Milli Kitabxanada “8 Noyabr – Zəfər Günü”nə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından keçən Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Həşimova, Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin baş məsləhətçisi Gülnar Məmmədova iştirak edib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq Zəfər günü münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edib. Bildirib ki, 8 Noyabr tarixi Azərbaycan üçün çox əhəmiyyətli tarixi  bir gün – Zəfər Günü, Böyük Qələbə Günüdür!. Qeyd edib ki, Müzəffər Azərbaycan Ordusu Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında cəmi 44 günə mümkünsüzü mümkün etdi!  44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında olan torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edildi. Bu Qələbə ilə Azərbaycan öz adını nəinki ölkə hərb tarixinə, eləcə də dünya hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazdı. Bildirib ki, heç bir zəfər, azadlıq qansız başa gəlmir. Çox təəssüflər olsun ki, bizim də Zəfər müharibəmizdə çoxsaylı cəsur övladlarımız şəhid oldu. Onların əziz xatirəsini biz heç vaxt unutmayacağıq.  Direktor Böyük Qələbəni Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab  İlham Əliyevin prinsipiallıq, yenilməz iradə nümayiş etdirərək Azərbaycan xalqının milli maraqlarını qətiyyətlə müdafiə etməsi, məqsədyönlü, ardıcıl siyasət aparması nəticəsində əldə etdiyimizi bildirib. Bu tarixi Zəfərimiz haqqında çoxsaylı kitablar yazıldığını və bundan sonra da yazılacağını, bizim də borcumuzun həmin kitabları təbliğ etmək olduğunu  söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Həşimova qeyd edib ki, 8 Noyabr tarixinə təsadüf edən Zəfər günün xalq olaraq birlikdə yenidən qeyd etməyimiz bizi sevməyən düşmənlərimizə  bir mesajdır.  Əlavə edib ki, Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Səbail rayonu ərazisində noyabr ayının 1-dən etibarən Zəfər həftəsi elan olunub.  Zəfər  həftəsi çərçivəsində  rayonun  müxtəlif müəssisə, təşkilat və idarələrində mədəni-kütləvi tədbirlər, idman yarışları və s təşkil olunduğunu, şəhid ailələri və qazilərlə görüşlər keçirildiyini bildirib. Səbail rayonu üzrə 16 şəhidin olduğunu, şəhidlərin adlarını əbədiləşdirmək üçün məktəblərdə sinif otaqlarının, xatirə lövhələrinin açıldığını vurğulayıb. Zəfərin qazanılmasının heç də asan olmadığını, bu gün artıq  işğaldan azad olan ərazildə yenidənqurma və quruculuq işlərinin aparıldığını, həyatın yenidən canladığını, məktəblərdə, Qarabağ Universitetində tələbələrin təhsil aldığını bildirib. Bu gün də  müqəddəs məkan olan Milli kitabxanada  Zəfər gününə həsr olunmuş tədbirdə ənənəvi kitab sərgisinin açılışında iştirak etdiyi üçün, tədbirin təşkilinə görə Milli Kitabxananın  rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Zəfər günü münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edib.
Tədbirin davamında bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Zəfər Günü Şanlı Tariximizdir!” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Qeyd edək ki, elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Zəfər paradında Prezident İlham Əliyevin nitqi”, “Zəfərlərimiz”, “II Qarabağ müharibəsi şəhidləri”, “Nəşrlər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Müharibə iştirakçılarına verilən orden və medallar”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonra Milli kitabxananın İnformasiya-Axtarış sistemləri ilə iş şöbəsinin müdiri Səyyarə Məmmədli müəllifi olduğu Zəfər Gününə həsr olunmuş şeirini səsləndirib.
Sonda iştirakçılar Zəfər gününə həsr olunmuş ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə 44 gün davam edən II Qarabağ müharibəsini, Zəfər tarixini özündə əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, fotolar və s. materiallar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunub.

7 ноября в Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвящённое Дню Победы – 8 ноября.
В первую очередь прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, и минутой молчания была почтена светлая память героических сынов Родины, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.
В мероприятии приняли участие заместитель главы Исполнительной власти Сабаильского района Кямала Гашимова и старший советник отдела социально-политических и гуманитарных вопросов Исполнительной власти Сабаильского района Гюльнар Мамедова.
Мероприятие открыл директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он поздравил азербайджанский народ с Днём Победы и отметил, что 8 ноября — это очень важная памятная дата в истории Азербайджана — День Победы, День Великой Победы! Директор подчеркнул, что Победоносная армия Азербайджана под руководством Верховного Главнокомандующего за 44 дня сделала невозможное возможным. В результате 44-дневных боевых действий доблестная армия Азербайджана освободила наши земли, находившиеся под оккупацией почти 30 лет. Этой Победой Азербайджан золотыми буквами вписал свое имя не только в военную историю страны, но и в мировую военную историю. Он добавил, что ни одна победа не дается без жертв. К сожалению, в нашей Отечественной войне погибло множество храбрых сыновей Родины. Мы никогда не забудем их светлую память. Директор отметил, что Великая Победа была достигнута благодаря решимости и непоколебимой воле Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, который твердо отстаивал национальные интересы азербайджанского народа, проводя целеустремлённую и последовательную политику. Он также отметил, что написано множество книг об этой Исторической Победе, и будут написаны ещё, а наш долг — популяризировать эти книги.
В своём выступлении заместитель главы Исполнительной власти Сабаильского района Кямаля Гашимова подчеркнула, что отмечая День Победы – 8 ноября вместе всей нацией, мы отправляем чёткий сигнал нашим врагам. Она добавила, что по инициативе Исполнительной власти Сабаильского района с 1 ноября в районе была объявлена неделя Победы. В рамках недели Победы в различных учреждениях и организациях района были организованы культурно-массовые мероприятия, спортивные соревнования и встречи с семьями шехидов и ветеранами войны. Она также сообщила, что для увековечения памяти 16 шехидов Сабаильского района, в школах были открыты классы и установлены мемориальные доски. Кямаля Гашимова подчеркнула, что достижение Победы было нелегким, однако сегодня на освобождённых от оккупации территориях ведутся строительные и восстановительные работы, восстановлена жизнь, в Карабахском университете уже началось обучение студентов. Она выразила благодарность руководству Национальной библиотеки за организацию мероприятия и приглашение участвовать в открытии традиционной книжной выставки, посвящённой Дню Победы, и поздравила народ Азербайджана с этим значимым событием.
В продолжение мероприятия состоялась презентация электронной базы данных «День Победы – наша славная история», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки по случаю этого исторического дня.
Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Речь Президента Ильхама Алиева на Параде Победы», «Наши победы», «Шехиды Второй Карабахской войны», «Труды», «Увековечение памяти», «Ордена и медали, врученные участникам войны», «Фотогалерея» и «Видеогалерея». Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html.
Затем руководитель отдела информационно-поисковых систем Национальной библиотеки Сайяра Мамедли прочитала своё стихотворение, посвящённое Дню Победы.
В завершение участники мероприятия ознакомились с традиционной книжной выставкой, посвящённой Дню Победы. На выставке были представлены книги, фотографии и другие материалы из фонда Национальной библиотеки, отражающие историю 44-дневной Второй Карабахской войны и Великой Победы. Отметим, что материалы представлены на азербайджанском и других языках.