Milli Kitabxanada “20 noyabr - Ağdam şəhəri günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Qırx dörd günlük Vətən müharibəsində Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin diplomatik məharəti, prinsipiallığı, dəmir iradəsi və Azərbaycan Ordusunun şanlı Zəfəri Ermənistanı kapitulyasiyaya və əraziləri boşaltmağa məcbur edib. Azərbaycan Prezidenti, Rusiya Prezidenti və Ermənistan baş nazirinin imzaladığı birgə Bəyanata əsasən 2020-ci il noyabrın 20-də Ağdam rayonunun işğal olunmuş ərazisi Ermənistan ordusu tərəfindən boşalıb. Azərbaycan Ordusu heç bir itki, şəhid vermədən, qan tökülmədən Ağdam rayonunun işğal altındakı hissəsinə daxil olub.
Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı parlaq qələbə nəticəsində Ağdam bir güllə atılmadan düşmən tapdağından azad olunub və 27 ildən sonra Ağdam şəhərində yenidən Azərbaycanın üçrəngli bayrağı dalğalanmağa başlayıb.
Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncama əsasən 20 noyabr - Ağdam şəhəri günü elan olunub.
2020-ci il noyabrın 26-da “Ağdamın azad olunmasına görə” medalı təsis olunub.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “20 noyabr - Ağdam şəhəri günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Ağdam şəhəri, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Agdam_sheher_Gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «20 ноября – День города Агдам»
Истинное дипломатическое мастерство, принципиальность, железная воля Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева и Славная Победа Азербайджанской армии в 44-дневной Отечественной войне вынудили противника капитулировать и покинуть исконные азербайджанские территории. Согласно совместному Заявлению, подписанному Президентом Азербайджанской Республики, Президентом России и премьер-министром Армении, 20 ноября 2020 года оккупированная территория Агдамского района была освобождена от армянских вооруженных сил.  Азербайджанская армия заняла оккупированную ранее часть Агдамского района без потерь, жертв и кровопролития.
В результате Блестящей Победы Азербайджана во второй Карабахской войне Агдам был освобожден от вражеской оккупации без единого выстрела, и спустя 27 лет в городе снова был поднят трехцветный флаг нашей страны.
31 июля 2023 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям с целью увековечения нашей Исторической Победы. Согласно Распоряжению, 20 ноября учрежден как День города Агдам.
26 ноября 2020 года была учреждена медаль «За освобождение Агдама».
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «20 ноября – День города Агдам».
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, а также книги, статьи и другие материалы, посвященные городу Агдам, проводимым восстановительно-строительным работам, Отечественной войне и Великой Победе (на азербайджанском, русском и английском языках).
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Agdam_sheher_Gunu/index.htm.