04.08.2017-ci ildə saat 15:00-da Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, İLESAM - Azərbaycan, Azərbaycan Milli Kitabxanası və AYB Müşfiq Komissiyasının "Günlərdən ŞEİR" adlı birgə layihəsinin növbəti tədbiri həyata keçirilmişdir.
Tədbirin qonağı - Əkbər Qoşalı, onun qonağı İbrahim İlyaslı olmuşdur. Həmçinin Güney Azərbaycandan cənublu soydaşımız Araz Əhmədoğlu tədbirə qatılmışdır.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılova açmış, qonaqları salamlamış, layihə haqqında qısa məlumat verərək sözü Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin mətbuat katibi Xəyal Rzaya vermişdir. O, qonaqları salamlamış, “Günlərdən şeir”in V qonaqlarını – Atatürk Mərkəzinin şöbə müdiri şair-publisist Əkbər Qoşalını və şair İbrahim İlyaslını iştirakçılara təqdim etmişdir.
İlk olaraq tədbiri şair-publisist Əkbər Qoşalı “Suyun Şərhi” adlı şeiri ilə açaraq, bir birindən maraqlı şeirlər səsləndirmişdir.
Şair İbrahim İlyaslı öz növbəsində bir sıra şeirlər, həmçinin Türkiyə türkcəsində şeirlər səsləndirmişdir.
Cənublu soydaşımız Araz Əhmədoğlu “Bura Azərbaycandır”, aprel şəhidlərimizə həsr etdiyi “Ölümsüzlüyün yolu” və s. şeirləri ilə tədbirə qatılmışdır.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin mətbuat katibi Xəyal Rza öz növbəsində bir sıra şeirlər və Türkiyə türkcəsində şeir səsləndirmişdir.
Tədbirdə həmçinin Həsrət, Ayaz Arabaçı, Səyyarə Məmmədli, Ülkər Piriyeva çıxış etmişlər.
Tədbirdə iştirak edən tanınmış əməkdar jurnalist Azər Həsrət çıxış edərək bu tədbirin təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirmiş və uğurlar arzulamışdır.
Tədbirin sonunda müəlliflər kitablarını Açıq kitabxanaya hədiyyə etmiş və xatirə şəkli çəkdirmişlər.

04.08.2017 в 15.00 в Открытой Библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, состоялось очередное мероприятие в рамках проекта «Стихи дней». Проект был разработан Министерством культуры и Туризма Азербайджана совместно с ILESAM-Азербайджан, Азербайджанской Национальной Библиотекой и Комиссией Мушфига при Объединении Азербайджанских Писателей.
Гостем мероприятия был Акбер Гошалы, его гостем – Ибрагим Ильяслы. Также к беседе присоединился наш коллега из Южного Азербайджана Араз Ахмедоглу.
Со вступительным словом выступила заместитель директора Национальной Библиотеки – Адиба Исмаилова. Она приветствовала гостей, и вкратце рассказала о проекте. Затем слово было предоставлено секретарю по печати Объединения Азербайджанских Писателей Хаялу Рзе. Приветствовав гостей, он представил им заведующего отделом Центра Ататюрка, поэта-публициста Акбера Гошалы и поэта Ибрагима Ильяслы.
Акбер Гошалы начал свое выступление с декламации стихотворения «Облик воды». Затем он прочитал несколько стихотворений одно выразительнее другого
Поэт Ибрагим Ильяслы в свою очередь прочел несколько стихотворений, в том числе и переведенные на турецкий язык.
Наш южный соотечественник Араз Ахмедоглу прочитал стихотворение «Здесь-Азербайджан», стихотворение «Путь бессмертия», посвященное бойцам Национальной Армии, павшим в результате апрельских боев.
Секретарь по печати Объединения Азербайджанских Писателей Хаял Рза также прочитал несколько стихотворений, как на азербайджанском, так и на турецком языке.
Среди выступивших были: Хасрет, Аяз Арабачы, Сеяра Маммедли, Улькяр Пириева.
Присутствовавший на мероприятии заслуженный журналист республики Азер Хасрет оглы выразил глубокую признательность собравшимся и пожелал его участникам долгих творческих успехов.