ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Azərbaycan Milli Kitabxanasında 10 günlük kurslar təşkil edilmişdir.
06-07-2015
06.07.2015-ci il tarixindən etibarən regionlarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Azərbaycan Milli Kitabxanasında 10 günlük kurslar təşkil edilmişdir. Bununla əlaqədar 06.07.2015-ci il tarixində Milli Kitabxanada həmin kursların açılış mərasimi keçirilmişdir. Mərasimdə Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov, direktor müavinləri Elçin Musayev, Milli Kitabxananın digər əməkdaşları, Ultra şirkətinin mütəxəssisi Sərxan Məmmədov və treninqdə iştirak edən  Salyan, Neftçala, Şirvan, Hacıqabul, Biləsuvar, Saatlı və Sabirabad rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən mütəxəssislər iştirak edirdilər.
Kitabxananın direktoru cənab K.Tahirov kursları açıq elan etmiş, regionlarda tətbiq ediləcək ALİSA proqramında işləmək üçün həm MARC 21 formatının öyrənilməsi, həm də ALİSA-da iş vərdişlərinin mənimsənilməsinin əhəmiyyətindən danışmışdır. Ultra şirkətinin təmsilçisi Sərxan Məmmədov bildirmişdir ki, Ultranın 2 əməkdaşı ALİSA barədə ətraflı məlumat verəcək, iş prinsiplərini öyrədəcək, hər bir rayona test rejimində parol və loqin veriləcəkdir. O, həmçinin müdavimləri iş prosesində fəal olmağa çağırmış, iş zamanı qarşıya çıxan çətinliklərlə bağlı trenerlərə suallar verməyi, mövcud problemləri yerindəcə bildirməyi xahiş etmişdir.
K.Tahirov çıxışında qeyd etmişdir ki, treninq çərçivəsində müdavimlər Milli Kitabxanada gedən proseslərlə də yaxından tanış olacaq, yeni iş üsulları, yeni xidmət növləri barədə məlumat əldə edəcək, sonda treninqi mükəmməl başa vuran hər bir müdavimə sertifikat təqdim ediləcəkdir.
Bütövlükdə Milli Kitabxanada gələcəkdə bu sistemin tətbiqi nəticəsində vahid məlumat bazasının yaradılması və Milli Kitabxananın xidmətlərindən onlayn şəkildə bütün rayon və şəhər MKS-nin oxucularının yararlanması mümkün olacaqdır.

С 06.07.2015 года по поручению Министерства Культуры и Туризма и в целях внедрения в региональные библиотеки новой автоматизированной библиотечной программы ALİSA в Национальной Библиотеке были организованы 10-дневные тренинги
06-07-2015
С 06.07.2015 года по поручению Министерства Культуры и Туризма и в целях внедрения в региональные библиотеки новой автоматизированной библиотечной программы ALİSA в Национальной Библиотеке были организованы 10-дневные тренинги. В связи с этим 06.07.2015 года в Национальной Библиотеке состоялась церемония открытия этих курсов. В церемонии принимали участие: директор библиотеки, профессор Керим Тахиров, заместитель директора Эльчин Мусаев, другие сотрудники Национальной Библиотеки, специалист организации Ультра Сархан Мамедов, а также специалисты ЦБС Сальян, Нефтчалов, Ширвана, Гаджикабула, Билясувара, Саатлы и Сабирабада.
10-19 августа  в Тренинг-центре Национальной Библиотеки состоялась церемония закрытия «ALİSA-Единая Библиотечная Управляющая Система и MARC-21». Тренинг был организован в рамках программы «Усовершенствование инфраструктуры информационных технологий региональных библиотек».
Директор Национальной Библиотеки торжественно объявил курсы открытыми и  подчеркнул важность изучения программы ALİSA и формата MARC 21 в регионах и овладения навыками работы. Представитель организации Ультра Сархан Мамедов проинформировал, что два сотрудника Ультра предоставят полную информацию о программе  ALİSA, ознакомят с основными принципами работы и каждому району в тестовом режиме предоставят собственный логин и пароль. Он призвал слушателей курсов проявлять усердие и активность, живо интересоваться рабочим процессом, задавать вопросы тренерам, и как можно более полно овладевать навыками работы с новой программой.
К.Тахиров отметил также, что слушатели курсов в рамках тренинга вплотную ознакомятся с рабочими процессами в Национальной Библиотеке, новыми методами обслуживания. По окончанию курсов, слушателям будут вручены сертификаты.
В дальнейшем в Национальной Библиотеке планируется создание единой информационной базы и читатели всех городских и районных ЦБС смогут подключаться к службам Национальной Библиотеки посредством онлайн-связи.