Milli Kitabxanada “3 dekabr Beynəlxalq Əlillər Günü” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
03-12-2024
Bütün dünyada hər il dekabrın 3-də Beynəlxalq Əlillər Günü qeyd olunur. Bu barədə 1992-ci il dekabrın 14-də BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi qəbul olunub. Bu günün məqsədi ictimai həyatın bütün sahələrində əlillərin hüquqlarının qorunmasına nail olmaq və ictimaiyyətin diqqətini onların problemlərinə yönəltməkdir.
Azərbaycanda dövlət tərəfindən sağlamlıq imkanları məhdud olan insanların sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır, bu insanların sosial təminatı ildən-ilə daha da yaxşılaşır. Azərbaycan BMT Baş Məclisi tərəfindən 2006-cı ildə qəbul edilmiş "Əlillərin hüquqları haqqında" Konvensiyaya qoşulub.
31 may 2018-ci ildə qəbul olunan “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu əlilliyi olan şəxslər barəsində dövlət siyasətinin əsaslarını və onların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlətin vəzifələrini müəyyən edir, əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının tam və bərabər səviyyədə həyata keçirilməsini, onların şərəf və ləyaqətinin müdafiəsi sahəsində yaranan münasibətləri tənzimləyir.
Sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslərə və onların ailələrinə diqqət və qayğının artırılması, problemlərinin həllinə cəmiyyətin diqqətinin cəlb olunması, yüksək dövlət qayğısı davamlı xarakter daşıyır. Ölkədə əlillərin sosial müdafiəsi ilə bağlı dövlət proqramı hazırlanıb. Həmin proqramda əlilliyin qarşısının alınması, əlillərin reablitasiyası və sosial müdafiəsi haqqında qanunun bütün müddəaları öz əksini tapıb. Bakıda və regionlarda əlillər üçün reablitasiya mərkəzləri, protez-ortopedik müəssislər yaradılıb.
Hər il olduğu kimi ənənəvi olaraq bu il də Milli Kitabxanada “3 dekabr Beynəlxalq Əlillər Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, əlillərin hüquqlarının qorunması, əlilliyi olan insanların töhfələri, nailiyyətləri və s. mövzu ilə əlaqəli dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr və kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində əlillərin və sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin reabilitasiyası və sosial müdafiəsi haqqında, əlilliyin qarşısının alınması, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan əhali qruplarının məşğulluğunun təmin olunması problemləri haqqında qanunvericilik aktları, monoqrafiyalar və s.  mövzularda ədəbiyyatlar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «3 декабря Международный день инвалидов» и одноименная традиционная книжная выставка
Ежегодно 3 декабря во всем мире отмечается Международный день инвалидов и, в связи с этим днем, 14 декабря 1992 года была принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН. Цель резолюции - защитить права людей с ограниченными возможностями во всех сферах общественной жизни и привлечь внимание общественности к их проблемам.
Азербайджанское государство предпринимает важные шаги для улучшения социального обеспечения людей с ограниченными возможностями. Социальная защита этих граждан усиливается с каждым годом. Азербайджан присоединился к Конвенции о правах инвалидов, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 2006 году.
Закон Азербайджанской Республики от 31 мая 2018 года «О правах лиц с инвалидностью» определяет основы государственной политики в отношении лиц с инвалидностью и задачи государства в области защиты их прав, регулирует полное и равное осуществление прав и свобод лиц с инвалидностью, а также отношения, возникающие в сфере защиты их чести и достоинства.
Повышение внимания и заботы о людях с ограниченными возможностями здоровья и их семьях, привлечение общественного внимания к решению их проблем, а также обеспечение высокого уровня государственной заботы носят постоянный характер. В стране разработана государственная программа по социальной защите инвалидов. В рамках программы учтены все положения закона, касающиеся предотвращения инвалидности, реабилитации инвалидов и их социальной защиты. В Баку и регионах созданы реабилитационные центры для инвалидов, а также протезно-ортопедические учреждения.
Как и в предыдущие годы, традиционно в этом году в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «3 декабря Международный день инвалидов» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также статьи, опубликованные в периодической печати, связанные с защитой прав инвалидов, вкладом людей с инвалидностью, их достижениями и другими подобными темами.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm.
На традиционной книжной выставке демонстрируются законодательные акты, монографии и другие материалы на темы реабилитации и социальной защиты инвалидов и людей с ограниченными возможностями здоровья, предотвращения инвалидности, обеспечения занятости групп населения, нуждающихся в специальном уходе и т.д. Отметим, что материалы представлены на азербайджанском и иностранных языках.