3 noyabr 2014-cü il tarixində Misir Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Əhməd Sami Elaydy Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşdur. Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirovla görüşdə qonaq 15 ildir ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Mərkəz haqqında məlumat vermiş, onun fəaliyyətindən, alimlərlə keçrdiyi görüşlərdən bəhs etmişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə Sami Elaydy alimlərin kitabxanada keçirilən tədbirlərə dəvət edilməsini, səyyar sərgilərin keçirilməsini, eləcə də kitabxana oxucularının Mərkəzdə pulsuz təşkil olunan ərəb dili kurslarında iştirak etməsini təklif etmişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov da bu görüşdən məmnunluğunu ifadə edərək bu Mərkəzlə birlikdə təşkil olunmuş tədbirlərdən, Azərbaycan və Misir Milli Kitabxanaları arasında olan əməkdaşlıqdan danışmış, Qahirə və İskəndəriyyə kitabxanalarında olduğunu söyləmişdir. O, hər ölkənin Milli Kitabxanaları arasında olan əməkdaşlığın daha genişləndirilməsində Misir Mədəniyyət Mərkəzinin vasitəçi rol oynamasını təklif etmişdir.

On 3 November 2014, the director of the Cultural Center of Egypt Mr. Ahmad Sami Elaydy visited Azerbaijan National Library.
03-11-2014
On 3 November 2014, the director of the Cultural Center of Egypt Mr. Ahmad Sami Elaydy visited Azerbaijan National Library.  During the meeting with the director of the National Library Karim Tahirov, he gave information on the Cultural Center which has been operating in Azerbaijan for 15 years, its activity and the meetings arranged with the scholars.
Mr. Elaydy suggested to invite the scholars to the events at the library, to hold travelling exhibitions in order to extend the collaboration with the National Library. He also invited library users to the free Arabic language courses of the Center.
Expressing his satisfaction with the meeting, the director of Azerbaijan National Library Karim Tahirov stated the events co-organized with the Egyptian Cultural Center, his visits to Cairo, Alexandrian libraries.
He put forward the proposal of the center’s mediation in the further expansion of the cooperation between the national libraries of two countries.