20 sentyabr Azərbaycanın son 200 illik tarixinin şərəfli səhifəsidir. Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncama əsasən, hər il sentyabrın 20-si Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Günü kimi qeyd ediləcək.
Bu əlamətdar günün təsis olunması Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən hərbi və siyasi strategiyasının nəticəsi olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqları və qeyri-qanuni silahlı dəstələrinin tərksilah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması ilə bağlıdır. Belə ki, bu gün - sentyabrın 20-də Xankəndi, Xocalı, Xocavənd və Ağdərə şəhərlərinin erməni sepratçılarından təmizlənməsindən bir il ötür.
2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması və Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının tərksilah edilərək torpaqlarımızdan çıxarılması, həmin ərazilərdə Azərbaycan Respublikası konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə antiterror əməliyyatına başlanmışdır. Cəmi 23 saat davam etmiş və sentyabrın 20-də başa çatmış əməliyyat nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu qarşısına qoyulmuş bütün vəzifələri yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirmişdir. Beləliklə, növbəti parlaq Qələbə nəticəsində Azərbaycan Respublikasının suverenliyi tam bərpa edilmişdir. Azərbaycan xalqının həyatında müstəsna əhəmiyyət kəsb edən şanlı Zəfər sayəsində bu gün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı suverenliyimizin bərqərar olduğu bütün ərazilərdə əzəmətlə dalğalanmaqdadır.
Suverenlik tariximiz böyük zəfərlərlə doludur. Artıq, işğaldan azad olunmuş bütün ərazilərə keçmiş məcburi köçkünlər qayıdır
Bu gün üçrəngli bayrağımız Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun hər bir guşəsində - Cəbrayılda, Füzulidə, Zəngilanda, Qubadlıda, Kəlbəcərdə, Ağdamda, Şuşada, Hadrutda, Laçında, Əsgəranda, Xocavənddə, Ağdərədə, Xocalıda və Xankəndidə dalğalanır.
Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılan bu gün haqqında Azərbaycan Milli Kitabxanasında “20 sentyabr - Dövlət Suverenliyi Günü” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Azərbaycanın Dövlət Suverenliyinə nail olduğu tarixi hadisələrdən - Aprel döyüşlərindən, Tovuz döyüşlərindən, 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı qələbədən, tarixi zəfərimizin əldə olunmasında Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən hərbi və siyasi strategiyasından, Azərbaycan əsgərinin rəşadətindən, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillədə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

20 сентября – славная страница последних 200 лет истории Азербайджана. Согласно распоряжению, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым, ежегодно 20 сентября в Азербайджане будет отмечаться как День государственного суверенитета.
Установление этого знаменательного дня связано с разоружением и выводом остатков армянских вооруженных сил и незаконных вооруженных формирований с наших территорий в результате дальновидной военно-политической стратегии Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева. Сегодня - 20 сентября, исполняется год с тех пор, как города Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенд и Агдере были очищены от армянских сепаратистов.
19 сентября 2023 года была начата антитеррористическая операция с целью пресечения широкомасштабных провокаций, совершаемых в Карабахском экономическом районе Азербайджана, разоружения и вывода остатков вооруженных сил Армении с наших земель, восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики на этих территориях. В результате операции, продлившейся всего 23 часа и завершившейся 20 сентября, доблестная Азербайджанская армия с высоким профессионализмом выполнила все поставленные перед ней задачи. Таким образом, в результате очередной блестящей Победы суверенитет Азербайджанской Республики был полностью восстановлен. Благодаря славной Победе, имеющей исключительное значение в жизни азербайджанского народа, сегодня государственный флаг Азербайджанской Республики величественно развевается на всех территориях, где установлен наш суверенитет.
История суверенитета Азербайджана полна великих побед. Уже сейчас бывшие вынужденные переселенцы возвращаются на освобожденные от оккупации территории.
Сегодня наш трехцветный флаг гордо развевается во всех уголках Карабаха и Восточного Зангезура – в Джебраиле, Физули, Зангилане, Губадлы, Кельбаджаре, Агдаме, Шуше, Гадруте, Лачине, Аскеране, Ходжавенде, Агдере, Ходжалы и Ханкенди.
По случаю этого знаменательного дня, вписанного золотыми буквами в историю Азербайджана, в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «20 сентября – День государственного суверенитета».
На выставке представлены книги на азербайджанском и иностранных языках, повествующие об исторических событиях обретения Азербайджаном государственного суверенитета – Апрельских боях; Товузских боях; славной Победе, одержанной нами в 44-дневной Отечественной войне; роли дальновидной военно-политической стратегии Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева в достижении нашей исторической Победы; храбрости и героизме азербайджанского солдата; боевом пути шехидов, отдавших свои жизни за освобождение наших земель.