İyul ayının 28-i saat 15:00-da Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, İLESAM - Azərbaycan, Azərbaycan Milli Kitabxanası və AYB Müşfiq Komissiyasının "Günlərdən ŞEİR" adlı birgə layihəsinin növbəti tədbiri həyata keçirilmişdir. Tədbirin qonağı - Şəhriyar Del Gerani, onun qonağı isə Fərid Hüseyn olmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılova açmış, qonaqları salamlamış, sözü Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin mətbuat katibi Xəyal Rzaya vermişdir. O, qonaqları salamlamış, layihə haqqında qısa məlumat verərək, gənc şairləri tədbir iştirakçılarına təqdim etmişdir.
İlk olaraq tədbiri gənc şair Fərid Hüseyn “Başqa cür olmur” adlı şeiri ilə açaraq, bir birindən maraqlı şeirlər səsləndirmişdir.
Şəhriyar Del Gerani “Bir daş altda, bir daş üstə”, “Oktyabr”, “Darıxmağın adı” və s. şeirlərini söyləmişdir.
Tədbirdə iştirak edən şairlərdən Esmira Məhi qızı “Şuşa” şeirini, Səyyarə Məmmədli “Kaş, dönüb quş olaydım” və aprel şəhidlərinə həsr etdiyi “Əsgər bitirəcək torpaq bu bahar” adlı şeirlərini səsləndirmişlər.
Sonda gənc şairlərin imzalı kitabları Milli Kitabxanaya və oxuculara hədiyyə olaraq təqdim edilmiş və xatirə şəkli çəkdirilmişdir.

28.07.2017 в 15.00 в Открытой Библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, состоялось очередное мероприятие в рамках проекта «Стихи дней».Проект был разработан Министерством культуры и Туризма Азербайджана совместно с ILESAM-Азербайджан, Азербайджанской Национальной Библиотекой и Комиссией Мушфига при Объединении Азербайджанских Писателей.
Гостем мероприятия был Шахрияр Дель Герани, его гостем – Фарид Гусейн.
Со вступительным словом выступила заместитель директора Национальной Библиотеки – Адиба Исмаилова. Она приветствовала гостей и предоставила слово секретарю по печати Объединения Азербайджанских Писателей Хаялу Рзе. Тот вкратце рассказал о проекте и представил гостям молодых поэтов.
Фарид Гусейн начал свое выступление с декламации стихотворения «По другому невозможно». Затем он прочитал несколько стихотворений одно выразительнее другого
Шахрияр Дель Герани в свою очередь прочел стихотворения: «Один камень внизу, другой-наверху», «Октябрь», «Имя тоски» и др.
Среди выступивших были поэтессы: Эсмира Махи гызы со стихотворением «Шуша», Сеяра Маммедли со стихотворением « Ах, если была бы я птицей», «Взрастит земля солдат этой весною», посвященное жертвам апрельских боев.
В заключение, молодые авторы подарили свои книги с автографом Открытой Библиотеке и сделали фото на память.