“Açıq kitabxana”da Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Milli Kitabxana birgə gürcü şairi Giorgi Kekelidzenin Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək “Gürcü ədəbiyyatı silsiləsi” seriyasından nəşr olunmuş “Quriya gündəlikləri” kitabının təqdimat mərasimi
09-03-2017
Mart ayının 09-da  Milli Kitabxanada – “Açıq kitabxana”da  Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Milli Kitabxanası birgə gənc gürcü şairi Giorgi Kekelidzenin Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək “Gürcü ədəbiyyatı silsiləsi” seriyasından nəşr olunmuş “Quriya gündəlikləri” kitabının təqdimat mərasimini və imza törəni keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamışdır. O, gürcü həmkarı Kekelidzenin yaradıcılığından qısa olaraq söz açmışdır.
Yazıçılar Birliyinin gənclərlə iş üzrə katibi, “525-ci qəzet”in Baş redaktoru Rəşad Məcid,Azərbaycan Yazıçılar Birliyi İdarə Heyətinin üzvü, Dünya Ədəbiyyatı dərgisinin Baş redaktoru, şair, esseist, tərcüməçi Səlim Babullaoğlu,Yazıçılar Birliyinin İdarə Heyətinin üzvü, Tərcümə bölməsinin müdiri, ADPU-nun müəllimiPərvin Nurəliyeva,BDU-nun Klitabxanaçılıq-informasiya  fakültəsinin Kitabşünaslıq və nəşriyyat işləri kafedrasının dosenti Rasim Süleymanov şairin yaradıcılığından söz açmışdır.
BDU-nun Türkoloji araşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisiPərvin Eyvazov, BDU-nun magistrantıPərvin Rəhimov, ADPU-nun I kurs tələbəsiSəriyyə Mehdizadə, BDU-nun Klitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin III kurs tələbəsi, Tələbə elmi cəmiyyətinin sədri Hacı Qasımlı, BDU-nun Klitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin I kurs tələbəsiÜlkər Dadaşova şairin Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş şeirlərini səsləndirmişlər.
Müəllif Georgi Kekelidze çıxış etmiş, tədbirin keçirilməsinə görə Milli Kitabxanaya təşəkkürünü bildirmişdir. Sonra imza törəni keçirilmiş, müəllif  yeni çapdan çıxmış kitabını imzalayaraq oxuculara hədiyyə etmişdir.

The Ministry of Culture and Tourism and National Library held the presentation and sighning ceremony of Georgian poet Giorgi Kekelidze’s “Gurian diaries” book translated into Azerbaijani at the “Open Library”
09-03-2017
The Ministry of Culture and Tourism and Azerbaijan National Library held the presentation and signing ceremony of the young Georgian poet Giorgi Kekelidze’s “Gurian diaries” book translated into Azerbaijani and published from the “Georgian literature series”, at the National Library – “Open Library”, on March 9.
Opening the event director of the National Library professor Karim Tahirov greeted the participants of the event. He spoke briefly about the activities of his Georgian colleague Kekelidze.
The Secretary of the Writers’ Union for youth affairs, Editor-in-chief of “Newspaper 525” Rashad Majid, member of Azerbaijani Writers’ Union Board of directors, Editor-in-chief of the World literature magazine, poet, essayist, translator Salim Babullaoglu, member of the Writers’ Union Board of directors, Head of translation section, teacher at ASPU Parvin Nuraliyeva, senior lecturer of the Bibliology and publishing affairs Chair of BSU Library and information science faculty Rasim Suleymanov spoke about the activities and works of the poet.
Fellow at the Turkological studies research laboratory of BSU Parvin Eyvazov, the master student of BSU Parvin Rahimov, the first-year student of ASPU Sariyya Mehdizadeh, the third-year student of the Library and information science faculty of BSU, the Chair of Student Scientific Society Haji Gasimli, the first-year student of the Library and information science faculty of BSU Ulkar Dadashova performed the poet’s poems translated into Azerbaijani.
Then the author Giorgi Kekelidze made a speech and expressed his gratitude to the National Library for holding that event. Then there was held signing ceremony and the author signed and presented his newly published book to the readers.