8 Noyabr Zəfəri müzəffər Ali Baş Komandanın yenilməz iradəsinin və böyük sərkərdəlik məharətinin, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin döyüş əzminin, rəşadətinin, yüksək hərbi-texniki, mənəvi-psixoloji hazırlığının və peşəkarlığının təntənəsidir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 gün davam edən Vətən müharibəsində heyrətamiz qələbələr əldə edərək dünya hərb tarixinə yeni şanlı səhifələr yazıb. İşğalçı qüvvələrə ağır zərbələr endirilmiş, onların çoxlu sayda canlı qüvvəsi və hərbi texnikası məhv edilib. Ölkəmizin işğal altında olan ərazisinin böyük bir hissəsi, o cümlədən Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı rayonları, Hadrut və Suqovuşan qəsəbələri, ümumən 300-ə yaxın yaşayış məntəqəsi azad edilib.
Vətən müharibəsinin ən şərəfli səhifələrindən biri noyabr ayının 8-də Qarabağın incisi və tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşa azad edilib.
Xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən bu möhtəşəm qələbə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 03 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə əbədiləşdirilib. Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsinin tarixi əhəmiyyəti nəzərə alınaraq noyabrın 8-i “Zəfər Günü” elan edilib.
Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncamla “8 noyabr – Şuşa şəhəri günü” elan olunub.
Sonrakı mərhələdə Ermənistan 10 noyabrda kapitulyasiya aktı imzalayıb, acı məğlubiyyətini etiraf edib. 2020-ci il noyabrın 20-də Ağdam, noyabrın 25-də Kəlbəcər, dekabrın 1-də Laçın rayonları dinc yolla azad olunub.
Qarabağ Zəfərinin davamı olaraq 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun apardığı birgünlük lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmiz həm ərazi bütövlüyünü, həm də suverenliyini tam bərpa etdi.
Bu gün üçrəngli Bayrağımız Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun hər bir guşəsində - Cəbrayılda, Füzulidə, Zəngilanda, Qubadlıda, Kəlbəcərdə, Ağdamda, Şuşada, Hadrutda, Laçında, Əsgəranda, Xocavənddə, Ağdərədə, Xocalıda və Xankəndidə dalğalanır.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “8 noyabr - Zəfər günü” və “8 noyabr – Şuşa şəhəri günü” adlı virtual sərgilər onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
“8 noyabr - Zəfər günü” adlı virtual sərgidə fotolar, 44 günlük Vətən müharibəsi və şanlı Qələbədən, hərb tarixində misli-bərabəri olmayan, görünməmiş hərbi taktikadan, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən hərbi və siyasi strategiyasından, vətən oğullarının şərəfli döyüş yollarından bəhs edən məqalələr, Azərbaycan və müxtəlif dillədə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Zefer_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“8 noyabr – Şuşa şəhəri günü” adlı virtual sərgisində isə rəsmi sənədlər, fotolar, Şuşanın böyük dirçəliş və qayıdış dövründən, maddi-mədəniyyət abidələrin bərpasına dövlət qayğısından, quruculuq işlərindən bəhs edən məqalələr, Vətən müharibəsi, Böyük Zəfər və əməlləri ilə bir ömür boyu unudlmayacaq dərin izlər qoyan qəhrəmanlardan bəhs edən Azərbaycan və xarici dillərində kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Susa/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Победа 8 ноября является примером непобедимой воли и высокого лидерского качества Победоносного Верховного Главнокомандующего, морально-психологической подготовки, профессионализма, высокого боевого духа и боеспособности азербайджанской армии.
Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева Вооруженные Силы Азербайджана одержали блестящие победы в 44-дневной Отечественной войне и вписали новые славные страницы в мировую военную историю. Были нанесены серьезные удары по вооруженным силам противника, уничтожено большое количество живой силы и военной техники. Азербайджанская армия освободила значительную часть оккупированных земель, включая Физулинский, Джебраильский, Зангиланский, Губадлинский районы, Гадрутский и Суговушанский поселки, а также около 300 населенных пунктов.
Одной из самых славных страниц Отечественной войны стало 8 ноября – день освобождения города Шуша – жемчужины и венца Карабаха, колыбели азербайджанской культуры.
Беспрецедентная Победа, ставшая торжеством силы нашего народа и национальной гордости, увековечена Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 декабря 2020 года. Учитывая историческое значение освобождения города Шуша от оккупации, 8 ноября был объявлен «Днем Победы».
31 июля 2023 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям с целью увековечения нашей Исторической Победы. Согласно Распоряжению, 8 ноября учрежден как День города Шуша.
На следующем этапе Армения 10 ноября подписала акт о капитуляции и признала свое горькое поражение. 20 ноября 2020 года мирным путем были освобождены Агдамский, 25 ноября – Кельбаджарский и 1 декабря – Лачинский районы.
В результате однодневной антитеррористической операции, проведенной азербайджанской армией 19-20 сентября 2023 года, наша страна полностью восстановила как территориальную целостность, так и суверенитет.
Сегодня наш трехцветный флаг развевается во всех уголках Карабаха и Восточного Зангезура – в Джебраиле, Физули, Зангилане, Губадлы, Кяльбаджаре, Агдаме, Шуше, Гадруте, Лачине, Аскеране, Ходжавенде, Агдере, Ходжалы и Ханкенди.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальные выставки «8 ноября – День Победы» и «8 ноября – День города Шуша».
На виртуальной выставке «8 ноября — День Победы» представлены фотографии, книги (на азербайджанском и других языках) и статьи о 44-дневной Отечественной войне и славной Победе, о беспрецедентной военной тактике, не имеющей аналогов в военной истории, о дальновидной военной и политической стратегии Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, а также о славных боевых путях сыновей Родины.
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке https://anl.az/el/vsb/Zefer_gunu/index.htm.
На виртуальной выставке «8 ноября — День города Шуша» представлены официальные документы, фотографии, статьи о периоде великого возрождения и возвращения Шуши, государственной заботе о восстановлении материально-культурных памятников, строительных работах, а также книги на азербайджанском и других языках о Великой Победе, Отечественной войне и героях, которые своими подвигами навсегда оставили глубокий след в истории.