Azərbaycan Ordusu sentyabrın 27-dən başlayan döyüş əməliyyatlarının miqyasını genişləndirərək, döyüşlərin 24-cü günü Zəngilan rayonunun ərazisinə daxil olub. Düşməni sıxışdıraraq geri çəkilməyə məcbur edən ordumuz oktyabrın 20-də Zəngilan rayonunun bir neçə yaşayış məntəqəsini işğaldan azad edib. Azərbaycan Ordusu Ermənistan ordusunu Zəngilanda da ağır məğlubiyyətə uğradaraq, xeyli canlı qüvvəsini və texnikasını sıradan çıxarıb.
2020-ci ilin oktyabrın 20-də Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqa müraciətində Zəngilan şəhəri və daha 6 kəndin - Havalı, Zərnəli, Məmmədbəyli, Həkəri, Şərifan, Muğanlının işğaldan azad olunduğunu bəyan edib.
Azərbaycan Respublikasında “Zəngilanın azad olunmasına görə” medalı təsis olunub. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Zəngilan rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət göstərmiş hərbi qulluqçular “Zəngilanın azad olunmasına görə” medalı ilə təltif olunub.
Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncamla “20 oktyabr - Zəngilan şəhəri günü” elan olunub.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “20 oktyabr - Zəngilan şəhəri günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, Zəngilan şəhəri, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Zengilan/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə Zəngilan şəhərinin tarixi, toponimləri, tarixi əhəmiyyət daşıyan qədim maddi-mədəniyyət abidələri haqqında, Vətən müharibəsindən, şanlı qələbədən, tarix yazan qəhrəmanlardan, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçən əsgər və zabitlərin, şəhidlərin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillədə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

Азербайджанская армия, расширив масштаб начавшихся 27 сентября боевых операций, на 24 день боев вошла на территорию Зангиланского района. Наша армия, заставив врага отступить, 20 октября освободила от оккупации несколько населенных пунктов Зангиланского района. Азербайджанская армия, нанеся тяжелое поражение армянской армии в Зангилане, уничтожила много живой силы и техники врага.
20 октября 2020 года Президент Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев в обращении к народу объявил об освобождении города Зангилан и еще 6 сел района - Хавалы, Зернели, Мамедбейли, Хакари, Шарифан и Муганлы.
В Азербайджанской Республике учреждена медаль «За освобождение Зангилана». По Распоряжению Президента Ильхама Алиева, за проявленное личное мужество и отвагу во время участия в боях за освобождение Зангиланского района от оккупации, военнослужащие были награждены медалью «За освобождение Зангиланского района».
31 июля 2023 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям с целью увековечения нашей Исторической Победы. Согласно Распоряжению, 20 октября учрежден как День города Зангилан.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «20 октября — День города Зангилан» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, а также книги, статьи и другие материалы, посвященные городу Зангилан, проводимым восстановительно-строительным работам, Отечественной войне и Великой Победе (на азербайджанском, русском и английском языках).
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке https://anl.az/el/vsb/Zengilan/index.htm.
В традиционной экспозиции демонстрируются книги на азербайджанском и иностранных языках об истории, топонимах и древних материально-культурных памятниках города Зангилан, имеющих историческое значение, а также об Отечественной войне, славной Победе и шехидах, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.