Milli Kitabxanada “16 Noyabr – Beynəlxalq Tolerantlıq Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
16-11-2022
16 Noyabr – Beynəlxalq Tolerantlıq Günü kimi qeyd olunur.
Beynəlxalq Tolerantlıq günü 1995-ci ildə YUNESKO-nun 50 illiyi münasibətilə təsis edilib.
Bəyannamədə dözümlülük (tolerantlıq) dedikdə, dünya mədəniyyətlərinin zəngin müxtəlifliyi, bizim özünüifadə formaları və insan fərdiliyini ifadə etmək üsullarına hörmət, qəbul və doğru anlaşma nəzərdə tutulur. Bəyannamədə insanların öz təbiətinə görə xarici görünüşü, mövqeyi, danışığı, davranışı və dəyərləri baxımından fərqli olduqlarını, barışıq içində yaşamaq və fərdiliyini qorumaq hüquqlarına sahib olduqlarını elan edir.
Bəyannamədə insanlara qarşı dözümsüzlüyün yaratdığı təhdidlər araşdırılır, dözümsüzlüyə qarşı mübarizə metodları və proqramları təqdim olunur.
Bu günün təsis edilməsində məqsəd qurumun da nizamnaməsində qeyd olunduğu kimi, dünyada hamını bir-birinə dözümlülük nümayiş etdirərək mehriban qonşular kimi yaşamağa çağırışdır.
Azərbaycan indi bütün dünyada həm də tolerantlıq örnəyi kimi tanınır. Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizdə tolerantlığın qorunub saxlanılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlər Azərbaycanı müxtəlif milli və mədəni dəyərlərin qovuşma müstəvisinə çevirib. Azərbaycan indi dünyanın nadir ölkələrindəndir ki, burada bütün millətlər, bütün xalqlar, bütün dinlərin nümayəndələri bir ailə kimi yaşayır.
Dövlətin gücünü əhalinin çoxmillətli olmasında, müxtəlif dinlərin, mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların birgəyaşayışında görən Azərbaycan Prezidenti bütün dünyaya göstərir ki, tolerantlıq Azərbaycan xalqının ruhundadır.
Beynəlxalq Tolerantlıq Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “16 Noyabr – Beynəlxalq Tolerantlıq Günü adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Tolerantl%C4%B1q_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

November 16 is celebrated as the International Day of Tolerance.
The International Day of Tolerance was established in 1995 on the occasion of the 50th anniversary of UNESCO.
In the Declaration, tolerance means respect, acceptance and understanding of the rich diversity of world cultures, our forms of self-expression and ways of expressing human individuality.The Declaration declares that human beings are inherently different in appearance, position, speech, behavior and values, and that they have the right to live in peace and to preserve their individuality.
The declaration examines the threats posed by intolerance to people, presents methods and programs for combating intolerance.
The purpose of establishing this day, as stated in the organization's charter, is to call everyone in the world to live as friendly neighbors by showing tolerance to each other.
Azerbaijan is now known all over the world as an example of tolerance. The measures implemented by the great leader Heydar Aliyev in the direction of preserving tolerance in our country have turned Azerbaijan into a meeting ground of various national and cultural values.
Azerbaijan is now one of the rare countries in the world where all nations, peoples, and representatives of all religions live as one family.
By seeing the strength of the state in the multinational population, the coexistence of various religions, cultures and civilizations, the President of Azerbaijan shows the whole world that tolerance is in the spirit of the Azerbaijani people.
On the occasion of the International Day of Tolerance, a virtual exhibition called "November 16 - International Day of Tolerance" was prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade.
In a virtual exhibition, photographs, books on the subject and articles published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Tolerantl%C4%B1q_Gunu/index.htm