Milli Kitabxanada “Şair, tərcüməçi Dilsuz Mustafayev” və Professor Zeydulla Ağayev” adlı ənənəvi kitab sərgiləri açılıb.
Sərgidə şair, tərcüməçi Dilsuz Mustafayevin əsərləri, tərtib və tərcümələri, redaktor olduğu kitablar, yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, professor Zeydulla Ağayevin isə əsərləri, tərtib və tərcümələri, ön söz yazdığı, redaktoru olduğu, rəy verdiyi kitablar, həyat və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, şair, tərcüməçi Dilsuz Murtaza oğlu Mustafayev (Dilsuz) 1945-ci il martın 1-də Tərtər rayonunun Buruc kəndində anadan olub. 1966-cı ildə Saraclı kənd orta məktəbini, 1973-cü ildə isə Azərbaycan Pedoqoji Dillər İnstitiutunu (İndiki BSU-nu) bitirib. Bədii yaradıcılığa 70-ci illərdən başlayıb. Dilsuzun yaradıcılığı poeziya, bədii nəsr, publisistika, dramaturgiya, tərcümə sahələrini əhatə edir. O, eyni zamanda çox sayda bədii, publisistik əsərlərə redaktorluq edib, rejissor, ssenarist kimi də fəaliyyət göstərib. Yaradıcılığında bədii tərcüməyə xüsusi yer verən Dilsuzun şeirləri xarici ölkə xalqlarının dillərinə tərcümə olunub. Sözlərinə musiqilər bəstələnib. Dilsuz müstəqillik dövrü uşaq ədəbiyyatının inkişafında müstəsna rol oynayıb, bənzərsiz nümunələr yaradıb. O, uşaqlar üçün 80-dən çox nağıl yazıb, mövcud nağılları yenidən işləyib, necə deyərlər, milliləşdirərək nəşr etdirib.
Azərbaycan filoloq alimi, tərcüməçi, filologiya elmləri doktoru, professor Zeydulla Ağayev 2 mart 1945-ci ildə Masallı rayonunda anadan olub. Azərbaycan Pedaqoji Xarici Dillər İnstitutunun ingilis dili fakültəsini bitirib. Əmək fəaliyyətinə həmin institutda başlayıb, ali məktəbin “Bilik” qəzetinin redaktoru olub. Zeydulla Ağayev həm öz orijinal nəsr əsərləri, həm də ingilis dilindən etdiyi tərcümələri ilə tanınıb. Azərbaycan oxucusu onun tərcüməsində Cek London, Artur Konan Doyl, Teodor Drayzer, Ernest Heminquey, Ayra Levin və başqalarının roman, povest və hekayələri ilə tanış olub. Zeydulla Ağayevin 1990-cı ildə nəşr etdirdiyi müasir Amerika yazıçısı Artur Heylinin “Aeroport” romanı milli ədəbiyyatımız tarixində birbaşa ingilis dilindən tərcümə edilmiş ilk romandır. Zeydulla Ağayev “Müasir Azərbaycan nəsri”ni ingiliscəyə çevirmiş ilk bədii tərcümə sənətkarlarından biridir. Zeydulla Ağayev bir sıra nəsr kitablarının -“Məhəbbət nəğməsi”, “Beş günün intizarı”, “Yenilməzlik”, “Dünyanın düz vaxtı” və s. müəllifidir.

В Национальной библиотеке открылись традиционные книжные выставки «Поэт, переводчик Дильсуз Мустафаев» и «Профессор Зейдулла Агаев»
01-03-2025
В Национальной библиотеке открылись традиционные книжные выставки «Поэт, переводчик Дильсуз Мустафаев» и «Профессор Зейдулла Агаев».
На выставке представлены произведения поэта и переводчика Дильсуза Мустафаева, книги —составителем, переводчиком и редактором которых он является, а также нотные записи, написанные на его стихи. Также экспонируются произведения профессора Зейдуллы Агаева, книги — составителем, переводчиком, автором предисловия, редактором и рецензентом которых он является, а также литература о его жизни и творчестве на азербайджанском и иностранных языках.
Дильсуз Мустафаев (Дильсуз) — поэт, переводчик, родился 1 марта 1945 года в селе Бурудж Тертерского района. В 1966 году окончил среднюю школу в селе Сараджлы, а в 1973 году — Азербайджанский педагогический институт иностранных языков (ныне Бакинский славянский университет). Заниматься художественным творчеством начал в 1970-е годы. Его творчество охватывает поэзию, художественную прозу, публицистику, драматургию и переводческую деятельность. Мустафаев также редактировал множество художественных и публицистических произведений, работал режиссёром и сценаристом. Особое место в его творчестве занимают художественные переводы. Стихи Дильсуза были переведены на иностранные языки, а на его слова написаны музыкальные произведения. В период независимости он сыграл значительную роль в развитии детской литературы, создав уникальные произведения. Поэт написал более 80 сказок, переработал и адаптировал традиционные сказки, придав им национальный колорит.
Зейдулла Агаев — азербайджанский филолог, переводчик, доктор филологических наук, профессор. Родился 2 марта 1945 года в Масаллинском районе. Окончил факультет английского языка Азербайджанского педагогического института иностранных языков. Трудовую деятельность начал в этом же институте, став редактором газеты «Билик». Агаев известен как автор оригинальных прозаических произведений и переводов с английского языка. В его переводе азербайджанские читатели ознакомились с романами, повестями и рассказами Джека Лондона, Артура Конан Дойла, Теодора Драйзера, Эрнеста Хемингуэя, Айры Левина и других писателей. В 1990 году он опубликовал перевод романа «Аэропорт» Артура Хейли, который стал первым романом в истории азербайджанской литературы, переведенным  напрямую с английского языка. Агаев также является одним из первых переводчиков, адаптировавших современную азербайджанскую прозу на английский язык. Он автор ряда прозаических книг, среди которых «Песнь о любви», «Пять дней томительного ожидания», «Несокрушимость» и другие.