Aprel ayının 21-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Hərbi Prokurorluğu, AMEA-nın Tarix İnstitutu və Azərbaycan Milli Kitabxanası “Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci il soyqırımı” kitabının təqdimatını keçirmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq ürək yanğısı ilə 1918-ci ildə Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğından danışmış, rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımın nəticəsində on minlərlə azərbaycanlının qətlə yetirildiyini, insanların itkin düşdüyünü, Qubada aşkar olunmuş kütləvi məzarlıqda – Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində müxtəlif yaş qruplarına aid 400-dən çox insan cəsədinin qalıqlarının müəyyən olunması soyqırımın bariz nümunəsi olduğunu bildirmişdir.
Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, Tarix İnstitutunun direktoru Yaqub Mahmudov öz çıxışında qeyd etmişdir ki, zəngin arxiv materiallarına əsaslanan tədqiqatlar birmənalı şəkildə sübut edir ki, 1918-ci illərdə Azərbaycan, ümumiyyətlə Türk-müsəlman əhalisinə qarşı soyqırımlar həyata keçirilmişdir. Erməni cəlladları Azərbaycan torpaqlarını müsəlmanlardan təmizləyərək “böyük ermənistan” dövləti yaratmağa cəhd göstərmişlər. Bunun nəticəsində də yüz minlərlə müsəlman xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Hərbi Prokurorunun müavini Rasim Kazımov təqdim olunan kitabın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi. Çünki bu kitab arxiv sənədləri üzərində aparılmış elmi tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq ərsəyə gəlmişdir. O xüsusilə qeyd etmişdir ki, bu sənədlər əsasında sübut olunmuşdur ki, Azərbaycanda tək azərbaycanlılar yox, Türk-müsəlman əhalisi, ləzgilər, tatarlar, talışlar, avarlar, kürdlər və digər xalqların nümayəndələri qətlə yetirilmişdir. Bu soyqırımın həyata keçirilməsinə bilavasitə Bakı sovetinin sədri və Qafqaz işləri üzrə fövqəladə komissar Stepan Şaumyan göstəriş vermiş, bu dəhşətli cinayəti təşkil etmiş və ona başçılıq etmişdir.
Çıxışçılar Millət vəkilləri Fəzail İbrahimli, Aydın Mirzəzadə və BDU-nun professoru Atamoğlan Məmmədov soyqırımın tarixindən, Xalq Cümhuriyyəti dövründə iki il - 1919 və 1920-ci ilin mart ayının 31-i Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən ümummilli matəm günü kimi qeyd edildiyindən, 1998-ci ildə Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyev cənablarının 26 mart 1998-ci il tarixli fərmanı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilməsindən danışdılar və çox təəssüflə qeyd etdilər ki, beynəlxalq miqyasda ayrı-ayrı dövlətlər tərəfindən, nə də beynəlxalq təşkilatlar tərəfidən bu soyqırımı cinayətlərinə indiyədək hüquqi-siyasi qiymət verilməmişdir. Buna görə də yüz minlərlə günahsız insanları, o cümlədən qadınları, uşaqları, qocaları milli etnik mənsubiyyətinə görə məhv edən soyqırım cinayətkarları cəzasız qalıb.

Министерство Культуры и Туризма Азербайджанской Республики, Военная Прокуратура Азербайджана, Институт Истории НАНА и Азербайджанская Национальная Библиотека провели совместную акцию – презентацию книги «Геноцид против азербайджанского народа – 1918 год»
21-04-2016
21 апреля Министерство Культуры и Туризма Азербайджанской Республики, Военная Прокуратура Азербайджана, Институт Истории НАНА и Азербайджанская Национальная Библиотека провели совместную акцию – презентацию книги «Геноцид против азербайджанского народа. 1918 год».
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. С болью в сердце он рассказал о том, что в 1918 году армянскими вооруженными формированиями (дашнаками) были учинены зверства против мирного азербайджанского населения Баку и отдельных областей Бакинской губернии, а также Шемахи, Губы, Хачмаза, Ленкорани, Гаджикабула, Сальян, Зангезура, Карабаха, Нахчывана и других территорий. Сотни азербайджанских семей было уничтожено, вырезано, десятки сотен людей пропали без вести. «Ярким свидетельством ужасающих событий  1918 года является обнаруженное в Губе массовое захоронение жертв геноцида. При поддержке Фонда Гейдара Алиева на месте этого захоронения был воздвигнут  Мемориальный Комплекс жертв Губинского геноцида. В нем покоятся останки более 400 человек, и это - одна из самых скорбных страниц в истории нашего народа», – сказал директор Национальной Библиотеки.
Заслуженный деятель культуры, член-корреспондент НАНА, директор Института Истории Ягуб Махмудов  в своем выступлении отметил, что исследования, основывающиеся на неопровержимых архивных материалах, однозначно подтверждают, что в 1918 году последовательно проводился геноцид против азербайджанского и вообще тюркско-мусульманского населения. Армянские палачи  ставили целью очистить азербайджанские территории от мусульманского населения и образовать государство «Великая Армения». В результате этой зверской акции сотни тысяч мусульман были истреблены с невиданной жестокостью.
Заместитель Военного Прокурора Азербайджанской Республики Расим Казимов подчеркнул огромное значение нынешней презентации. «Эта книга основывается на реальных архивных документах и каждое слово в ней – правда. Необходимо особо подчеркнуть, что эти документы безоговорочно подтверждают, что геноцид проводился не только против азербайджанского, но и против всего тюркско-мусульманского населения Азербайджана – лезгин, татар, талышей, аваров, курдов и других народов. Непосредственное участие в осуществлении этой бесчеловечной акции принимал председатель Баксовета и Чрезвычайный комиссар по Кавказу Степан Шаумян. Он явился организатором и руководителем этого события», - подытожил свою речь Казимов.
Выступившие:Народный депутат Фазаил Ибрагимли, Айдын Мирзазаде и профессор БГУ Атамоглан Мамедов говорили об истории геноцида и о том, что во время Азербайджанской Демократической Республики, два года подряд, 31 марта 1919 и 1920 года отмечался как День памяти и скорби. В 1998 году по указу Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева  от 26 марта 1998 года 31 марта был объявлен Днем Геноцида Азербайджанцев. «Однако, мы с прискорбием вынуждены констатировать, что до сих пор мировая общественность не придала этому вопиющему историческому событию должного внимания и политико-юридической оценки. Поэтому до сих пор кровь сотен тысяч ни в чем не повинных женщин, стариков, детей, растерзанных только по национально-этническому признаку, остается неотомщенной», - с горечью в голосе заметили выступавшие.