Xalqımızın azadlıq mübarizəsinin əsas mərhələlərindən birini təşkil edən 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Günü Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsində tarixi rol oynayıb.
Xalqın istiqlal mücadiləsinin əsas mərhələlərindən biri olan 17 Noyabr - Milli Dirçəliş Günü, məhz xalqın istəklərini reallaşdırmaq məqsədindən güc alıb. Sovet rəhbərliyinin Qarabağ məsələsi ətrafında apardığı anti-Azərbaycan siyasəti nəticəsində, XX əsrin 80-ci illərinin sonunda Azərbaycanda antisovet xalq hərəkatı təşəkkül tapıb və 1988-ci il noyabrın 17-də Bakının əsas meydanı sayılan "Azadlıq" meydanında Azərbaycan xalqının uzunmüddətli mitinqləri başlayıb.
1988-ci il noyabrın 17-də Azadlıq meydanına toplaşan yüz minlərlə insan keçmiş sovetlərin Azərbaycana yönəlik ikili standartlara söykənən siyasətinə etiraz edib. Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiası irəli sürməsi, Qarabağda yaşayan ermənilərin açıq separatçılıq hərəkatı, bu proseslərin Ermənistan və Dağlıq Qarabağda yaşayan yüz minlərlə azərbaycanlının öz yurd-yuvasından qovulması ilə nəticələnməsi Milli Dirçəliş Gününün əsasını qoyub.
17 Noyabr bir daha göstərdi ki, bütün ciddi-cəhdlərə baxmayaraq, azad yaşamaq üçün xəlq olunmuş milləti müstəmləkə boyunduruğu altında saxlamaq qeyri-mümkündür.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsinə, iqtisadiyyatın inkişafına və milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasına xüsusi diqqət yetirir. Azərbaycan bu gün həm siyasi, həm də iqtisadi cəhətdən dünyanın nüfuzlu dövlətlərindən birinə çevrilib. Bu gün Azərbaycan gələcəyə inamla baxır. Prezident İlham Əliyev ölkəmizi gələcəyə və yeni uğurlara inamla aparır. Bu, bir reallıqdır ki, müasir dünyada xarici ölkələr Azərbaycanın mövqeyi ilə hesablaşırlar. Bu gün Azərbaycan, sözün əsl mənasında, müstəqil, dünyəvi və inkişaf edən bir ölkədir.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “17 noyabr - Milli Dirçəliş Günü” adlı ənənəvi geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə XIX əsrin sonu-XX əsrin əvvələri Azərbaycan tarixi, Azərbaycan xalqının milli oyanışı, azadlıq mücadiləsi, dövlətçilik, milli özünüdərk, mənəvi dəyərlər, Ulu öndərin xilaskarlıq missiyası, Heydər Əliyev və milli dirçəlişimiz və s. mövzularda Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась масштабная традиционная книжная выставка под названием «17 ноября – День национального возрождения»
17-11-2024
17 ноября - День национального возрождения, являющийся одним из основных этапов освободительной борьбы азербайджанского народа, сыграл историческую роль в восстановлении независимости Азербайджана.
День национального возрождения, который является одним из основных этапов борьбы народа за независимость, стал результатом стремлений народа реализовать свои цели. В результате антиазербайджанской политики Советского руководства по вопросу Карабаха в конце 1980-х годов в Азербайджане началось антисоветское народное движение, и 17 ноября 1988 года на главной площади Баку – площади «Азадлыг», начались беспрерывные митинги азербайджанского народа.
17 ноября 1988 года на площади Азадлыг собрались сотни тысяч людей, протестовавших против политики бывшего Советского Союза, основанной на двойных стандартах в отношении Азербайджана. Территориальные претензии Армении к Азербайджану, сепаратистское движение армян Карабаха, а также изгнание со своих исторических земель сотен тысяч азербайджанцев, проживавших в Карабахе и Армении, стали основой для провозглашения Дня национального возрождения.
17 ноября ещё раз показал, что несмотря на все серьёзные усилия, невозможно удержать под колониальным игом народ, который стремится к свободной жизни.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, продолжающий политический курс Великого лидера Гейдара Алиева, уделяет особое внимание укреплению государственности, развитию экономики и сохранению национально-духовных ценностей. В настоящее время Азербайджан является одной из влиятельных стран мира как в политическом, так и в экономическом плане. Народ Азербайджана смотрит в свое будущее с уверенностью. Президент Ильхам Алиев ведет Азербайджан в еще более светлое будущее. Сегодня Азербайджан — поистине независимая, светская и развивающаяся страна.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке открылась масштабная традиционная книжная выставка под названием «17 ноября – День национального возрождения».
На выставке представлены книги на азербайджанском и других языках, освещающие историю Азербайджана конца XIX — начала XX века, национальное пробуждение азербайджанского народа, его борьбу за свободу, становление государственности, развитие национального самосознания, духовные ценности, спасительную миссию Великого лидера, процесс национального возрождения и другие важные темы.