1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifələrindən biri olan Xocalı soyqırımı baş verib. Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq keçmiş sovet ordusunun Xankəndidə yerləşən 366-cı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərinə hücum edib və dinc əhaliyə misli görünməmiş qəddarlıqla divan tutub.
Xocalı soyqırımı zamanı 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı insan olmaqla 613 nəfər qətlə yetirilib, 1275 sakin girov götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə bu günədək naməlum qalıb. Şəhər yerlə-yeksan edilib. Həmin faciəvi gecə zamanı 487 nəfər Xocalı sakini ciddi şəkildə şikəst edilib. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini və 130 uşaq isə bir valideynini itirib. Xocalı şəhəri işğal nəticəsində xarabalığa çevrilib.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələrinin ölkəmizə qarşı törətdiyi növbəti təxribata cavab olaraq Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan əks-hücum əməliyyatı ilə başlanan Vətən müharibəsində qazanılan möhtəşəm qələbə hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılıb. 2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycan Ordusunun Qarabağda keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində Xocalı şəhəri separatçılardan tamamilə təmizlənib. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycanın Dövlət Bayrağını ucaltmaqla soyqırım qurbanlarının qanının yerdə qalmadığını, onların qisasının alındığını bir daha sübuta yetirib.
Milli Kitabxanada Azərbaycan xalqının tarixində və yaddaşında heç vaxt silinməyəcək və Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş “26 fevral - Xocalı Soyqırımı” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə erməni faşizminin törətdiyi - bəşər tarixinin qara ləkəsi Xocalı qətliamı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aşkarlanan kütləvi məzarlıqlar, ağlasığmaz qəddarlıqla törədilmiş dəhşətli faciələr haqqında dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, fotolar, ermənilərin Azərbaycanlılara qarşı apardığı soyqırım siyasəti, Xocalı soyqırımının dəhşətli məqamları haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Xocali_soyqirimi/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Одна из самых трагических страниц в истории Азербайджана – Ходжалинский геноцид – произошла в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. Вооружённые силы Армении, грубо нарушая нормы и принципы международного права, при поддержке 366-го мотострелкового полка бывшей Советской армии, расположенного в Ханкенди, атаковали город Ходжалы и учинили невиданную жестокость в отношении мирного населения.
В ходе геноцида были убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребёнка и 70 пожилых людей. В плен было захвачено 1275 человек, судьба 150 остаётся неизвестной. Город был полностью разрушен. В ту трагическую ночь 487 человек получили тяжелые ранения, 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей, а 130 детей – одного из родителей.
27 сентября 2020 года, в ответ на очередную провокацию вооружённых сил Армении против Азербайджана, началась Отечественная война под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Блестящая победа, одержанная в ходе этой войны, золотыми буквами вписана в историю военного искусства. 19 сентября 2023 года в результате локальных антитеррористических мероприятий Азербайджанской армии город Ходжалы был полностью очищен от сепаратистов. 15 октября 2023 года Президент, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев, подняв Государственный флаг Азербайджана в Ходжалы, ещё раз подтвердил, что кровь жертв геноцида не осталась неотомщённой.
В Национальной библиотеке Азербайджана представлена виртуальная выставка «26 февраля – Ходжалинский геноцид», посвящённая памяти жертв этой трагедии, которая никогда не сотрется из истории и памяти азербайджанского народа.
На виртуальной выставке представлены материалы о Ходжалинской резне – одной из самых трагических страниц в истории человечества. Здесь можно ознакомиться со статьями, опубликованными в периодической печати, фотографиями, документами о массовых захоронениях, обнаруженных на освобождённых территориях, свидетельствами страшных преступлений, совершённых с неописуемой жестокостью, а также с литературой на азербайджанском и других языках, освещающей политику геноцида в отношении азербайджанцев и ужасающие подробности Ходжалинского геноцида.