Milli Kitabxanada “23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
23-04-2022
Bu gün – “Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” kimi qeyd olunur. “Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” YUNESCO-nun 1995-ci il noyabrın 15-də Parisdə keçirilən 28-ci sessiyasında elan edilmişdir. Bu tarix dünya ədəbiyyatında simvolik tarixdir. Uilyam Şekspir, Migel Servantes və İnka Qarsilaso dela Veqa kimi bir sıra görkəmli müəlliflərin vəfat etdiyi gündür. Həmin tarix kitablara və müəlliflərə dünya miqyasında ehtiram göstərmək, hər kəsi bəşəriyyətin məkan və zaman sərhədlərini aşaraq ideyaları paylaşmaq üçün ən gözəl ixtira, həmçinin yoxsulluğun aradan qaldırılması və sülhün bərqərar edilməsinin başlıca qüvvəsi olan – kitabları əldə etməyə təşviq etmək məqsədi ilə 1995-ci ildə Parisdə keçirilmiş YUNESCO-nun Baş Konfransının təbii seçimi idi.
Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün qeyd edilməsi kitablardan və mütaliədən zövq almağı təşviq edir. Keçmişlə gələcək arasında əlaqə, nəsillər və mədəniyyətlər arasında bir körpü olan kitabın sehirli gücünü tanımaq üçün hər il 23 Aprel tarixində bütün dünyada tədbirlər keçirilir.
Azərbaycan Respublikasında da bu əlamətdar tarix 1997-ci ildən qeyd olunur.
“Kitab nəşri hər bir ölkənin, xalqın mədəniyyətində, ümumiyyətlə, mədəni-ictimai həyatında çox görkəmli yer tutur. Ona görə də hər birimiz kitablara borcluyuq”, – deyən Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev milli sərvətimiz olan mədəniyyətimizi, ədəbiyyatımızı, kitab nəşrini, bir sözlə, xalqımızın mədəni səviyyəsini yüksək qiymətləndirmişdir.
Bu münasibətlə, Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Kitab_ve_Muelliflik_Huququ_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Сегодня отмечается Всемирный день книги и авторского права. Всемирный день книги и авторского права был учрежден 15 ноября 1995 года на 28-й сессии ЮНЕСКО в Париже. 23 апреля - символическая дата в мировой литературе. Выбор этой даты не случаен, так как это день смерти таких выдающихся мировых литературных классиков, как Уильям Шекспир, Мигель Сервантес и Инка Гарсиласо дела Вега. Проходившая в 1995 году в Париже Генеральная конференция ЮНЕСКО решила отдать в этот день дань уважения книгам и авторам, призывая всех, особенно молодежь, находить удовольствие в чтении и уважать незаменимый вклад тех, кто содействовал социальному и культурному прогрессу человечества. Конференция учредила Всемирный день книги и авторского права и Премию ЮНЕСКО за пропаганду идеалов терпимости в детской и юношеской литературе.
Празднование Всемирного дня книги и авторского права призвано способствовать продвижению книжного дела и поощрению чтения. Ежегодно 23 апреля во всем мире проводятся торжественные мероприятия с целью признания магической силы книг - связи между прошлым и будущим, моста между поколениями и культурами.
Эта знаменательная дата отмечается в Азербайджанской Республике с 1997 года.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев, высоко оценивающий культуру, литературу, книгоиздание, говорил: «Книгоиздание занимает особое место в культурной и общественной жизни каждой страны, каждого народа. Поэтому каждый из нас обязан книгам».
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «23 апреля – Всемирный день книги и авторского права». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.