“Açıq kitabxana”da Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Milli Kitabxana birgə gürcü şairi Giorgi Kekelidzenin Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək “Gürcü ədəbiyyatı silsiləsi” seriyasından nəşr olunmuş “Quriya gündəlikləri” kitabının təqdimat mərasimi
09-03-2017
Mart ayının 09-da  Milli Kitabxanada – “Açıq kitabxana”da  Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Milli Kitabxanası birgə gənc gürcü şairi Giorgi Kekelidzenin Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək “Gürcü ədəbiyyatı silsiləsi” seriyasından nəşr olunmuş “Quriya gündəlikləri” kitabının təqdimat mərasimini və imza törəni keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamışdır. O, gürcü həmkarı Kekelidzenin yaradıcılığından qısa olaraq söz açmışdır.
Yazıçılar Birliyinin gənclərlə iş üzrə katibi, “525-ci qəzet”in Baş redaktoru Rəşad Məcid,Azərbaycan Yazıçılar Birliyi İdarə Heyətinin üzvü, Dünya Ədəbiyyatı dərgisinin Baş redaktoru, şair, esseist, tərcüməçi Səlim Babullaoğlu,Yazıçılar Birliyinin İdarə Heyətinin üzvü, Tərcümə bölməsinin müdiri, ADPU-nun müəllimiPərvin Nurəliyeva,BDU-nun Klitabxanaçılıq-informasiya  fakültəsinin Kitabşünaslıq və nəşriyyat işləri kafedrasının dosenti Rasim Süleymanov şairin yaradıcılığından söz açmışdır.
BDU-nun Türkoloji araşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisiPərvin Eyvazov, BDU-nun magistrantıPərvin Rəhimov, ADPU-nun I kurs tələbəsiSəriyyə Mehdizadə, BDU-nun Klitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin III kurs tələbəsi, Tələbə elmi cəmiyyətinin sədri Hacı Qasımlı, BDU-nun Klitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin I kurs tələbəsiÜlkər Dadaşova şairin Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş şeirlərini səsləndirmişlər.
Müəllif Georgi Kekelidze çıxış etmiş, tədbirin keçirilməsinə görə Milli Kitabxanaya təşəkkürünü bildirmişdir. Sonra imza törəni keçirilmiş, müəllif  yeni çapdan çıxmış kitabını imzalayaraq oxuculara hədiyyə etmişdir.

В “Открытой Библиотеке» Национальной Библиотеки состоялась церемония презентации книги молодого грузинского поэта Георгия Кекелидзе «Гурийские дневники».
09-03-2017
9 марта в “Открытой Библиотеке» Национальной Библиотеки состоялась церемония презентации книги молодого грузинского поэта Георгия Кекелидзе «Гурийские дневники». Книга была издана в переводе на азербайджанский язык в серии «Сокровищница грузинской литературы». Мероприятие было организовано Министерством Культуры и Туризма и Азербайджанской Национальной Библиотекой.
Торжественную церемонию открыл директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он произнес краткую речь о творчестве своего грузинского коллеги Георгия Кекелидзе.
Выступившие: секретарь СП Азербайджана по работе с молодежью, главный редактор газеты «525» Рашад Меджид, писатель, эссеист, переводчик, главный редактор отдела мировой литературы Салим Бабуллаоглы, заведующая отделом перевода, преподаватель АГПУ Первин Нуралиева, доцент кафедры библиотековедения и издательского дела библиотечно-информационного факультета БГУ Расим Сулейманов говорили о творчестве молодого поэта.
Сотрудник научно-практической лаборатории БГУ по тюркологическим исследованиям Первин Эйвазов, магистрант БГУ Первин Рагимов, студентка 1-го курса АГПУ Сарийя Мехдизаде, студент 3-го курса библиотечно-информационного факультета БГУ, председатель студенческого комитета Гаджи Гасымлы, стунтка первого курса того же факультета Улькяр Дадашова продекламировали переведенные на азербайджанский язык  стихи Кекелидзе.
Автор Георгий Кекелидзе произнес краткую и сердечную благодарственную речь в адрес коллектива Национальной Библиотеки. Затем состоялась церемония раздачи автографов.
Георгий Кекелидзе оставил в Памятной книге «Открытой библиотеки» теплые слова в адрес руководства и коллектива Национальной Библиотеки.