Dövlət Bayrağı Günü Prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 17 noyabr tarixli “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə təsis edilib. Həmin il dekabrın 4-də Milli Məclis noyabrın 9-nu Dövlət Bayrağı Günü kimi rəsmiləşdirib.
Azərbaycanın dövlət bayrağı 1918-ci il noyabrın 9-da Cümhuriyyət Hökumətinin iclasında qəbul edilib. 1920-ci ilin aprelində Cümhuriyyətin süqutundan sonra endirilən üçrəngli bayrağımız 70 il sonra - 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyanın qərarı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında yenidən ucaldılıb. Bundan bir qədər sonra - 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Ali Sovetinin qərarına əsasən həmin üçrəngli bayraq dövlət bayrağı kimi qəbul olunub. Həmin il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı ilə Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən Dövlət Bayrağını bərpa edib. 2004-cü il iyunun 8-də “Azərbaycan Respublikası Dövlət Bayrağının istifadəsi qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə bu sahədə qanunvericilik bazası təkmilləşdirilib.
Nəhayət 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan dövlət müstəqilliyini elan etdi. Azərbaycan Respublikası Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi onun dövlət rəmzlərinə, o cümlədən Dövlət Bayrağına sahib çıxıb.
Bayraq millətin, dövlətin şərəf və ləyaqətinin ifadəsidir. Azərbaycan xalqının milli düşüncəsində bayrağa xüsusi münasibət tarix boyu özünü qabarıq göstərib, bayraq xalqımızın milli mövcudluq nişanəsi sayılıb. Bu gün hər bir azərbaycanlı dövlət bayrağına böyük hörmət və ehtiramla yanaşır. Xalqımızın bayrağa sevgisi ildən-ilə daha da artır. Hazırda paytaxtımızın küçə və meydanlarında, binaların eyvanlarında asılan çoxsaylı bayraqlar bunun əyani sübutudur.
Bu gün Azərbaycanın Dövlət Bayrağı ölkəmizin bütün ərazisində qürurla dalğalanır.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “9 noyabr - Azərbaycan Respublikası Dövlət Bayrağı Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Dövlət Bayrağı Günü haqqında rəsmi sənəd, fotolar, Bütöv Azərbaycanda dalğalanan müqəddəs bayrağımız haqqında məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Dovlet_bayragi_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «9 ноября – День Государственного флага Азербайджанской Республики»
09-11-2024
День Государственного флага был учрежден соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 17 ноября 2009 года. 4 декабря того же года Милли Меджлис Азербайджана официально утвердил 9 ноября Днем Государственного флага.
Государственный флаг Азербайджанской Республики был принят 9 ноября 1918 года на заседании правительства Азербайджанской Демократической Республики и обладал статусом государственного до апреля 1920 года. Спустя 70 лет, 17 ноября 1990 года, на сессии Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, прошедшей по инициативе и под председательством Великого лидера Гейдара Алиева, этот флаг был утвержден в качестве Государственного флага автономии. Верховный Совет Азербайджана, приняв 5 февраля 1991 года соответствующий закон (Закон «О Государственном флаге Азербайджанской Республики»), вновь присвоил триколору статус Государственного флага страны. Конституционным актом «О государственной независимости Азербайджанской Республики» от 18 октября 1991 года Азербайджанская Республика, как правопреемница Азербайджанской Демократической Республики, восстановила ее государственные символы, в том числе Государственный флаг. Законом Азербайджанской Республики «О правилах использования Государственного флага Азербайджанской Республики» от 8 июня 2004 года была усовершенствована законодательная база в этой сфере.
18 октября 1991 года Азербайджан провозгласил свою государственную независимость.
Флаг – олицетворение чести и достоинства нации. В национальном самосознании азербайджанского народа флагу всегда отводилось особое, почетное место, он являлся олицетворением национального существования народа. Каждый азербайджанец с большим уважением и почтением относится к Государственному флагу.
Сегодня флаг Азербайджана гордо развевается на всей территории нашей страны.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «9 ноября – День Государственного флага Азербайджанской Республики».
На виртуальной выставке представлены официальные документы и фотографии, связанные с Днем Государственного флага, а также статьи и книги на азербайджанском и других языках, посвященные флагу Азербайджана, развевающемуся по всей республике.