Şəkidə kitabxana əməkdaşları üçün təlim keçirilib
Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin (MEMİM) təşkilatçılığı, Azərbaycan Milli Kitabxanasının tərəfdaşlığı, Şəki-Zaqatala Regional Mədəniyyət İdarəsinin dəstəyi ilə Şəki şəhəri və ətraf rayonlarda yerləşən kitabxanaların əməkdaşlarının peşəkar inkişafına töhfə vermək, onların müasir kitabxana idarəçiliyi, rəqəmsal resurslardan istifadə və oxuculara xidmət sahəsində yeni metodoloji yanaşmalarla tanış olmalarını təmin etmək məqsədilə 2025-ci ilin 6 mart tarixində Şəki şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində təlim keçirilib.
Təlimdən öncə MEMİM-in direktoru vəzifəsini icra edən Vüqar Hümbətov və Şəki-Zaqatala Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi vəzifəsini icra edən Emil Bədəlov çıxış edərək təlimin kitabxana əməkdaşlarının təkmilləşməsi üçün əhəmiyyətinə diqqət çəkiblər.
Daha sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktor müavini, Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova və Milli Kitabxananın şöbə müdiri Sevinc Əfəndiyeva “Müasir kitabxanalarda elektron – informasiya xidmətinin təşkili” və “KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sisteminin kitabxanalarda tətbiqi” mövzularında məruzə və təqdimatla çıxış ediblər. Təlimdə Şəki ilə yanaşı Qəbələ, Oğuz, Qax, Zaqatala və Balakəndən olan kitabxana əməkdaşları iştirak ediblər.
Sonda mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbir çərçivəsində Milli Kitabxananın nəşrlərinin təqdimatı keçirilib və kitablar yerli kitabxanalara hədiyyə edilib.

A training session has been held for library staff in Sheki
On March 6, 2025, a training session was held at the Heydar Aliyev Center in Sheki city, organized by the Scientific-Methodical and Professional Development Center of the Ministry of Culture, in partnership with the National Library of Azerbaijan and supported by the Sheki-Zagatala Regional Culture Department. The goal of the training was to contribute to the professional development of library staff from libraries located in Sheki and surrounding districts, introducing them to modern library management, the use of digital resources, and new methodological approaches in providing services to readers.
Before the training, Vugar Humbetov, the acting director of Scientific-Methodical and Professional Development Center of the Ministry of Culture, and Emil Bedelov, the acting head of the Sheki-Zagatala Regional Culture Department, made speeches highlighting the importance of the training for the improvement of library staff.
Following that, Dr. Adiba İsmayilova, Deputy Director of the National Library of Azerbaijan and PhD in History, and Sevinc Efendiyeva, Head of the National Library's department, gave presentations on "Organization of Electronic - Information Services in Modern Libraries" and "The Application of the KOHA Automated Library Management System in Libraries." Library staff from Sheki, as well as from Gabala, Oghuz, Gakh, Zagatala, and Balakan, participated in the training.
At the end of the session, discussions were held on the topics, and participants' questions were answered. Additionally, publications from the National Library were presented, and books were donated to local libraries.