Şəkidə kitabxana əməkdaşları üçün təlim keçirilib
Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin (MEMİM) təşkilatçılığı, Azərbaycan Milli Kitabxanasının tərəfdaşlığı, Şəki-Zaqatala Regional Mədəniyyət İdarəsinin dəstəyi ilə Şəki şəhəri və ətraf rayonlarda yerləşən kitabxanaların əməkdaşlarının peşəkar inkişafına töhfə vermək, onların müasir kitabxana idarəçiliyi, rəqəmsal resurslardan istifadə və oxuculara xidmət sahəsində yeni metodoloji yanaşmalarla tanış olmalarını təmin etmək məqsədilə 2025-ci ilin 6 mart tarixində Şəki şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində təlim keçirilib.
Təlimdən öncə MEMİM-in direktoru vəzifəsini icra edən Vüqar Hümbətov və Şəki-Zaqatala Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi vəzifəsini icra edən Emil Bədəlov çıxış edərək təlimin kitabxana əməkdaşlarının təkmilləşməsi üçün əhəmiyyətinə diqqət çəkiblər.
Daha sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktor müavini, Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova və Milli Kitabxananın şöbə müdiri Sevinc Əfəndiyeva “Müasir kitabxanalarda elektron – informasiya xidmətinin təşkili” və “KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sisteminin kitabxanalarda tətbiqi” mövzularında məruzə və təqdimatla çıxış ediblər. Təlimdə Şəki ilə yanaşı Qəbələ, Oğuz, Qax, Zaqatala və Balakəndən olan kitabxana əməkdaşları iştirak ediblər.
Sonda mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbir çərçivəsində Milli Kitabxananın nəşrlərinin təqdimatı keçirilib və kitablar yerli kitabxanalara hədiyyə edilib.

6 марта 2025 года в Центре имени Гейдара Алиева города Шеки состоялся тренинг для библиотечных работников из Шеки и прилегающих районов. Мероприятие было организовано Научно-методическим и квалификационным центром культуры Министерства культуры (НМКЦК) при поддержке Шеки-Закатальского регионального управления культуры и в партнёрстве с Национальной библиотекой Азербайджана.
Основной целью тренинга стало содействие профессиональному развитию библиотечных специалистов, ознакомление их с современными методами библиотечного управления, использованием цифровых ресурсов и новыми методологическими подходами к обслуживанию читателей.
Перед началом тренинга выступили исполняющий обязанности директора НМКЦК Вугар Гумбатов и исполняющий обязанности начальника Шеки-Закатальского регионального управления культуры Эмиль Бадалов, которые подчеркнули значимость мероприятия для усовершенствования работы библиотекарей.
Затем заместитель директора Национальной библиотеки Азербайджана, доктор философии по истории Адиба Исмаилова и заведующая отделом Национальной библиотеки Севиндж Эфендиева представили доклады и презентации на темы «Организация электронно-информационного обслуживания в современных библиотеках» и «Применение автоматизированной библиотечной системы KOHA в библиотеках». В тренинге приняли участие библиотечные работники не только из Шеки, но и из Габалы, Огуза, Гаха, Закаталы и Балакена.
В завершение состоялись обсуждения по заявленным темам, а также были даны ответы на интересующие участников вопросы.
В рамках мероприятия была проведена презентация изданий Национальной библиотеки, после чего книги были переданы в дар местным библиотекам.