Suraxanı rayonu D. Məmmədzadə adına 232 nömrəli tam orta məktəbin VI-VII sinif şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar
11-02-2025
Fevralın 11-də Suraxanı rayonu D. Məmmədzadə adına 232 nömrəli tam orta məktəbin VI-VII sinif şagirdlərinin Milli Kitabxanaya ekskursiyası təşkil olunub.
Şagirdlər əvvəlcə  Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirə guşəsini ziyarət ediblər, burada onlara Ulu Öndərin Milli Kitabxanaya səfərləri, guşədə nümayiş olunan kitablar, fotoşəkillər haqqında məlumat verilib.
Məktəblilərə  Milli Kitabxanaya yazılma və istifadə qaydaları izah edilib, onlara kitabların axtarışı, sifarişi, elektron sənədlərdən istifadə, kitabxananın tarixi, binası, fondu haqqında ətraflı məlumat verilib.
Şagirdləri maraqlandıran suallar əməkdaşlar tərəfindən cavablandırılıb.
“Əməkdar elm xadimi Əziz Mirəhmədov – 105” adlı kitab sərgisi ilə tanışlıqdan sonra şagirdlər kitabxananın “Tələbə  gənclər zalı”,  “Uşaq otağı və uşaq istirahət guşəsi”, “Açıq kitabxana”- sərbəst mütaliə bölmələrində, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi”, ”Not nəşrləri və səsyazmaları“ şöbələrində olublar.
Sonda məktəbin ədəbiyyat müəllimi Gözəl Məmmədyarova və kitabxana müdiri Aytən Məmmədova maraqlı ekskursiyaya görə minnətdarlığını bildiriblər.

Учащиеся средней школы № 232 имени Д. Мамедзаде Сураханского района посетили Национальную библиотеку
11-02-2025
11 февраля состоялась экскурсия учащихся 6–7-х классов средней школы № 232 имени Д. Мамедзаде Сураханского района в Национальную библиотеку.
В первую очередь школьники посетили уголок, посвященный Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, где им рассказали о визитах Великого лидера в Национальную библиотеку, а также о книгах и фотографиях, представленных в экспозиции.
Учащимся подробно объяснили правила регистрации в библиотеке и пользования, ознакомили их с процессами поиска и заказа книг, возможностями работы с электронными документами, а также с историей, зданием и фондом библиотеки.
Сотрудники библиотеки ответили на все вопросы, интересовавшие школьников.
После ознакомления с книжной выставкой «Заслуженный деятель науки Азиз Мирахмедов – 105» учащиеся посетили «Зал обслуживания студентов», «Детскую комнату и уголок детского отдыха», «Открытую библиотеку – Зону свободного чтения», а также отдел «Редких книг и музея библиотеки» и «Нотных изданий и звукозаписей».
В завершение экскурсии учитель литературы школы Гёзель Мамедъярова и заведующая библиотекой Айтэн Мамедова выразили благодарность за интересную и познавательную экскурсию.