26 fevral tarixində Milli Kitabxanada Xocalı soyqırımının otuz üçüncü ildönümü ilə əlaqədar “Xocalı XX əsrin Soyqırımı” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
İlk olaraq Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılova çıxış edərək bildirib ki, Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinin ən fəlakətli, ən dəhşətli və acınacaqlı səhifələrindən biridir. Ermənilərin törətdiyi Xocalı soyqırımı bir tərəfdən hərbi cinayətdirsə, digər tərəfdən dinc əhaliyə qarşı törədilmiş kütləvi terror aktıdır Azərbaycan xalqı Xocalı faciəsini heç vaxt unutmur və unutmayacaqdır. Milli Kitabxana hər ildönümü ərəfəsində əyani tədbirlər, geniş kitab sərgiləri, elektron məlumat bazası və virtual sərgilər, eləcə də kitab təqdimatları keçirir. Dövlətimizin Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və tanıdılması istiqamətində apardığı geniş miqyaslı işləri xüsusi qeyd edən direktor müavini Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan Xocalı soyqırımımın 33 illiyinə həsr edilmiş elektron məlumat bazası haqqında məlumat verib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “XX əsrin faciəsi – Xocalı soyqırımı” adlı elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”; “Xocalı rayonu”, “Xocalının Milli Qəhrəmanları”, “Soyqırım haqqında”, “Xocalı şəhidləri”, “Şahidlərin söylədikləri”, “Ermənilərdən etiraflar”, “Ermənilər tərəfindən dağıdılmış abidələr”, “Xocalıya ədalət kampaniyası”, “Xocalı soyqırımının tanınması”, “Xocalı soyqırımı mədəniyyətdə”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron Məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
“Xocalı XX əsrin Soyqırımı” adlı ənənəvi kitab sərgisində isə Xocalı soyqırımı, erməni qəsbkarlığının qanlı fəsadları, Xocalı yaşayış məntəqəsində törətdikləri kütləvi qırğınlardan, vəhşiliklərdən, Xocalıda şəhid olmuş və eləcə də ermənilər tərəfindən əsir götürülmüş, itkin düşmüş şəxslər barədə, Xocalı sakinlərinin taleyindən, erməni vandalizmindən bəhs edən Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

On February 26, the opening ceremony of the traditional book exhibition “Khojaly Genocide of the 20th Century” was held at the National Library on the occasion of the thirty-third anniversary of the Khojaly genocide.
First, the souls of the victims and martyrs of the Khojaly tragedy were commemorated with a minute of silence.
Speaking, Deputy Director of the National Library, Adiba Ismayilova, said that the Khojaly genocide is one of the most catastrophic, most terrible and sad pages in the history of Azerbaijan. While the Khojaly genocide committed by Armenians is, on the one hand, a war crime, on the other hand, it is a mass act of terrorism committed against the civilian population. The Azerbaijani people have never forgotten and will never forget the Khojaly tragedy. On the eve of each anniversary, the National Library holds visual events, extensive book exhibitions, electronic databases and virtual exhibitions, as well as book presentations.Noting the large-scale work carried out by our state to convey and promote the truth about the Khojaly genocide to the world community, the deputy director provided information about the electronic database dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide prepared by the employees of the National Library.
It should be noted that the electronic database “Tragedy of the 20th Century – Khojaly Genocide” prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan consists of the following sections: “Official Documents”; “Khojaly District”, “National Heroes of Khojaly”, “About the Genocide”, “Khojaly Martyrs”, “What Witnesses Said”, “Confessions from Armenians”, “Monuments Destroyed by Armenians”, “Justice for Khojaly Campaign”, “Recognition of the Khojaly Genocide”, “Khojaly Genocide in Culture”, “Photo Gallery” and “Video Gallery”.
Those who wish to familiarize themselves with the electronic database can use the link https://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.htm.
The traditional book exhibition titled “Khojaly Genocide of the 20th Century” showcases literature in Azerbaijani and foreign languages about the Khojaly genocide, the bloody consequences of the Armenian aggression, the mass massacres and atrocities committed in the Khojaly settlement, the people who were martyred in Khojaly and those who were captured and disappeared by the Armenians, the fate of the residents of Khojaly, and Armenian vandalism.