Noyabrın 5-də Milli Kitabxanada “8 Noyabr – Zəfər Günü”nə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq bildirib ki, bu günlərdə ölkəmizdə tarixi Zəfərimizin ildönümü ərəfəsində çoxsayılı tədbirlər keçirilir. 8 Noyabr tarixi Azərbaycan üçün çox əhəmiyyətli bir gün – Zəfər Günüdür. Qarabağa qovuşduğumuz tarixi gün – Böyük Qələbə Günüdür! Milli Kitabxana olaraq biz də bir neçə gün öncə 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərimizin ildönümünə həsr olunmuş “Vətən müharibəsi tarixi. Şəxsiyyət faktoru” kitabının elmi müzakirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirdik. O, qeyd edib ki, Müzəffər Azərbaycan Ordusu Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında cəmi 44 günə mümkünsüzü mümkün etdi! Direktor vurğulayıb ki, 44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında olan torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edildi. Bu Qələbə ilə Azərbaycan öz adını nəinki ölkə hərb tarixinə, eləcə də dünya hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazdı. O, vurğulayıb ki, heç bir zəfər, azadlıq qansız başa gəlmir. Çox təəssüflər olsun ki, bizim də Zəfər müharibəmizdə çoxsaylı cəsur övladlarımız şəhid oldu. Onların əziz xatirəsini biz heç vaxt unutmayacağıq. Direktor bildirib ki, biz Böyük Qələbəni Prezident İlham Əliyevin prinsipiallıq, yenilməz iradə nümayiş etdirərək Azərbaycan xalqının milli maraqlarını qətiyyətlə müdafiə etməsi, məqsədyönlü, ardıcıl siyasət aparması nəticəsində əldə etdik. Bu tarixi Zəfərimiz haqqında çoxsaylı kitablar yazılıb və yazılacaqdır, bizim də borcumuz həmin kitabları təbliğ etməkdir.
Çıxışının sonunda K.Tahirov qeyd edib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin də bildirdiyi kimi: “bu gün Azərbaycan xalqı müzəffər xalq, Azərbaycan dövləti qalib dövlət kimi yaşayır. Biz bundan sonra da qalib ölkə, müzəffər xalq kimi yaşayacağıq və azad edilmiş torpaqları quracağıq, bərpa edəcəyik. O torpaqlara artıq həyat qayıdır, insanlar qayıdır. Bu qayıdışı ən qısa müddət ərzində təmin etmək bu gün bizim başlıca vəzifəmizdir”.
Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, Yeni Azərbaycan Partiyasının Səbail rayon təşkilatı, “Xəqani 57” ərazi partiya təşkilatının sədri Ədibə İsmayılova çıxış edərək bildirib ki, 8 Noyabr tarixi Azərbaycan xalqı üçün əlamətdar bir hadisədir. Biz həmin tarixdə uzun illərdən bəri gözlədiyimiz tarixi Qələbəni qazanmışıq. Direktor müavini qeyd edib ki, Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Qələbə zəngin tariximizin ən parlaq səhifəsi, indiki və gələcək nəsillərin hər zaman fəxr edəcəyi və iftixar duyacağı qəhrəmanlıq salnaməmizdir. Çıxışının sonunda o, bildirib ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxt xalqdır, ona görə ki, onun Heydər Əliyev kimi Ümummilli Lideri və İlham Əliyev kimi Ali Baş Komandanı var.
Tədbirin davamında kitabxananın İnformasiya-Axtarış sistemləri ilə iş şöbəsinin müdiri Səyyarə Məmmədli müəllifi olduğu Zəfər Gününə həsr olunmuş şeirini səsləndirdi.
Sonda iştirakçılar “Zəfər Günün Mübarək Azərbaycan!” adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə 44 gün davam edən II Qarabağa müharibəsini, Zəfər tarixini özündə əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar nümayiş olunub.

An event dedicated to "November 8 - Victory Day" was held in the National Library
On 5th of November, an event dedicated to "November 8 - Victory Day" was held in the National Library.
First, the dear memory of the martyrs of the Patriotic War was commemorated with a minute of silence.
Director of the National Library Professor Karim Tahirov opened the event and said that many events are being held in our country these days on the eve of the anniversary of our historical Victory. November 8 is a very important day for Azerbaijan - the Victory Day. The historic day when we reunited with Karabakh is the Great Victory Day! A few days ago, as the National Library, we held an event dedicated to the scientific discussion of the book "History of the Patriotic War - Personality Factor" devoted to the anniversary of our historical Victory in the 44-day Patriotic War. He noted that the Victorious Army of Azerbaijan made the impossible possible in just 44 days under the leadership of the Supreme Commander! The director emphasized that as a result of military operations lasting 44 days,  our lands which were under occupation for nearly 30 years, were liberated from the enemy by the brave Azerbaijani Army. With this Victory, Azerbaijan wrote its name in golden letters not only in the country's military history, but also in the world's military history. He stressed that no victory or freedom ends without bloodshed. Unfortunately, many of our brave children were martyred in our victorious war. We will never forget their dear memory.  The director said that we achieved the Great Victory as a result of President Ilham Aliyev's principled and invincible will, resolutely defending the national interests of the Azerbaijani people, and pursuing a purposeful and consistent policy. Many books have been written and will be written about this historical Victory of ours, and it is our duty to promote those books.
At the end of his speech, K. Tahirov noted that, as Mr. President Ilham Aliyev also stated: “Today, the people of Azerbaijan live as a victorious nation, and the state of Azerbaijan lives as a victorious state. We will continue to live as a victorious country, a victorious nation, and we will rebuild and restore the liberated lands. Life is returning to those lands, people are returning. Today, it is our main task to ensure this return in the shortest possible time”.
Adiba Ismayilova, deputy director for scientific affairs and library-information service of the National Library, Head of "Khagani 57" territorial party organization of the New Azerbaijan Party of the Sabail district said that November 8 is a significant event for the people of Azerbaijan. On that date, we have won the historical Victory that we have been waiting for many years.The deputy director noted  Glorious Victory which was won in the Patriotic War is the brightest page of our rich history, our chronicle of heroism that will always be proud by the present and future generations. At the end of his speech, he said that the people of Azerbaijan are a happy nation because they have a National Leader like Heydar Aliyev and a Commander-in-Chief like Ilham Aliyev.
In the continuation of the event, Sayyara Mammadli, the head of the library's information-search systems department, recited her poem dedicated to Victory Day.
At the end, the participants got acquainted with the traditional book exhibition that named  "Happy Victory Day Azerbaijan!". In the exhibition, books, articles and other materials preserved in the fund of the National Library, which includes the history of the Second Karabakh War, which lasted for 44 days, were displayed.