Milli Kitabxanada “18 oktyabr - Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
18-10-2024
1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Şurası İstiqlal Bəyannaməsini imzalamaqla Azərbaycanın müstəqilliyini dünyaya bəyan etmiş, xalqımızın çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirmişdir. Qısa dövr ərzində Azərbaycanın ilk parlamenti, hökuməti yaradılmış, dövlət atributları təsis olunmuş, sərhədləri müəyyən edilmiş, dövlət quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirilmiş, Cümhuriyyətin beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyekti kimi tanınması, diplomatik müstəvidə milli maraqların qorunması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Yeni fəaliyyətə başlamış parlamentin qəbul etdiyi qanunlar milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsində, ölkədə siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafın təmin olunmasında, demokratik prinsiplərin təsbit edilməsində əsaslı rol oynamışdır. Cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir.
1991-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul olunmuşdur. Konstitusiya Aktında 1918-ci il 28 may tarixli İstiqlal Bəyannaməsinə və “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin 1991-ci il 30 avqust tarixli Bəyannaməsinə istinad olunmuş, Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğu təsbit edilmişdir. Beləliklə, “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktına əsasən Azərbaycan xalqı 1991-ci il oktyabrın 18-də öz müstəqilliyini bərpa etmişdir.
Artıq Azərbaycan xalqı bu bayramı tam fərqli olaraq, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd edir.
Milli Kitabxanada dövlətçilik tariximizdə müstəsna əhəmiyyətli mərhələlərindən biri, müstəqilliyin əldə edilməsi və bərpası tarixi günü münasibətilə “18 oktyabr – Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə mövzu ilə bağlı fotolar, ölkəmizin müstəqillik tarixi, inkişaf yolu, xarici siyasəti və s. ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Musteqilliyinin_berpasi_gunu/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə müstəqil Azərbaycanın tarixi, dövlətin suverenliyini, xalqımızın azadlığını, möhkəm iradəsini və həmrəyliyini təcəssüm etdirən Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «18 октября – День восстановления государственной независимости» и одноименная традиционная книжная выставка
18-10-2024
Национальный совет Азербайджанской Демократической Республики, подписав 28 мая 1918 года Декларацию независимости, провозгласил на весь мир независимость Азербайджана, продолжил многовековые традиции государственности нашего народа. В короткий срок были созданы первый парламент, правительство Азербайджана, учреждены его государственные атрибуты, определены границы, приняты важные меры в области государственного строительства, предприняты важные шаги, направленные на признание Республики в качестве субъекта системы международных отношений, защиту национальных интересов в дипломатической плоскости. Законы, принятые парламентом, только что приступившим к работе, сыграли основательную роль в укреплении национальной независимости, обеспечении политического, экономического и культурного развития, закреплении демократических принципов в стране. Просуществовавшая всего 23 месяца Азербайджанская Демократическая Республика оказала существенное влияние на формирование демократических традиций на мусульманском Востоке.
18 октября 1991 года был принят Конституционный акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». В Конституционном акте содержалась ссылка на Декларацию независимости от 28 мая 1918 года и Декларацию Верховного Совета Азербайджанской Республики «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики» от 30 августа 1991 года, было закреплено, что Азербайджанская Республика является преемницей Азербайджанской Демократической Республики. Таким образом, на основании Конституционного акта «О государственной независимости Азербайджанской Республики» азербайджанский народ 18 октября 1991 года восстановил свою независимость.
Сейчас азербайджанский народ отмечает этот праздник совершенно иначе, как народ-победитель, восстановивший свою территориальную целостность.
По случаю одного из важнейших этапов в истории нашей государственности – Дня восстановления независимости, в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «18 октября – День восстановления государственной независимости» и одноименная традиционная книжная выставка
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодической печати об истории независимости нашей страны, пути развития, внешней политике и т.д.
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке https://anl.az/el/vsb/Musteqilliyinin_berpasi_gunu/index.htm.
На традиционной выставке демонстрируются ​​книги на азербайджанском и других языках, отражающие историю независимого Азербайджана, суверенитет государства, а также свободу, сильную волю и единство нашего народа.