Milli Kitabxanada “17 oktyabr - Füzuli şəhəri günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
17-10-2024
Oktyabrın 17-si Azərbaycanın ən yeni tarixində təqvimə düşən şanlı günlərdən biri – xalqımızın şərəf və ləyaqət salnaməsi olan Vətən müharibəsində növbəti qalibiyyətin qazanıldığı gündür.
2020-ci il oktyabrın 17-də Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqa müraciətində Füzuli şəhəri və rayonun daha 7 kəndinin işğaldan azad olunduğunu elan edib. Həmin gün Füzuli şəhəri ilə yanaşı, rayonun daha 7 yaşayış məntəqəsi - Qoçəhmədli, Çimən, Cuvarlı, Pirəhmədli, Musabəyli, İşıqlı, Dədəli kəndləri işğalçılardan təmizlənib.
Füzuli əməliyyatı Azərbaycan Ordusunun İkinci Qarabağ müharibəsində cənub-şərq cəbhəsində baş verən ən əhəmiyyətli döyüşlərdən biri olub. Düşmən xeyli canlı qüvvə və texnika itkisi verərək ərazidən qaçıb. Üstəlik Füzulinin keçmiş təmas xəttində yerləşən bir neçə müdafiə xəttinin yarılması Azərbaycan Ordusunun cənub cəbhəsi boyunca irəliləməsi üçün geniş imkanlar yaradıb.
Füzuli rayonu tarixi-dini abidələrlə, xüsusən də türbələrlə zəngindir. Füzuli rayonu digər yaşayış məntəqələrimizlə yanaşı, erməni işğalı zamanı vandalizmə məruz qalıb. Rayon ərazisində olan evlər, tarixi abidələr tamamilə dağıdılıb, ağaclar məhv edilib.
Artıq Füzuli rayonunda bərpa və yenidənqurma işləri sürətlə davam etdirilir. Şəhər ərazisində infrastruktur bərpa olunur. Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş, 2022-2026-cı illəri əhatə edən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” böyük uğurla həyata keçirilir.
Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncamla "17 oktyabr - Füzuli şəhəri günü" elan olunub.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “17 oktyabr - Füzuli şəhəri günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, Füzuli şəhəri, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Fuzuli/index.htm   linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə Füzuli şəhərinin tarixi, toponimləri, tarixi əhəmiyyət daşıyan qədim maddi-mədəniyyət abidələri haqqında, Vətən müharibəsindən, şanlı qələbədən, tarix yazan qəhrəmanlardan, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçən əsgər və zabitlərin, şəhidlərin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillədə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

17 октября – один из славных дней в новейшей истории Азербайджана – день, когда была одержана очередная победа в Отечественной войне, являющейся летописью чести и достоинства нашего народа.
17 октября 2020 года в своем очередном обращении к народу Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев объявил об освобождении от оккупации города Физули и 7 сел района – Гочахмедли, Чимен, Джуварлы, Пирахмедли, Мусабейли, Ишыглы, Дедели.
Физулинская операция была одной из важнейших сражений азербайджанской армии на юго-восточном фронте во Второй Карабахской войне. Противник бежал из района, понеся значительные потери в живой силе и технике. Кроме того, прорыв нескольких оборонительных рубежей, расположенных на бывшей линии соприкосновения в Физули, создал широкие возможности для продвижения азербайджанской армии по Южному фронту.
Физулинский район богат историко-религиозными памятниками, в частности на его территории много мавзолеев. Подобно другим городам и селам Физулинский район подвергся вандализму в период армянской оккупации. Находящиеся на территории района дома, исторические памятники полностью разрушены, деревья уничтожены.
Сейчас в Физулинском районе продолжаются широкомасштабные восстановительные и реконструкционные работы, строится инфраструктура. С большим успехом реализуется «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», охватывающая 2022-2026 годы, утвержденная соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева.
31 июля 2023 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям с целью увековечения нашей Исторической Победы. Согласно Распоряжению, 17 октября учрежден как День города Физули.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «17 октября — День города Физули» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, а также книги, статьи и другие материалы, посвященные городу Физули, проводимым восстановительно-строительным работам, Отечественной войне и Великой Победе (на азербайджанском, русском и английском языках).
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке https://anl.az/el/vsb/Fuzuli/index.htm.
В традиционной экспозиции демонстрируются книги на азербайджанском и иностранных языках об истории, топонимах и древних материально-культурных памятниках города Физули, имеющих историческое значение, а также об Отечественной войне, славной Победе и шехидах, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.