1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifələrindən biri olan Xocalı soyqırımı baş verib. Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq keçmiş sovet ordusunun Xankəndidə yerləşən 366-cı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərinə hücum edib və dinc əhaliyə misli görünməmiş qəddarlıqla divan tutub.
Xocalı soyqırımı zamanı 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı insan olmaqla 613 nəfər qətlə yetirilib, 1275 sakin girov götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə bu günədək naməlum qalıb. Şəhər yerlə-yeksan edilib. Həmin faciəvi gecə zamanı 487 nəfər Xocalı sakini ciddi şəkildə şikəst edilib. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini və 130 uşaq isə bir valideynini itirib. Xocalı şəhəri işğal nəticəsində xarabalığa çevrilib.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələrinin ölkəmizə qarşı törətdiyi növbəti təxribata cavab olaraq Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan əks-hücum əməliyyatı ilə başlanan Vətən müharibəsində qazanılan möhtəşəm qələbə hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılıb. 2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycan Ordusunun Qarabağda keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində Xocalı şəhəri separatçılardan tamamilə təmizlənib. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycanın Dövlət Bayrağını ucaltmaqla soyqırım qurbanlarının qanının yerdə qalmadığını, onların qisasının alındığını bir daha sübuta yetirib.
Milli Kitabxanada Azərbaycan xalqının tarixində və yaddaşında heç vaxt silinməyəcək və Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş “26 fevral - Xocalı Soyqırımı” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə erməni faşizminin törətdiyi - bəşər tarixinin qara ləkəsi Xocalı qətliamı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aşkarlanan kütləvi məzarlıqlar, ağlasığmaz qəddarlıqla törədilmiş dəhşətli faciələr haqqında dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, fotolar, ermənilərin Azərbaycanlılara qarşı apardığı soyqırım siyasəti, Xocalı soyqırımının dəhşətli məqamları haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Xocali_soyqirimi/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

On the night of February 25 to 26, 1992, one of the most horrific chapters in Azerbaijani history, the Khojaly genocide, took place. The Armenian armed forces, in gross violation of international law and principles, launched an attack on the city of Khojaly with the participation of the 366th regiment of the former Soviet army stationed in Khankendi. They subjected the civilian population to unprecedented brutality.
During the Khojaly genocide, 613 people were killed, including 106 women, 63 children, and 70 elderly individuals. 1,275 residents were taken hostage, and the fate of 150 people remains unknown to this day. The city was completely destroyed. On that tragic night, 487 Khojaly residents were severely wounded. Eight families were entirely wiped out, 25 children lost both parents, and 130 children lost one parent. The city of Khojaly was left in ruins following the occupation.
On September 27, 2020, in response to the next provocation by the Armenian armed forces against our country, the glorious victory achieved in the Patriotic War, launched under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, was written in golden letters in the history of our military. As a result of the localized anti-terrorist measures conducted by the Azerbaijani Army in Karabakh on September 19, 2023, the city of Khojaly was completely cleared of separatists. On October 15, 2023, President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev raised the Azerbaijani state flag in Khojaly, proving once again that the blood of the genocide victims had not been shed in vain, and their vengeance had been taken.
In memory of the Khojaly genocide victims, a virtual exhibition titled "February 26 - Khojaly Genocide" has been presented online at the National Library of Azerbaijan. This exhibition, which will forever remain in the history and memory of the Azerbaijani people, includes articles, photos, and literature published in the press about the Khojaly massacre, the mass graves discovered in the liberated territories, the horrific atrocities committed with unimaginable cruelty, and the genocidal policies carried out by the Armenians against Azerbaijanis. The exhibition also showcases works in Azerbaijani and various languages about the tragic moments of the Khojaly genocide.