Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2020-ci il 27 sentyabr tarixində ərazilərimizi müxtəlif istiqamətlərdən raket atəşinə tutmasından sonra rəşadətli Ordumuzun 44 gün davam edən əks-hücum əməliyyatı noyabrın 10-da hərbi-siyasi Qələbəmizin və Ermənistanın kapitulyasiyasının təsdiqi olan üçtərəfli Bəyanatın imzalanması ilə nəticələnib. İmzalanan birgə Bəyanata əsasən noyabrın 25-i Kəlbəcər bir güllə belə atılmadan işğaldan azad edilib.
Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncamla 25 noyabr Kəlbəcər şəhəri günü elan olunub. 2020-ci il noyabrın 26-da “Kəlbəcərin azad olunmasına görə” medalı təsis olunub.
Kəlbəcər rayonu füsunkar təbiətə, zəngin mədəni irsə malikdir. Kəlbəcərin zəngin təbii qaynaqları, təbii ehtiyatları, böyük otlaq sahələri var. Mənfur düşmən bu ehtiyatları vəhşicəsinə istismar edib, meşələri qırıb, talayıb, satıb. Kəlbəcərin tarixi abidələrinə, təbiətinə böyük ziyan vurulub.
Bu gün Kəlbəcər yenidən qurulur, böyük infrastruktur layihələr gerçəkləşdirilir. Kəlbəcərin “İstisu” mineral suyunun istehsalı yenidən bərpa olunub.
Potensialına görə isə Kəlbəcər Azərbaycanın həm aqrar, həm kənd təsərrüfatı, həm sağlamlıq, həm də eko-turizim olaraq ən gözəl və perspektivli bölgələrindən biridir. Orada infrastrukturun qurulması, yeni otellərin, yolların açılması, müəyyən təhlükəsizlik məsələlərinin birdəfəlik həlli, biznez və aqrar sahədə çalışan fermerlər üçün şəraitin yaradılması gələcəkdə Kəlbəcərin Azərbaycan iqtisadiyyatında mühüm rol oynamasına imkan verəcək.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “25 noyabr - Kəlbəcər şəhəri günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Kəlbəcər şəhərinin tarixi, coğrafiyası, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Kelbecer_seheri_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə Kəlbəcər şəhərinin tarixi, coğrafi mövqeyi, toponimləri, tarixi əhəmiyyət daşıyan qədim maddi-mədəniyyət abidələri haqqında, Vətən müharibəsindən, şanlı qələbədən, tarix yazan qəhrəmanlardan, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçən əsgər və zabitlərin, şəhidlərin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

После того, как 27 сентября 2020 года вооружённые силы Армении обстреляли наши территории ракетами с различных направлений, доблестная армия Азербайджана провела 44-дневную контрнаступательную операцию, которая завершилась подписанием трехсторонней Декларации 10 ноября, ставшего подтверждением нашей военной и политической победы, а также капитуляции Армении. Согласно подписанной совместной Декларации, 25 ноября Кельбаджар без единого выстрела был освобождён от вражеской оккупации.
31 июля 2023 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям с целью увековечения нашей Исторической Победы. Согласно Распоряжению, 25 ноября был учрежден как День города Кельбаджар.
26 ноября 2020 года была учреждёна медаль «За освобождение Кельбаджара».
Кельбаджарский район славится своей живописной природой, богатым культурным наследием. Кельбаджар обладает богатыми природными источниками, ресурсами, а также большими пастбищами. Коварный враг хищнически эксплуатировал эти ресурсы, вырубил, разграбил и продал эти леса. Историческим памятникам, природе Кельбаджара был нанесен колоссальный ущерб.
В настоящее время Кельбаджар восстанавливается, реализуются крупные инфраструктурные проекты. Возобновлено производство природной минеральной воды «Истису».
С точки зрения потенциала, Кельбаджар является одним из самых красивых и перспективных регионов Азербайджана как в области сельского хозяйства, так и в сфере здравоохранения и экотуризма. Развитие инфраструктуры, открытие новых отелей и дорог, решение вопросов безопасности, создание условий для фермеров и работников в аграрной и бизнес-сферах – все это позволит Кельбаджару в будущем сыграть важную роль в экономике Азербайджана.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «25 ноября - День города Кельбаджар», а также одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке демонстрируются официальные документы, фотографии, а также книги, статьи и другие материалы об истории и географии города Кельбаджар, проводимых восстановительно-строительных работах, об Отечественной войне и Исторической Победе. Отметим, что материалы представлены на азербайджанском, русском и английском языках.
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Kelbecer_seheri_gunu/index.htm.
Традиционная выставка включает в себя книги на азербайджанском и других языках, посвящённые истории города Кельбаджар, его географическому положению, топонимам, древним материально-культурным памятникам, имеющим историческое значение, а также Великой Победе, Отечественной войне, героям, которые своими подвигами навсегда оставили глубокий след в истории, славном боевом пути солдат и офицеров, отдавших свои жизни за территориальную целостность Родины.