Национальной библиотеке Азербайджана. В целях дальнейшего расширения культурных связей между Азербайджаном и Казахстаном мы приняли решение о создании электронной библиотеки произведений казахских писателей и поэтов на азербайджанском языке. На основе этого проекта в период пандемии была создана электронная версия произведений многих казахских писателей на азербайджанском языке. И сегодня мы представляем вам этот проект. Я хочу поблагодарить Посольство Казахстана в Азербайджане, в частности господина Сержана Абдыкаримова. Я уверен, что представленная сегодня электронная база данных пойдет на пользу исследователям казахской литературы, а также всем нашим читателям» - сказал директор.
В своем выступлении Посол Казахстана в Азербайджане господин Сержан Абдыкаримов в первую очередь поблагодарил руководство Национальной библиотеки за организацию данного мероприятия, а также всех гостей за участие. «Отношения между Азербайджаном и Казахстаном имеют многовековую историю. За последние 30 лет они еще больше укрепились. Ярким примером этому служит наличие уголка казахской литературы в Национальной библиотеке Азербайджана, присвоение одной из улиц Баку имени великого казахского поэта Абая Кунанбаева, открытие Центра казахского языка, истории и культуры имени Абая в БГУ и т.д. В ряде университетов и учебных заведений Казахстана также имеются уголки, посвященные Азербайджану. Также хочу отметить, что за 30 лет сотрудничества между Казахстаном и Азербайджаном был собран достаточно богатый книжный фонд казахских писателей, а их произведения переведены на азербайджанский язык. В презентуемой сегодня электронной библиотеке представлено 50 книг. Среди них имеются произведения А. Кунанбаева, М. Ауэзова и других» - сказал г-н Посол. В завершение своего выступления г-н Посол еще раз поблагодарил Керима Тахирова за вклад в этот проект и подарил ему электронный носитель цифровой библиотеки казахской литературы на азербайджанском языке.
Президент Международного фонда турецкой культуры и наследия Гюнай Эфендиева сказала, что этот год является знаменательным для государств-членов Международного фонда турецкой культуры и наследия. Презентация такого проекта в канун 30-летия установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Казахстаном вызывает чувство гордости. Эфендиева отметила, что за последние 30 лет наши отношения развивались на различных уровнях. Она подчеркнула, что представленная электронная библиотека даст всем читателям возможность познакомиться с казахской литературой, а также еще больше сблизит наши народы.
В своем выступлении первый секретарь Союза писателей Азербайджана, народный писатель Чингиз Абдуллаев сказал: «Я очень рад принять участие в презентации данного проекта. Чтение литературы различных народов имеет очень важное значение для нашей молодежи. Я верю, что проекты такого формата будут реализованы также и с другими тюркскими народами».
На мероприятии также выступили профессор Бакинского славянского университета, заслуженный преподаватель Низами Мамедов-Тагисой; председатель Международного фонда имени Махмуда Кашгари, писатель, поэт Эльхан Зал Гараханлы; заведующий кафедрой тюркологии БГУ Рамиз Аскеров; профессор кафедры тюркологии БГУ Фируза Агаева и другие.
В завершение участникам была представлена ​​виртуальная выставка, посвященная великому казахскому поэту и мыслителю Абаю Кунанбаеву.